Hasiči si převzali nové obří speciály Tatry, ochránit je dokážou nejen před ohněm

Tahle auta nejsou žádná ořezávátka. Disponují výkonem až 507 koní a nádrží na 12 tisíc litrů vody, kterou umí vyprázdnit již za tři minuty. Vedle toho ale mají i speciální kabinu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hasiči si převzali nové obří speciály Tatry, ochránit je dokážou nejen před ohněm

11.10.2018 | Petr Prokopec

Tahle auta nejsou žádná ořezávátka. Disponují výkonem až 507 koní a nádrží na 12 tisíc litrů vody, kterou umí vyprázdnit již za tři minuty. Vedle toho ale mají i speciální kabinu.

Stejně jako u osobních aut i v doméně nákladní dopravy existují jak auta vyráběná v tisícových sériích, tak naprosté unikáty. S jedním jsme se seznámili nedávno v podobě Scanie, jež začala sloužit občanům Hradce Králové. Podobnou cestou, jakou vznikl tento speciální zametací vůz, postupuje při stavbě hasičských aut domácí Tatra.

Pro Hasičský záchranný sbor České republiky připravila dvě nové cisternové stříkačky jménem CZS 40 Titan, které jsou postaveny na podvozku Tatra. Jejích hlavní zvláštností je pancéřovaná kabina. Základem CZS 40 Titan je řada Tatra Force s podvozkem v konfiguraci 8x8, kdy třetí a čtvrtá náprava do rychlosti 30 km/h mohou natáčet. Výkonem 507 koní vůz zásobuje dieselový šestiválcový motor Cummins ISM500 skrze automatickou převodovku Allison 4500R.

Tatra se umí rozjet až na 90 km/h, v jejím případě ale je důležitější schopnost v boji s požáry. Do nástavby od firmy THT se vejde 12 tisíc litrů vody, čerpadla napojená na nádrže ji dokáží průtokem 4 000 l/min. Čerpací zařízení je možné obsluhovat dálkově pomocí dotykových tabletů, v nástavbě dále nechybí ani výsuvný stožár s přehledovou kamerou, infračervenou kamerou a laserovým dálkoměrem. Veškeré rozvody paliva, olejové a vzduchové okruhy vozidla jsou chráněny proti ohni i horku, podvozek, nástavba i kabina jsou proti němu chráněny systémem vodních rozprašovacích trysek.

Co je opravdu zajímavé, čtyřmístná kabina má balistickou odolnost na úrovni 2a/B dle vojenského standardu STANAG 4569. Jinými slovy tedy dokáže posádku ochránit i před explozí protitankové miny o síle ekvivalentu 6 kil TNT. Důvodem pro tuto odolnost je to, že speciál se kromě hašení bude podílet i pracích s nevybuchlou municí či tlakovými lahvemi.

Jelikož se přitom počítá také s ochranou posádky před chemickými, biologickými, radioaktivními či toxickými látkami, nepřekvapí, že CZS 40 Titan se dokáže pohybovat jako ryba ve vodě i v zamořeném prostředí. Hasičské roty v Hlučíně a Zbirohu se tedy mohou těšit na všehoschopného pomocníka, jenž ovšem své schopnosti nedává zadarmo - jeden kus totiž vyšel na bezmála 22 milionů, přesněji na 21 911 890 Kč.

Oba speciály se objeví 28. října na pražské Evropské třídě v rámci oslav stého výročí vzniku Československé republiky. Hasičský záchranný sbor plánuje pořízení ještě třetího speciálu, který zamíří do Jihlavy. I ten přitom bude uvnitř počítat s klimatizací, nezávislým ohřevem nebo hned třemi tablety, kdy jeden slouží navigaci, druhý soupravě kamer a třetí onomu ovládání vodního děla.

Ve výzbroji hasičů tyto nové hračky nahradí pásová hasící vozidla SPOT-5. Ta jsou vyrobena na podvozku armádního tanku T-55 a vzhledem k jejich zastarávání dochází k jejich postupnému vyřazování.


Hasiči si převzali nové obří speciály Tatry, ochránit je dokážou nejen před ohněm - 1 - Tatra CZS 40 Titan 2018 prvni foto 01Hasiči si převzali nové obří speciály Tatry, ochránit je dokážou nejen před ohněm - 2 - Tatra CZS 40 Titan 2018 prvni foto 02Hasiči si převzali nové obří speciály Tatry, ochránit je dokážou nejen před ohněm - 3 - Tatra CZS 40 Titan 2018 prvni foto 03Hasiči si převzali nové obří speciály Tatry, ochránit je dokážou nejen před ohněm - 4 - Tatra CZS 40 Titan 2018 prvni foto 04Hasiči si převzali nové obří speciály Tatry, ochránit je dokážou nejen před ohněm - 5 - Tatra CZS 40 Titan 2018 prvni foto 05
Hasičský záchranný sbor ČR má nově k dispozici dva exempláře speciálu CZS 40 Titan postavené na podvozku Tatra. Ve výzbroji nahradí stárnoucí pásová vozidla Spot-55

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama