Reklama

Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku

Snad nejúchylnější auto posledních let se dále snaží přesvědčit o své ujetosti. Nyní i vyzývá k souboji Trumpovu limuzínu, míří do další bondovky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku

23.8.2017 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Snad nejúchylnější auto posledních let se dále snaží přesvědčit o své ujetosti. Nyní i vyzývá k souboji Trumpovu limuzínu, míří do další bondovky.

Ke slavnostnímu odhalení nového Dartzu Black Alligator mělo dojít již loni v listopadu. Jenže nestalo se tak a nedošlo k němu ani na počátku července, kdy se vůz ukázal na startu závodu milionářů Gumball 3000. Ten letos začínal v Rize, tedy hlavním městě Lotyšska a Dartz se zde mohl blýsknout před cílovou klientelou. O to se sice pokusil jiným způsobem, předvedl ale cosi, co by stěží obstálo i jako garážový tuzing. Rozhodně ale ne jako něco, vedle čeho by se „majitel Bugatti měl cítit jako žebrák“, jak naznačuje sám Dartz.

Aktuálně se lotyšská firma znovu hlásí o slovo, znovu však u toho není sériový produkt. Místo toho si můžeme posvítit na snímky prozatím posledního vývojového prototypu, který již nehalí černá barva, ale zlatý nátěr. Podle šéfa automobilky Leonarda F. Jankeloviče je tím složen hold filmu Diktátor se Sachou Baronem Cohenem (známým též z jiných rolí jako Ali G, Borat nebo Bruno), pro který Dartz dodal několik pancéřovaných vozů.

Je ovšem třeba dodat, že ve zmíněném snímku se objevilo SUV postavené na bázi modelu Prombron, tedy ruského speciálu, se kterým byste se nemuseli cítit v ohrožení ani v té největší válečné vřavě. Novinka Black Alligator vychází z Mercedesu-AMG GLS 63 a je určena lidem, pro které je Prombron příliš brutální. Což je poněkud zajímavé tvrzení, neboť za brutalitu svého druhu považujeme spíše „černého aligátora“.

Novinka se snaží vzbudit pozornost co nejagresivnějším vzhledem, dle nás ale Dartz zašel poněkud daleko. Jeho kreace nám tak trochu připomíná situaci, kdy se před lety Arnold Schwarzenegger rozhodl, že si prostě musí pořídit armádní Humwee. To nakonec i koupil, ponechal jej ovšem v jeho originální specifikaci. Nyní si ovšem představte, že by Terminátor zatoužil ještě po zlatém laku a dodatečných úpravách.

Že se tak nestalo, jen dokazuje, že Arnie má vkus a jednoduše jen miluje auta, která odpovídají jeho tělesným proporcím. To potvrdila i jeho obliba Unimogu, o Dartz by ale slavný herec nejspíše nezavadil ani pohledem. Lotyšské automobilce to ale nejspíše nevadí, ostatně k úspěchu jí stačí přesvědčit jen pár lidí, kteří jsou ochotni za toto pancéřované SUV uloupnout část ze svého nesmírného bohatství.

Přesná cena nebyla zveřejněna, dle Jankeloviče má ale pět nul. Míněno samozřejmě v dolarech. Za tuto částku přitom zákazník dostane základní variantu, která disponuje 5,5litrovým přeplňovaným osmiválcem naladěným na tentýž výkon, s jakým jej vyprodukovalo AMG - tedy na 585 koní. Dartz ovšem nabízí řadu úprav, kdy nová řídicí jednotka, sání, výfuk, lepší turbo či zesílená převodovka zvednou výkon na 850 koní.

Za předpokladu, že sáhnete ještě po modifikaci mezichladiče a dalších úpravách, můžete počítat s 1 100 koňmi. A pokud vám nebude stačit ani to, lotyšská automobilka ještě navýší objem pohonné jednotky. Ve finále tak může na všechna čtyři kola zamířit 1 600 koní, v takovém případě je ovšem z pěti nul šest. Tedy jinými slovy, bavíme se tu o voze, který bude stát více než milion dolarů (cca 22,22 milionů korun).

V takové chvíli je možné kromě vysokého výkonu počítat i s pancéřovaným kabátem, ačkoliv dostačující ochranu má zaručit i základní varianta. Její karoserie je totiž vyrobena z Kevlaru pokrytého karbonem a zesíleného vnitřní ocelovou klecí. Dartz přitom dodává, že na rozdíl od továrního provedení je balisticky ošetřeno i víko zavazadelníku, nikoliv jen kabina samotná - chráněn je tak i náklad v kufru.

Pravý důvod tohoto kroku je samozřejmě o trochu jiný, skrze zavazadelník totiž vede nouzový východ. Navíc právě zde je možné nainstalovat i prvky pro nejlepší obranu, tedy pro útok. Počítat tedy můžete se třemi bazukami a střelivem, vnější panely vozu pak mohou skrývat samopaly AK-47, jak můžete vidět i na hlavní fotce. A k vozu dostanete i kevlarový deštník, který vás ochrání před „noži, bastardy a ostřelovači”, jak praví Jankelovič. Dartz Black Alligator je tak vlastně pojízdnou pevností, pročež není divu, že majitel značky vyzývá k souboji „Bestii“.

Pod tímto označením je přitom znám obrněný Cadillac, který ke svému transportu užívá americký prezident. Jankelovič navrhnul, aby se do něj usadil Donald Trump, zatímco Black Alligator bude obývat šéf lotyšské firmy. Oba vozy pak vjedou do cílené palby a který první bude rozstřílen na cucky nebo to vzdá, prohrává. Máme ovšem takový pocit, že USA na tuto výzvu ani neodpoví, natož, aby ji přijaly.

Jankelovič se svému produktu snaží zajistit pozornost i tím, že Black Alligator dostal do jedné z rolí chystané pětadvacáté bondovky. Ta bude mít premiéru v roce 2019, přičemž teprve nedávno Daniel Craig potvrdil, že se jako agent 007 vrátí. S lotyšským monstrem ovšem jezdit nemá, to je zvažováno spíše jako vůz pro zlosyny. Umístění vozu do filmu ale bude tak drahé a obtížné, že je dost nepravděpodobné, že se to Dartzu podaří.

Stejně tak máme stále pochybnosti, že v září skutečně uvidíme finální sériový vůz. Pokud se tak ovšem stane, doufejme, že Dartz řadu nedokonalostí dotáhne do konce. I když i poté nejspíše Black Alligator bude vypadat, řekněme tuzingově. Důvodem je svrchní nátěr z Krytexu, který je zde proto, že v poušti nejsou myčky. To je sice nadmíru praktické, ovšem taktéž nadmíru nevzhledné...

Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 1 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 01Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 2 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 02Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 3 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 03Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 4 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 04Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 5 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 05
Zatím poslední prototyp Dartzu Black Alligator dostal zlatou karoserii...

Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 6 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 06Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 7 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 07Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 8 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 08Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 9 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 09Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 10 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 10Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 11 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 11Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 12 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 12
...předchozí provedení nosilo nenápadnější černou

Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 13 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 13Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 14 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 14
Lotyšská automobilka zároveň odhalila i útočné prvky, jako AK-47 skyrtý v zadním sloupku. Mezi ty obranné patří také kevlarový deštník, kterým se lze chránit proti úročníkům

Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 15 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 15Nejopulentnější SUV světa odhalilo detaily. Podívejte se, co skrývá v zadním sloupku - 16 - Dartz Black Alligator 2017 dalsi sada 16
Bezpečností posádky si je Dartz jist natolik, že vyzývá k souboji i limuzínu Donalda Trumpa

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše