Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr

Měl to být koncept nové i5, nakonec je to úplně jiné auto. Studie i Vision Dynamics je ale asi ještě zajímavější, už kvůli bizarnosti svého vzhledu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr

12.9.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Měl to být koncept nové i5, nakonec je to úplně jiné auto. Studie i Vision Dynamics je ale asi ještě zajímavější, už kvůli bizarnosti svého vzhledu.

BMW mělo dle všech předpokladů přivézt na autosalon ve Frankfurtu nový elektromobil, jak naznačoval i nedávný zdánlivý únik. Elektrické BMW nakonec na IAA skutečně dorazilo, jenže trochu jiné. O model i5, který byl odhalen již loni obrázky z patentového úřadu, tu nejde, to ale neznamená, že by mnichovská automobilka své snahy na poli elektromobility vzdala. Přivezla jiný stroj, který nemá kontroverzní design, jaký dostalo do vínku BMW i3 a jímž se mělo chlubit také i5. Kontroverzně ale vyhlíží stejně.

Nově si tedy můžeme prohlédnout studii i Vision Dynamics, která se skutečně má podívat do produkce, jen zatím není znám přesný termín. Dříve se ovšem mluvilo o tom, že s dalším elektromobilem by BMW mělo vyrukovat zhruba na přelomu této a příští dekády. Rok 2020 však aktuálně vidíme jako nejzazší termín, pokud automobilka má už nyní pocit, že jí ujíždí vlak.

Jistou nápovědou by nám samozřejmě mohl být pohled na techniku, v tomto směru je však BMW tajuplnější než hrad v Karpatech. Víme totiž jen tolik, že koncept i Vision Dynamics by měl zvládnout akceleraci z klidu na stovku pod 4 sekundy, nejvyšší rychlost pak má překročit 200 km/h. Kromě toho by kapacita baterií měla vystačit na 600 km, nejspíše ale půjde o zkreslený odhad dle evropské metodiky.

Věnovat se tedy momentálně můžeme pouze designu, který v některých ohledech není tak nepřitažlivý, jako tomu mělo být v případě spekulovaného BMW i5, v jiných ale ještě bizarnější. Při zemi se držícímu Gran Coupe totiž vpředu dominují rozměrné pseudoledvinky. Pseudo proto, že jsou zde jen jako ozdobný prvek, s ohledem na elektrické ústrojí totiž koncept nepotřebuje klasickou masku chladiče. A vypadají spíše jako bobří chrup než interpretace ledvin.

Pár úzkých diodových světel již svou funkci má, a teď nemyslíme jen tu ozdobnou. Stejně tak nejsou falešné ani rozměrné vstupy vzduchu v dynamicky tvarovaném předním nárazníku, jenž slouží k chlazení brzd. Nahrazení klasických zpětných zrcátek kamerami je pak stejně jako kryty kol důkazem, že BMW lpělo na maximální aerodynamické efektivitě.

Pohled do interiéru aktuálně chybí, nicméně dle značky důraz tentokráte nebyl kladen pouze na řidiče, ale na celou posádku. Není tedy překvapením, že součástí technického balíčku je i autonomní řízení. Volant přitom velmi pravděpodobně bude možné zasunout do palubní desky, značka totiž dále zmiňuje maximalizaci prostoru pro nohy i hlavy cestujících v obou řadách sedadel.

Tím nám informace končí, pročež závěrem dodáme jen jistý časový rámec. Ten souvisí s rokem 2025, který je zjevně pro všechny automobilky a jejich elektrický program zásadním mezníkem. V případě BMW bychom se přitom do tohoto data měli dočkat 12 plně elektrických a 13 hybridních novinek. Sériová verze konceptu i Vision Dynamics pak samozřejmě bude mezi nimi.


Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 1 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 01Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 2 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 02Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 3 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 03Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 4 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 04Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 5 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 05Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 6 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 06Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 7 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 07Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 8 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 08Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 9 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 09Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 10 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 10Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 11 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 11Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 12 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 12Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 13 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 13Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 14 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 14Únik elektrického BMW pro IAA nebyl únik. Zde je skutečná novinka, vypadá jako bobr - 15 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 15
BMW i Vision Dynamics je pohledným konceptem, který se pochlubí zajímavou dynamikou, dojezdem a do prodeje zamíří do roku 2025

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše