Reklama

Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem

Tesla stále ještě nezačala vyrábět pro ni klíčový Model 3, Elon Musk už se ale současností nezdržuje. Jeho plány jsou znovu fantaskní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem

2.5.2017 | Marek Bednář | 10 příspěvků

Tesla stále ještě nezačala vyrábět pro ni klíčový Model 3, Elon Musk už se ale současností nezdržuje. Jeho plány jsou znovu fantaskní.

Automobilka Tesla chce vybudovat čtyři další gigatovárny po celém světě. A minimálně dvě mají být jistě. Řekl to Elon Musk na konferenci TED ve Vancouveru minulý týden. „Letos oznámím místa pro dvě až čtyři další gigatovárny - nejspíš čtyři,” uvedl. Nic přesnějšího však nesdělil, na podrobnosti si tedy skutečně budeme muset počkat.

Neznáme ani kontinenty, na kterých by měly nové montovny stát, uvedl ale, že budou mít co do činění s globálním trhem. To znamená, že klidně můžou některé z nich být postaveny v Číně nebo v Evropě. Kdy by jejich výstavba mohla začít, nicméně zatím není známo, aktuálně není hotová ani první gigatovárna v Nevadě.

Odvážná prohlášení a velmi ambiciózní, až nesplnitelné plány jsou nicméně Elonu Muskovi vlastní a plány na čtyři další ohromné továrny na výrobu baterií k nim musíme zařadit. Firma stále generuje obrovské ztráty, což může a nemusí zlepšit Model 3, který má být na trhu už letos. V každém případě, další gigatovárna znamená další miliardy dolarů nákladů, i kdyby Musk vyjednal daňové úlevy jakkoliv velké.

Podobně odvážné je prohlášení, že „zhruba za dva roky” bude Autopilot Tesly tak schopný, že budete moci spát za volantem místo sledování provozu. Musk to oznámil na stejné konferenci TED, jako indicii o gigatovárnách výše. Samozřejmě, „zhruba za dva roky” může znamenat 2 roky a 11 měsíců, pokud to vyřkne Elon Musk, ale i to je extrémně blízký termín.

Tesla má aktuálně v plánu kompletně autonomní přejezd USA z jednoho pobřeží na druhé. Pravděpodobně k němu dojde někdy v průběhu letošního roku. I když bude kompletně autonomní, řidič nebude moci za volantem spát, bude stále sledovat provoz, aby mohl v případě potřeby sáhnout do řízení... jako obvykle. Předpokládáme nicméně, že pojede drtivou většinu času po dálnicích a právě na ty je současný Autopilot zaměřen.

Budoucnost je samozřejmě otevřená, na poli autonomních aut se může stát leccos a Model 3 může Teslu vystřelit do černých čísel tak vysoko, že si bude moci dovolit gigatováren osm. Jak moc to je pravděpodobné, je ale asi každému jasné...

Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem - 1 - Tesla Model 3 white prototype 01Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem - 2 - Tesla Model 3 white prototype 02Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem - 3 - Tesla Model 3 white prototype 03Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem - 4 - Tesla Model 3 white prototype 04
Tesla ještě nedostala na trh ani svůj klíčový Model 3 (zde nejnověji zachycení testovací exemplář s bílém provedení) a už myslí na další expanzi

Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem - 5 - tesla gigatovarna ilu
Takhle by měla vypadat gigatovárna v Nevadě, až bude hotová

Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem - 6 - tesla gigatovarna brezen 2017 01Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem - 7 - tesla gigatovarna brezen 2017 02Elon Musk má zas hlavu v oblacích. Slíbil další čtyři gigatovárny, spaní za volantem - 8 - tesla gigatovarna brezen 2017 03
Stav z března 2017 ukazuje, že k hotové fabrice je cesta ještě dlouhá

Zdroje: TED, Electrek

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše