Reklama

Toyota chystá své vlastní létající auto, test prvního prototypu skončil fiaskem

Projekt SkyDrive bude odhalen v roce 2020, kdy má být bude využit při zapálení pochodně během Olympiády v Tokiu. Tři roky poté půjde do prodeje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toyota chystá své vlastní létající auto, test prvního prototypu skončil fiaskem

6.6.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Projekt SkyDrive bude odhalen v roce 2020, kdy má být bude využit při zapálení pochodně během Olympiády v Tokiu. Tři roky poté půjde do prodeje.

Nejen o použitelný elektromobil se dnes pokouší kdejaká firma. Velká aktivita se odehrává také na poli létajících aut. S ohledem na stále větší dopravní zácpy to není překvapivé, nicméně je třeba dodat, že prozatím jde o snažení bez velkých úspěchů. Asi nejdále se dostali Nizozemci se svým vírníkem, sledujeme také slovenský AeroMobil, který svou údajně plně funkční kreaci ukázal před několika málo týdny v Monaku. Firma zároveň i zveřejnila cenu, bohužel však již neuvedla, kdy se rozjede sériová výroba.

Otázkou je samozřejmě také legislativa, neboť stejně jako jízda po silnici má i létání svá pravidla. Stejně jako v případě elektromobilů je tedy třeba připravit se na mnohé změny, které s dopravními prostředky, jež zvládají nejen pevninu, ale i ovzduší, souvisí. Tyto problémy ale nyní hoďme za hlavu a místo toho se budeme soustředit na nováčka v oboru.

Své ambice aktuálně projevila Toyota, která plánuje v příštích třech letech nasypat 42,5 milionů yenů (cca 9,05 milionů korun) do projektu SkyDrive. Jeho středobodem je samozřejmě létající automobil, jehož vývoj má na starosti skupina zaměstnanců zvaná Cartivator. Ze začátku to byla jen parta nadšenců, kteří se létajícím autem zabývali ve volném čase, teď má ale tento nápad status oficiálního projektu s veškerou tovární podporou.

Podle plánů by hotový SkyDrive měl na sklonku příštího roku nastoupit k prvnímu testovacímu letu. Pokud nenastanou komplikace, pak by v roce 2020 měl být odhalen hotový sériový model, který má zapálit pochodeň při úvodní ceremonii Olympijských her, jež se v tom roce uskuteční v Tokiu. Zájemci o svezení/let si ale budou muset ještě delší dobu počkat, s prodejem privátní klientele se počítá až v roce 2023.

Samotný létající vůz je dle aktuálního projektu jedním z nejmenších ve vývoji. Na délku měří pouze 2 900 milimetrů, na šířku 1 300 mm a na výšku 1 100 mm. Kromě toho se dle plánu počítá s maximální letovou výškou 10 metrů, což ovšem na překonání všech dopravních zácp bude stačit. Stejně jako nejvyšší letová rychlost 100 km/h. Na zemi se ovšem bude moci projekt SkyDrive pohybovat rychleji, maximálka činí 150 km/h.

Stejně jako u standardních vozů Toyoty má i tento projekt podporu subdodavatelských společností Aisin a Denso. Je přitom otázkou, jak se tyto firmy dívají na ranou prezentaci vůbec prvního funkčního prototypu, který vypadá jako přerostlý dron a jenž se sice na pár sekund vznesl, nicméně poté zamířil k zemi. Během nárazu navíc došlo k poškození rámu.

Podle Tsubasu Nakamury, šéfa Cartivatoru, je třeba vyřešit problémy se stabilitou. Navíc, i když se na projektu SkyDrive pracuje již od roku 2014, původním návrhům odpovídá jen částečně. Dle plánu by totiž mělo jít o prosklenou tříkolku pro jednoho cestujícího, který se do oblak vznese za pomoci čtyř vrtulí v každém rohu vozu. Právě ty ovšem aktuálně vykazují ono nestabilní chování.

Toyota chystá své vlastní létající auto, test prvního prototypu skončil fiaskem - 1 - Toyota SkyDrive 2017 prvni sada 01Toyota chystá své vlastní létající auto, test prvního prototypu skončil fiaskem - 2 - Toyota SkyDrive 2017 prvni sada 02
Toyota oznámila vývoj létajícího vozu...

Toyota chystá své vlastní létající auto, test prvního prototypu skončil fiaskem - 3 - Toyota SkyDrive 2017 prvni sada 03Toyota chystá své vlastní létající auto, test prvního prototypu skončil fiaskem - 4 - Toyota SkyDrive 2017 prvni dalsi 01Toyota chystá své vlastní létající auto, test prvního prototypu skončil fiaskem - 5 - Toyota SkyDrive 2017 prvni dalsi 02Toyota chystá své vlastní létající auto, test prvního prototypu skončil fiaskem - 6 - Toyota SkyDrive 2017 prvni dalsi 03Toyota chystá své vlastní létající auto, test prvního prototypu skončil fiaskem - 7 - Toyota SkyDrive 2017 prvni sada 04
...jeho prototyp má ale zatím k úspěchu daleko

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše