Reklama

Italové ukázali revoluční brzdy. Zaujmou už na pohled, to podstatné ale vidět není

Je to asi jiná revoluce, než byste na první pohled čekali, přehlížet ji ale nelze. Jde to u hlavně o hmotnost a ta je na těchto místech velmi důležitá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Italové ukázali revoluční brzdy. Zaujmou už na pohled, to podstatné ale vidět není

29.3.2018 | Mirek Mazal | 3 příspěvky

Je to asi jiná revoluce, než byste na první pohled čekali, přehlížet ji ale nelze. Jde to u hlavně o hmotnost a ta je na těchto místech velmi důležitá.

Firma Brembo sídlící nedaleko Milána proslula svými brzdovými systémy pro auta všeho druhu. Značka se za poslední dekády stala synonymem pro spolehlivé brzdové komponenty a její výrobky najdeme na většině výkonných aut předních výrobců. Takové pozice na trhu ale nelze dosáhnout bez neustálých inovací, a tak ze severu Itálie přichází zase něco nového.

Brembo to nazývá „esteticky revoluční brzdový třmen“, což zní trochu komicky. Pravda, tyhle brzdy i jinak vypadají, jen o vzhled tady ale v žádném případě nejde. Firma tvrdí, že díky nové konstrukci třmenů dosála významného snížení jejich hmotnosti, konkrétně se má jednat o 400 gramů na každém z kol. To je významný posun a Italové tvrdí, že jde o absolutně nejlehčí brzdové třmeny pro silniční auta, která kdy svět poznal.

Nový hliníkový materiál měl zlepšit poměr hmotnosti vůči tuhosti výrobku a odlitek tak nyní má být o 8 % lehčí proti nejlepším srovnatelným produktům jiných značek. Během vývoje procesu zapojilo Brembo poznatky z topologie a také softwarové nástroje, které umožňují simulovat tuhost dílů a identifikovat přebytečný materiál. Výsledkem modernizace je nová geometrie pro lepší výkon.

Firma neprováhala možnost podotknout, že jí pomohly více než 45leté zkušenosti s motorsportem, kde redukce hmotnosti hraje významnou roli. Odlehčování ale významně pomáhá i osobním automobilům, hlavně na tomto místě. Lehčí brzdy znamenají nižší neodpruženou hmotnost a to pomáhá i schopnosti podvozku kopírovat povrch.

Také vizuálně je možné zaznamenat, že na nových třmenech došlo odstranění materiálu - novinka například v oblasti pístů působí až nekompletně. Brembo zároveň hlásí, že úbytek hmoty se snížením váhy hned využije Horacio Pagani na nově vyrobených supersportch z řady Huayra.

Na fotkách vidíme třmeny modré, barvu lakování povrchu ale Brembo pochopitelně umí přizpůsobit libovolnému přání. Společnost nezapomněla podotknout, že představená technologie posouvá hranice brzdných schopností, takže jen o „esteticky revoluční” počin tady rozhodně nejde...

Italové ukázali revoluční brzdy. Zaujmou už na pohled, to podstatné ale vidět není - 1 - Brzdy Brembo revolucni 2018 01Italové ukázali revoluční brzdy. Zaujmou už na pohled, to podstatné ale vidět není - 2 - Brzdy Brembo revolucni 2018 02Italové ukázali revoluční brzdy. Zaujmou už na pohled, to podstatné ale vidět není - 3 - Brzdy Brembo revolucni 2018 03
Brembo představilo nové brzdové třmeny, které snižují hmotnost na dosud nepoznanou mez, alespoň u produkčních vozů. Tím autům pomohou v mnoha ohledech

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše