Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno

Ferrari oficiálně odhalilo své poslední novinky, nezůstalo ale jen u toho. Možná ještě zajímavěji promluvilo o své budoucnosti plné hybridů, SUV a dalších pro něj dnes neobvyklých věcí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno

19.9.2018 | Petr Prokopec

Ferrari oficiálně odhalilo své poslední novinky, nezůstalo ale jen u toho. Možná ještě zajímavěji promluvilo o své budoucnosti plné hybridů, SUV a dalších pro něj dnes neobvyklých věcí.

Co jsme včera nakousli, to dnes musíme dojíst. Jinými slovy zde máme oficiální představení nových limitovaných Ferrari Monza SP1 a Monza SP2. Automobilka souběžně s nimi odhalila také novou produktovou řadu Icona Line, jejíž jsou součástí. Znamená to tedy, že do budoucna se s vozy, jejichž vzhled byl inspirován legendami minulosti, ovšem které pohání moderní technika, budeme setkávat daleko častěji.

O budoucnosti ale až za moment, nyní se pojďme věnovat přítomnosti. Konkrétně pak oběma roadsterům, jimž stály dle automobilky inspirací klasické závodní barchetty jako třeba Ferrari 166 MM z roku 1948. Vzhled obou novinek je přitom podobný, nicméně Monza SP1 kráčí mnohem „nekompromisnější“ cestou. Její majitelé prý mohou očekávat „opravdu unikátní zážitky za volantem“, s čímž při pohledu na extravagantní vzhled lze souhlasit.

Oba vozy měří 4 657 milimetrů na délku, 1 996 mm na šířku a 1 155 na výšku. Monza SP1 je přitom striktně jednomístná, pod krytem na straně spolujezdce tedy nenajdete ani nouzové sedadlo. Veškeré ovládací prvky byly proto soustředěny nalevo, kde je najdeme na karbonových panelech. Ferrari přitom uhlíková vlákna využilo měrou vrchovatou, proto se hmotnost 1 500 kg zdá vysoká. Je ale třeba si uvědomit, že jde o skalpovanou 812, což je na poměry Ferrari velké a těžké auto. Automobilky u něj uvádí hmotnost 1 630 kg, přesto by asi bylo oprávněné očekávat, že rozdíl bude větší.

Monza SP2 oproti tomu nabízí dvoumístný kokpit a tedy i dva „hrby“ za sedačkami. Kromě toho tu máme malá plexiskla, která si automobilka nechala patentovat pod názvem Virtual Wind Shield. Jakkoliv přitom na to ony drobné kryty nevypadají, zaručit mají dostatečný komfort u řidiče i spolujezdce. Společně s druhou sedačkou a „hrbem“ se pak starají o navýšení hmotnosti o 20 kg.

Pokud nahlédneme pod puristický design a především pak pod přední kapotu, můžeme se seznámit s nejvýkonnějším atmosférickým motorem, jaký kdy v Maranellu vznikl. Dvanáctiválec o 6,5litrovém objemu produkuje 810 koní a 719 Nm točivého momentu, což má zaručit sprint na stovku za 2,9 sekundy a na dvoustovku za 7,9 s. Nejvyšší rychlost pak přesahuje 300 km/h.

O spotřebě se Ferrari momentálně nezmiňuje, ani jeden exemplář ještě nebyl homologován. Automobilka rovněž neuvedla ani cenu či počet kusů, nicméně podle neoficiální šeptandy ze zákulisí si bude moci Monzu SP1 a SP2 pořídit pouze 200 nejvěrnějších klientů za více než 86 milionů korun a všechny prý už mají své kupce. Jsme zvědavi, zda mezi nimi bude i David Lee, který novinky předčasně „propálil“ na Instagramu.

Dodat lze snad již jen tolik, že oba modely dostanou speciální dveře, u kterých se směrem vzhůru otevírá pouze horní část. Nastupování tedy asi nebude snadné, leč jistě stylové. Působivé přitom je, že jak Monza SP1, tak i dvoumístná Monza SP2 jsou uzpůsobeny pro silniční provoz, vybrání pro registrační značku na zádi tu tedy rozhodně není jen náhodou.

Od extravagantních speciálek se můžeme k budoucnosti, která je skutečně zajímavá, třebaže skalním příznivcům značky asi nepřijde moc růžová. Ferrari se totiž hodlá nemalou měrou zapojit do hybridního proudu. Do roku 2022 tedy bude zhruba 60 procent nabídky kromě spalovacího agregátu mít rovněž elektromotor. Automobilka přitom slibuje, že i hybridy budou zábavné na řízení.

Konkrétní modely v souvislosti s hybridizací zmíněny nebyly, jedno upřesnění přesto padlo - týká se nástupce modelové řady 488, která oproti předchozímu Ferrari 458 přesedlala na turbomotor. Do roku 2021 ji ovšem čeká další rošáda, právě zde totiž na hybridizaci dojde stoprocentně a navíc u všech osmiválcových variant.

Kromě motorů V8 budou zachovány i dvanáctiválce, k nim přibude i zcela nová rodina šestiválcových pohonných jednotek. V jejich případě se počítá jak s přeplňováním, tak s elektromotorem. Dočkat bychom se měli nulové prodlevy po sešlápnutí plynového pedálu, v případě vrcholných turbohybridních agregátů pak s výkonem atakujícím až 300 koní na litr objemu.

Další detaily naleznete přímo v přiložených obrázcích z prezentace, mezi nimiž najdete i zmínku o prvním SUV značky. I když jej Ferrari tituluje jako FUV, půjde nanejvýš o spíše crossover mezi SUV a vozem kategorie Gran Turismo. Nejzajímavější je ale odhalení jeho jména, bude si říkat Purosangue. To je skutečně zvláštní volba, neboť v italštině znamená Čistá krev. Pod takovým označením bychom si představili něco jako tunové kupé s atmosférickým motorem a manuální převodovkou než auto, které obrátí tradice Ferrari naruby. Ale tak už funguje moderní marketing.

Pochopitelně, auto má mít silniční než terénní využití, nic jiného ani nešlo čekat. A že v jeho případě dojde hlavně na hybridní pohon s turbomotorem, automat a pohon 4x4, je už dnes na beton.


Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 1 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 01Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 2 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 02Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 3 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 03Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 4 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 04Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 5 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 05Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 6 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 06Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 7 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 07Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 8 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 08Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 9 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 09Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 10 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 10Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 11 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 11Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 12 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 12Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 13 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 13Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 14 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 14Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 15 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 15Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 16 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 16Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 17 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 17Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 18 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 18Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 19 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 19Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 20 - Ferrari plany do roku 2022 prezentace 20
Automobilka načrtla své plány do roku 2022 překvapivě konkrétně

Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 21 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 01Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 22 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 02Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 23 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 03Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 24 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 04Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 25 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 05Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 26 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 06Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 27 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 07Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 28 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 08Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 29 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 09Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 30 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 10Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 31 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 11Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 32 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 12Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 33 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 13Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 34 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 14Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 35 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 15Ferrari odtajnilo svou budoucnost. SUV je jistotou, dostane vážně zvláštní jméno - 36 - Ferrari Monza SP1 a Monza SP2 2018 oficialni sada 16
Plně ale odhalila jen modely Ferrari Monza SP1 a SP2. Vypadají opravdu extravagantně, překvapivě mohou se svými 810 koňmi i na silnici

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama