Audi Q8 2018: mix SUV a sportovního kupé se odhaluje na prvních obrázcích

Vrcholný model Audi se v Detroitu ukáže jako koncept, produkční verze je ale již za dveřmi. Ohromit chce vzhledem, luxusem i výkonem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Audi Q8 2018: mix SUV a sportovního kupé se odhaluje na prvních obrázcích

22.12.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Vrcholný model Audi se v Detroitu ukáže jako koncept, produkční verze je ale již za dveřmi. Ohromit chce vzhledem, luxusem i výkonem.

Letošek se možná již chýlí ke konci, nicméně hned s krajem nového roku zde máme autosalon v Detroitu. Není proto překvapivé, že se automobilky neponořily do vánoční nálady, ale naopak začínají přitápět pod kotlem. Kupříkladu takové Audi momentálně skrze magazín Die Welt zveřejnilo první ilustrace a informace, jenž se týkají chystaného SUV Q8. To se v Detroitu ukáže ve formě konceptu, nicméně produkční verzi lze očekávat maximálně do dvou let.

Q8 je jedním z prvních projektů šéfdesignéra Marca Lichteho u Audi. Portfoliu značky přitom bude kralovat po boku nové generace A8, se kterou můžeme počítat již v příštím roce. Oba vozy mají sdílet hlavně interiér, který bude prakticky zcela oproštěn od konvenčních tlačítek - ty poslouží pouze k ovládání parkovacího asistentu a výstražných světel, vše ostatní zařídí dotykové displeje. Doplní je přitom digitální přístrojový štít.

Tato koncepce má novinky oddělit od starších Audi a signalizuje příchod nové generace vozů, které podle Lichteho představí „zcela nový operační koncept, jenž se obejde bez tlačítek. Všechny ostatní modely budou tento základní princip následovat.“ Mimo to se máme u každého vozu dočkat vlastního vizuálního charakteru, který tak aktuálně již velmi početnou produkci značky pomůže lépe separovat.

„Podle některých zákazníků jsme postrádali nutnou diferenciaci mezi vozy. To se v budoucnu změní. Každé nové Audi bude mít svůj charakter a zvýrazní jej skrze svůj formální designový jazyk - jak v rámci exteriéru, tak v případě interiéru,“ dodává k tématu Lichte. Je však otázkou, jak moc mu můžeme věřit, neboť momentálně nový koncept kráčí ve stopách loňského „Q6“.

Rozdíly jsou ovšem jasně patrné v oblasti čelní masky, která je nadmíru agresivně stylizovaná nejen na ilustracích, ale rovněž v reálu. Je samozřejmě nutné se ptát, jak tomu bude u produkčního modelu, nicméně s určitým dynamičtějším pojetím než u Audi Q7 bychom počítat měli. Lichte totiž novinku popisuje jako křížence mezi tradičním SUV a sportovním kupátkem.

Novinka tedy najede na vlnu, na které se již vezou BMW X6 a Mercedes-Benz GLE Coupe. Ve srovnání s nimi ale bude větší, dražší a nabušená luxusní výbavou i špičkovými technologiemi. Jako taková tedy zamíří i do teritoria sesterského Bentley Bentayga či Porsche Cayenne, se kterými bude sdílet - stejně jako s Q7 - modulární platformu MLB Evo.

Prostor pod kapotou je momentálně zahalen tajemstvím, byť nápis E-tron na několika místech je jednoznačný. U konceptu lze tedy očekávat hybridní či zcela elektrické ústrojí, které se nejspíše v modifikované formě objeví také u produkční verze. Kromě toho lze počítat také s novou generací přeplňovaných šestiválců a osmiválců.

Dále je reálný příchod verze SQ8, která by stejně jako SQ7 dostala do vínku čtyřlitrový turbodiesel s elektrickým kompresorem a jenž by tak nabízela minimálně 435 koní a 900 Nm. A mluví se také o provedení RS Q8, jehož benzinový V8 by vyprodukoval zhruba 600 koní. Tato varianta by ale dorazila nejdříve na sklonku dekády.

Základní modely ovšem máme v showroomech očekávat v roce 2018, přičemž stejně jako nová A8 nabídnou jistou formu autonomního řízení. Nic bližšího ale již momentálně nemůžeme dodat, chytřejší ovšem budeme nejpozději 9. či 10. ledna, kdy autosalon v Detroitu otevírá své brány pro odbornou veřejnost.


Audi Q8 2018: mix SUV a sportovního kupé se odhaluje na prvních obrázcích - 1 - Audi Q8 Concept prvni ilustrace 01
Šéfdesignér Marc Lichte poodhalil nový koncept Audi Q8 v reálu...

Audi Q8 2018: mix SUV a sportovního kupé se odhaluje na prvních obrázcích - 2 - Audi Q8 Concept prvni ilustrace 02Audi Q8 2018: mix SUV a sportovního kupé se odhaluje na prvních obrázcích - 3 - Audi Q8 Concept prvni ilustrace 03
...i na oficiálních ilustracích

Zdroj: Die Welt

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama