Reklama

Revoluční dílo geniálního konstruktéra sníží hmotnost aut o polovinu, je prý nedostižné

Hmotnost aut v posledních letech spíše klesá, jde ale obvykle o velmi drobné posuny. Geniální konstruktér Formulí 1 a supersportů má ale hotové řešení, které hmotnost posílá dolů o 50 procent.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Revoluční dílo geniálního konstruktéra sníží hmotnost aut o polovinu, je prý nedostižné

12.9.2018 | Petr Prokopec

Hmotnost aut v posledních letech spíše klesá, jde ale obvykle o velmi drobné posuny. Geniální konstruktér Formulí 1 a supersportů má ale hotové řešení, které hmotnost posílá dolů o 50 procent.

Gordon Murray je ve světě aut pojem. Autora legendárního McLarenu F1 tedy asi nemusíme představovat, stejně jako není třeba vzpomínat jeho dosud nejznámější dílo. Po třímístném supersportu Murray navrhl ještě dvoumístný, a sice Mercedes-Benz SLR McLaren. Pokud však pomineme spolupráci se znovuzrozeným TVR, mohlo by se zdát, že původem jihoafrický konstruktér zaklapl dveře své britské usedlosti a na veřejnost již nevychází. Pravda je ale úplně opačná.

Murray totiž už nějaký ten pátek usilovně pracuje na své revoluční automobilové platformě iStream, která má změnit svět aut stejným způsobem, jako kdysi McLaren F1 překopal supersportovní ligu. Celý princip spočívá v přenesení technologie Formule 1 na silnici, přičemž původně byl trubkový rám ocelový, neboť tento materiál preferuje většina automobilek. Nová varianta zvaná Superlight však staví na hliníku.

Z tohoto materiálu je ovšem pouze onen rám, který slouží jako podpora pro panely karoserie. Ty jsou nově vyrobené z recyklovaného karbonového kompozitu, díky čemuž hmotnost klesá o neskutečných 50 procent vůči konvenčním dílům. Nahoru samozřejmě vylétla tuhost, odolnost i výdrž, překvapivě však nikoliv cena. Právě díky recyklaci karbonových pláství totiž Murray počítá s využitím v mainstreamu.

Nejde však o jedinou výhodu nové platformy. Ta je totiž neskutečně modulární, díky čemuž může podpírat cokoliv od malých městských vozů přes sporťáky a SUV až po menší náklaďáky. S ohledem na tuto flexibilitu budou moci automobilky šetřit neskutečně peníze na vývoj, což jen naznačuje, že danou technologii nechce Murray produkovat sám. Místo toho s ní hodlá oslovit již zavedené výrobce.

„Pod názvem iStream Superlight se představuje zcela nový přístup k výrobě aut, který je inovací pro globální automobilový průmysl. Je to průlom, díky kterému dorazí nejlehčí šasí, jenž nebude překonáno po celé dekády,“ prohlašuje Murray. Je to hodně sebevědomé, nicméně s ohledem na radikální snížení hmotnosti, nízké náklady, neskutečnou flexibilitu a nespornou genialitu autora není lehké těmto slovům oponovat.

Je však otázkou, kdy by nová architektura mohla zamířit do prodeje. Firma Gordon Murray Design totiž momentálně nezmiňuje jednání s žádnou automobilkou. A pokud si uvědomíme, jak dlouho trvá vývoj, pak dříve než na příští dekádu nasazení nevidíme. To ovšem neznamená, že by do výroby nemusely dříve zamířit některé dílčí prvky.

Kromě nové platformy totiž firma představila také novou odlehčenou sedačku, v jejímž případě bylo použito stejných technologií i přístupu. Znovu tu tedy máme trubkový rám, který doplňují karbonová nebo skelná vlákna. Hmotnost vůči konvenčnímu provedení poklesla o 30 procent, přičemž sedačky mohou být využity nejen u aut, ale i v letadlech či vlacích.

Právě podobné dílčí prvky mají šanci na začlenění do sériové produkce v mnohem ranějším termínu než samotná platforma. Na druhou stranu to, že se o něčem nemluví, nemusí nutně znamenat, že se to nekoná. Je tedy možné, že nakonec nás ještě nějaký výrobce překvapí, když za pár let oznámí příchod extrémně lehkého vozu s kořeny u autora McLarenu F1. Rozhodně bychom se nezlobili.

Revoluční dílo geniálního konstruktéra sníží hmotnost aut o polovinu, je prý nedostižné - 1 - Gordon Murray iStream Superlight 2018 prvni foto 01Revoluční dílo geniálního konstruktéra sníží hmotnost aut o polovinu, je prý nedostižné - 2 - Gordon Murray iStream Superlight 2018 prvni foto 02Revoluční dílo geniálního konstruktéra sníží hmotnost aut o polovinu, je prý nedostižné - 3 - Gordon Murray iStream Superlight 2018 prvni foto 03
Gordon Murray představil novou verzi své revoluční platformy iStream Superlight. Svými vlastnostmi je skutečně revoluční

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše