V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď

Bývá až neuvěřitelné vidět, jak daleko nechají zajít věci majitelé aut tak vzácných, že je nevlastní ani sama automobilka. Případ této 901 není jiný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď

15.12.2017 | Mirek Mazal | 32 příspěvků

Bývá až neuvěřitelné vidět, jak daleko nechají zajít věci majitelé aut tak vzácných, že je nevlastní ani sama automobilka. Případ této 901 není jiný.

Jedno z nejvýznamnějších průmyslových center Německa se nachází v metropolitní oblasti Stuttgartu. Nedaleko od sebe tu sídlí automobilky Porsche a Mercedes-Benz, které tu krom zázemí mají také svá muzea. Obě automobilky si přitom daly záležet na architektonickém pojetí budov muzea, aby co nejvíce vyjadřovaly hlavní myšlenku značky. Konstrukce muzea Porsche subjektivně působí impozantním dojmem a dokáže vyvolat úžas, uvnitř je to ale jiná písnička.

Tam naopak zaujme spíše muzeum Mercedesu, které skýtá více exponátů a podrobnější výklad rozličných technických řešení. Prohlídka muzea Porsche je kratší a nezanechá takový dojem, mimo jiné i proto, že některé zcela klíčové modely v něm trochu nepochopitelně zcela chybí. A nenachází se ani v depozitáři, automobilka je prostě nemá.

Mezi takové dosud patřil i originální model 901. Pokud se hlouběji nezajímáte o historii Porsche, patrně ani nebudete vědět, že existoval, neboť jeho život byl doslova jepičí. Je to ovšem paradoxně ta jediná úplně první 911, neboť právě jméno 901 měl nástupce 356 původně dostat. O slovo se ale pak přihlásil Peugeot s ochrannou známkou na všechny trojciferné číselné řady s nulou uprostřed a protože Němci byli fér, vůz bez soudních tahanic přejmenovali. Nula uprostřed byla nahrazena jedničkou, a právě tak vzniklo legendární pojmenování 911.

Jenže se to stalo až několik týdnů po zahájení výroby, takže hrstka sériových 901 sjela z výrobních linek. A Porsche nemělo v muzeu ani jednu - žádnou si nenechalo a zachovalé kusy ceněné sběrateli se automobilce nepodařilo koupit. Dokážete si tedy asi představit úlevu automobilky, když německá televizní show náhodně narazila na dva kusy 901 pokryté prachem ve stodole.

Je skoro neuvěřitelné, že takové cennosti někdo nechal skoro shnít na prach, ale stalo se to. Detailní šetření ukázalo, že v případě jednoho z kusů jde o 901 z roku 1964 s číslem podvozku 300.057, tedy 57. vyrobený exemplář, nesmírně výjimečnou věc. Porsche hned oba exempláře odkoupilo v původním stavu a začala renovace.

Stav vozu byl žalostný, jak můžete sami vidět, ne však za hranicí možnosti jej uvést do původního stavu. Restaurování bylo náročné, lidem přímo od Porsche se ale podařilo obnovit všechny části a 901 s pořadovým číslem 57 sestavit do podoby odpovídající počátkům výroby. Chybějící díly karoserie jsou originální z jiného auta, motor, převodovka, elektrika a interiér byly obnoveny stejným principem.

Práce zabrala dlouhé tři roky, ale výsledek za to stojí. Červené kupé získalo speciální místo na výstavní ploše a díky němu teď od 14. prosince do 8. dubna může automobilka pořádat i výstava s názvem „911 (901 No. 57) - Legenda vzlétá”, která se koná na obvyklé adrese Porscheplatz 1. A připomíná nejen začátky dnes legendárního sportovního modelu, ale i pozoruhodné dopady bojů o označování modelů různých automobilek...


V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 1 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 01V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 2 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 02V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 3 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 03V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 4 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 04V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 5 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 05V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 6 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 06V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 7 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 07V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 8 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 08V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 9 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 09V tomto stavu našli jedno z nejvzácnějších Porsche. Podívejte se, co je z něj teď - 10 - Porsche 901 1964 renovace Porsche muzeum 10
Nález ve stodole se změnil ve hvězdu. Podívejte se na práci restaurátorů, co dokázali za 3 roky.

Mirek Mazal

Diskuze 32 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama