Reklama

Spalovací motory může zachránit vynález, který okouzlil ex-šéfa Porsche. Nahrazuje svíčky

Zážehové, tedy benzinové motory jsou odpradávna neodmyslitelně spjaty se zapalovacími svíčkami. Wendelin Wiedeking říká, že je lze nahradit pulzními vlnami a tím zásadně snížit spotřebu a emise.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Spalovací motory může zachránit vynález, který okouzlil ex-šéfa Porsche. Nahrazuje svíčky

14.12.2018 | Mirek Mazal

Zážehové, tedy benzinové motory jsou odpradávna neodmyslitelně spjaty se zapalovacími svíčkami. Wendelin Wiedeking říká, že je lze nahradit pulzními vlnami a tím zásadně snížit spotřebu a emise.

Kvůli neustálému zpřísňování zejména evropských pravidel musí výrobci vymýšlet další a další způsoby, kterými by snížili spotřebu automobilů. Nejčastější reakci je instalace elektrických soustav, neboť elektřinu považuje Evropská unie a vzduch a přičítá ji nulovou spotřebu. Že to realitu mění leda na papíře, nemusíme dodávat, jsou tu ale ještě tací, kteří se pokouší spotřebu motorů snížit i ve skutečném světě.

Patří mezi ně i německá společnost Micro Wave Ignition AG (MWI), o které jste nejspíše nikdy neslyšeli. To samé bude platit i o jejích zakladatelích, Arminu Gallatzovi a jeho bratru Volkerovi, velmi pravděpodobně ale budete znát jejich největšího současného podporovatele. Jde o bývalého generálního ředitele společnosti Porsche Wendelina Wiedekinga - trochu kontroverzní osobu, která na jednu stranu nakopla Porsche k růstu až do současné velikosti, na tu druhou ale firmu málem pohřbila kvůli svým extrémním ambicím. Nyní znovu ukazuje svou atraktivnější tvář a do popředí zájmu tlačí možná revoluční vynález.

MWI stojí za originálním řešením, které má snížit spotřebu současných spalovacích motorů až o 30 procent a jejich emise dokonce až o 80 procent. Podstatou jsou pulzní mikrovlny, které mají zapalovat palivo ve válcích místo klasických zapalovacích svíček. Lepší spotřeba a emise by měly být výsledkem snížené teploty při spalovacím procesu uvnitř každého válce. Další přidaná hodnota spočívá v jednoduché instalaci do současné architektury motorů, není tedy třeba žádných zásadních změn.

Firma sídlí ve městečku Empfingen asi hodinu cesty od Stuttgartu, ale nápad už zaujal bohaté podporovatele z celého světa, kteří mohou posunout realizaci zařízení rovnou do nedalekého centra automobilového dění. Hlavním investorem je v tuto chvíli bývalý generální šéf Porsche, který k chystané novince uvedl: „Jsem přesvědčen, že MWI je radikální inovací s obrovským tržním potenciálem.“ A nelze ho brát na lehkou váhu - třebaže je dnes v penzi, v automobilovém světě už dokázal mnohé.

Wiedeking dnes spolu s další skupinou menších investorů vlastní přibližně 20 procent MWI, nadějný projekt ale hledá další partnery na mezinárodní úrovni, aby mohl přejít do fáze náročného testování. Zatím probíhají rozhovory s výrobci z Jižní Koreje a Číny - pokud se podaří zaujmout opravdu velkou rybu, byla by to pro další život spalovacích motorů velká šance.

O fungování samotného systému vám zatím nemůžeme prozradit více, své know-how drží MWI pod pokličkou. Podstatou je ale opravdu úplné nahrazení zapalovacích svíček u zážehových motorů a v úvahu připadá optimalizace spalovacího procesu i v případě těch vznětových. Na další detaily si musíme počkat, s Wiedekingem za zády by firma neměla mít o pozornost nouze.

Spalovací motory může zachránit vynález, který okouzlil ex-šéfa Porsche. Nahrazuje svíčky - 1 - Snizeni emisi pulsnimi vlnami 01Spalovací motory může zachránit vynález, který okouzlil ex-šéfa Porsche. Nahrazuje svíčky - 2 - Snizeni emisi pulsnimi vlnami 02Spalovací motory může zachránit vynález, který okouzlil ex-šéfa Porsche. Nahrazuje svíčky - 3 - Snizeni emisi pulsnimi vlnami 03Spalovací motory může zachránit vynález, který okouzlil ex-šéfa Porsche. Nahrazuje svíčky - 4 - Snizeni emisi pulsnimi vlnami 04Spalovací motory může zachránit vynález, který okouzlil ex-šéfa Porsche. Nahrazuje svíčky - 5 - Snizeni emisi pulsnimi vlnami 05Spalovací motory může zachránit vynález, který okouzlil ex-šéfa Porsche. Nahrazuje svíčky - 6 - Snizeni emisi pulsnimi vlnami 06Spalovací motory může zachránit vynález, který okouzlil ex-šéfa Porsche. Nahrazuje svíčky - 7 - Snizeni emisi pulsnimi vlnami 07
Firma Micro Wave Ignition chce novou technologií změnit způsob spalování paliva ve válcích. Použitím pulzních mikrovln namísto svíček má dojít k výraznému snížení spotřeby a emisí (ilustrační foto)

Zdroj: Auto News

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše