V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál

Auta dokáží charakterizovat povahu lidí a o velkých státnících to platí stejně tak. Ve střežených garážích parkují pancéřované transportéry i zastaralé klasiky lidového charakteru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál

1.7.2018 | Mirek Mazal

Auta dokáží charakterizovat povahu lidí a o velkých státnících to platí stejně tak. Ve střežených garážích parkují pancéřované transportéry i zastaralé klasiky lidového charakteru.

Nejvyšší představitelé států odjakživa používají ke svým službám speciální automobily, které slouží jako kancelář a zejména od atentátu na Kennedyho i jako úkryt před nebezpečnými fanatiky. Málokdo si vzpomene na první prezidentský speciál 27. prezidenta USA Williama Howarda Tafta pojmenovaný White Model M Steam Car z roku 1909, více z vás si asi vybaví atentát právě na Johna Fitzgeralda Kennedyho, který v listopadu 1963 proběhl úspěšně také díky použití otevřené prezidentské limuzíny.

Od té doby se výroba aut pro politické osobnosti nejvyššího významu neskutečně změnila. Konstrukce podstupuje dohledu nejlepších bezpečnostních analytiků, odolnost uzavřené karoserie odpovídá bitevníkům první linie a z osobního vozu se stala nedobytná pevnost připravená čelit i velmi agresivní formě útoku. Moderní prezidentské speciály prochází nejtvrdšími testy vůči útokům zvenčí, jsou to nejbezpečnější auta světa.

Ne každý ale usedá do Bestie amerického prezidenta nebo zbrusu nového Senatu toho ruského. Někteří si musí vystačit s o dost skromnějšími povozy, nakonec jistě znáte Škodu Superb, kterou sedlá Miloš Zeman. Svět těchto aut je ale ještě pestřejší, však se podívejte na výběr sedmi zajímavých prezidentských speciálů, které lze spatřit na silnicích. Uvádíme je vždy i s jejich výsostnými uživateli v závorce.

1. Cadillac One - The Beast: USA (Donald Trump)

Osmnáct tun, dělo se slzným plynem, kamery pro noční vidění a maximální rychlost 97,5 km/h dosažená za 15 sekund. Jak se vám líbí The Beast? Bestie se poprvé se představila v roce 2009, když Barack Obama nastoupil svoje první prezidentské období. Nyní vrstvy pancíře hlídají Donalda Trumpa. Svérázný miliardář zatím svoji funkci bere zhurta, možná proto obdrží bezpečnější vůz. Dostupné informace říkají, že novinka mu bude k dispozici už v létě 2018.


V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 1 - Prezidentske limuziny foto 01V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 2 - Prezidentske limuziny foto 02V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 3 - Prezidentske limuziny foto 03

2. Aurus Senat: Rusko (Vladimir Putin)

Nejčerstvější výtvor z Ruska slouží Vladimiru Putinovi jen pár týdnů Vznikl ve státním institutu NAMI přímo v Moskvě. Pohon zajišťuje vidlicový osmiválec 4,4 litru od Porsche, do budoucna se počítá s V12. Bez pořádného pohonu by to nešlo, Senat je 6,62 metru dlouhé, dva metry široké a 1,7 metru vysoké auto. S ochrannými pláty a designem ve stylu Rolls-Royců váží 6,5 tuny.

V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 4 - Prezidentske limuziny foto 17V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 5 - Prezidentske limuziny foto 18V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 6 - Prezidentske limuziny foto 19

3. Bentley State Limousine: Velká Británie (Alžběta II.)

Fialové Bentley určené výhradně pro uctívanou královnu se představilo v roce 2002 u příležitosti zlatého jubilea v čele monarchie. Hodnota 10 milionů liber (294 milionů Kč) odpovídá všem úpravám pro uspokojení všech potřeb Jejího Veličenstva a z tohoto Bentley dělá jedno z nejdražších aut ve službách státu. Dvakrát přeplňovaný motor 6,75 litru V8 z Bentley Arnage R dokáže Alžbětu II. vozit rychlostí až 210 km/h. V roce 2009 přibyl do garáže královny ještě jeden totožný exemplář.

V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 7 - 2002 bentley state limousine 01V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 8 - 2002 bentley state limousine 03V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 9 - Prezidentske limuziny foto 04

4. Mercedes-Maybach S 600 Pullman Guard: KLDR (Kim Čong-un)

Krutý vůdce Korejské lidově demokratické republiky je známý slabostí pro Mercedesy. Tento 4,5tunový jezevčík 6,4 metru dlouhý. Pod zesílenou kapotou mezi ocelovými pláty brumlá sériový dvanáctiválec do V s objemem 5,5 litru. Samolibý Kim Čong-un se v něm může prohánět po poloprázdných silnicích. Kdyby chtěl někdo ukončit jeho krutovládu, musel by překonat jednu z nejvyšších balistických ochran tohoto německého tanku.

V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 10 - Prezidentske limuziny foto 05V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 11 - Prezidentske limuziny foto 06V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 12 - Prezidentske limuziny foto 07

5. Volkswagen Beetle: Uruguay (José Mujica)

I když Mujica v čele země skončil, tento seznam nemůže zůstat bez jeho služebního auta. Hlava Uruguaye se vyznačovala odporem ke konzumnímu způsobu života a a podobný přístup zarputilý komunista prosazoval také ve vládní flotile. Mohl si vybrat auto svého života, a tím se stal modrý Volkswagen Brouk. Žádná balistická ochrana, majáky nebo náhradní pytlíky s krví, jen prostý VW. Poté, co ho v čele země nahradil Tabaré Vázquez, dostal Mujica od arabského šejka nabídku, že od něj Brouk za milion dolarů odkoupí. Exprezident odmítl, asi to na něj bylo moc peněz.

V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 13 - Prezidentske limuziny foto 08V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 14 - Prezidentske limuziny foto 09V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 15 - Prezidentske limuziny foto 10

6. Faw Hongqi L5: Čína (Si Ťin-pching)

Stejně jako je zastaralá myšlenka komunistického vedení nejlidnatější země světa, mají i designéři ke ztvárnění pojízdného bunkru prezidenta Číny poněkud zpátečnický přístup. To se ale bavíme jen o vzhledu, který se drží tradice, Rudá zástava (přesně to znamená v překladu slovo Hongqi) je jinak technicky docela vyspělý vůz. V podpalubí 3,15tunového vozidla s pohonem všech kol tluče šestilitrový V12 a s cenou přes milion dolarů (22,4 milionů Kč) jde o nejdražší auto vyráběné v Číně.

V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 16 - Prezidentske limuziny foto 11V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 17 - Prezidentske limuziny dalsi 01V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 18 - Prezidentske limuziny dalsi 02

7. Toyota Century Royal: Japonsko (Akihito)

Jediný světový monarcha, který nosí císařský titul, je japonský císař Akihito. Vozí se v limuzíně za poloviční cenu než jeho čínský protějšek. Původně bylo objednáno pět vozidel, ale kvůli vysokým nákladům byly dodány pouze čtyři. S jeho třítunovou Toyotou hýbe pětilitrový V12 s šestistupňovou automatickou převodovkou. Vůz dostal už před dvanácti lety, ale císař si nestěžuje, nakonec brzy jistě dostane auta zbrusu nové generace.

V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 19 - Prezidentske limuziny foto 14V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 20 - Prezidentske limuziny foto 15V jakých autech se ukrývají státníci celého světa? Ne každý má obrněný speciál - 21 - Prezidentske limuziny foto 16

Zdroj: Drive Tribe

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama