Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl

Už pohled na tuto stavbu vyvolává značnou nedůvěru, dva skalní masivy spojuje na důležité dopravní tepně jen ručně spřádaná tráva. Přesto má lepší bilanci než řada českých železobetonových konstrukcí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl

7.7.2019 | Mirek Mazal

Už pohled na tuto stavbu vyvolává značnou nedůvěru, dva skalní masivy spojuje na důležité dopravní tepně jen ručně spřádaná tráva. Přesto má lepší bilanci než řada českých železobetonových konstrukcí.

Most nesoucí jméno Q'eswachaka byl poprvé ručně spleten téměř před 600 léty jako součást hlavní dopravní tepny. Andami spojovala nejdůležitější města Incké říše, a tvořila tak klíčovou obchodní stezku. I když je s Inckou říší dávno konec, vratká spojnice stále existuje, v roce 2013 vstoupila do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je jediným dochovaným mostem tohoto typu.

Visutý most přes kaňon nestojí na místě ve své původní podobě, ani nemůže. Je každoročně cíleně shozen do řeky Apurimac a následně znovu vyroben pomocí tradičních technik Inků. Zvyklost přetrvává po generace, a to přesto, že nedaleko už stojí pevné přemostění modernější konstrukce. Domorodí obyvatelé chápou opakovanou stavbu tradičním způsobem i jako připomenutí předků či spojení člověka s přírodou a historií.

Na pravidelné stavbě nového provazového mostu se aktivně podílí stovky místních. Ženy splétají ze stébel trávy krátké šňůry, které se spojují do delších provazů, samy se na stavbě jinak nesmí podílet. Muži je poté motají a sukují jako silná lana s nosností dosahující 1,8 tuny.

Není to snadná práce i proto, že potřeba je přemostit břehy vzdálené od sebe skoro 46 metrů. Základ mostu tvoří čtyři silná lana, po jejich natažení se staré dílo strhne a řeka jej postupně odnese pryč - však jde jen o starou trávu. Stavba probíhá zásadně v červnu, protože vlákna trávy dosahují nejlepší kvality. Čtyři tlustá lana tvoří základ mostovky, jako zábradlí slouží další dvě. Mostovku pak dotvoří obyčejné větve.

V celém procesu stavby se nepoužívají žádné moderní materiály, nástroje ani mechanismy, vše pochází z přírody. Kolonizátoři byli kdysi tímto mostem okouzleni a dali mu název „Ďáblovo dílo“. Pohled na něj vyděsí, dodnes ale slouží chodcům a hospodářským zvířatům táhnoucím náklad (jinak jej přes Andy nelze dostat), proto musí mít most tak vysokou nosnost.

Za celých téměř 600 let, po která je rok co rok znovu staven, nedošlo k jediné nehodě způsobené jeho konstrukcí, navzdory tomu, jak vypadá a jak je postaven. Obdivuhodné - u nás máme potíže s chatrností sotva pár dekád starých mostů postavených s pomocí odolných moderních materiálů, jako jsou železo a beton...


Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 1 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 01Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 2 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 02Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 3 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 03Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 4 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 04Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 5 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 05Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 6 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 06Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 7 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 07Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 8 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 08Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 9 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 09Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 10 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 10Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 11 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 11Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 12 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 12Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 13 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 13Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 14 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 14Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 15 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 15Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 16 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 16Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 17 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 17Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 18 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 18Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 19 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 19Jeden z nejděsivějších mostů světa drží pohromadě jen tráva, přesto nikdy nespadl - 20 - Provazovy most Qeswachaka v Andach foto 20
Most peruánském regionu Cusco stavěn každý rok už skoro 600 let jen s pomocí trávy. Vypadá děsivě a vzniká jen s pomocí spletené trávy, přesto nikdy nezkolaboval

Foto: Jordi Busqué

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama