Reklama

Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut

Jeden z nejrespektovanějších designérů aut posledních dekád dostal od Korejců neobyčejnou volnost. A tak se činí, aby Genesis posunul dál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut

29.11.2017 | Petr Prokopec | 29 příspěvků

Jeden z nejrespektovanějších designérů aut posledních dekád dostal od Korejců neobyčejnou volnost. A tak se činí, aby Genesis posunul dál.

Jsou to již dva roky, co se Genesis stalo samostatnou značkou a nikoliv jen označením pro některé modely Hyundai. Za tu dobu jsme se přitom dočkali modelů G90, G80 a G70, stejně jakožto konceptu GV80. Právě ten je předobrazem věcí budoucích, zatímco první dvojice odkazuje spíše ještě na „lacinou“ éru a G70 představuje jakýsi mezikrok. Jeho podoba byla stvořena ještě v době, kdy v čele designu značky nestál Luc Donckerwolke, který Genesis nasměruje ještě docela jinam, aby se stalo plnohodnotnou konkurencí zejména pro německou prémiovou ligu. Jak toho chce docílit, ozřejmil v posledním rozhovoru.

„Genesis bylo zrozeno ze značky Hyundai, nyní ale tyto společnosti separujeme, vytváříme i nové týmy. Zároveň však mezi nimi ponecháváme vazby. Musíme obě značky navzájem synchronizovat, to je jediný způsob, jak se nebudou překrývat,“ uvedl k současným aktivitám Donckerwolke. Zároveň přitom dodal, že klíčovým prvkem všeho je nový designový jazyk, který se pod jeho taktovkou momentálně začíná vyvíjet.

Donckerwolke kvůli tomu výrazně rozšiřuje svůj tým, přičemž již založil evropské studio, které povede Sasha Selipanov, mimo jiné auto původní podoby Bugatti Chiron. Stran toho ale možná vzniknou i designová centra v Číně, Japonsku nebo Indii. Kromě toho již došlo k separaci týmů Genesis a Hyundai ve Spojených státech a domovské Koreji. „Nezdvojujeme ovšem veškeré funkce, neboť pak by bylo nemožné, abychom disponovali ničím nerušeným tokem informací.“

Co tedy máme očekávat? Jak již bylo řečeno, koncept GV80 je v tomto ohledu dobrým vodítkem. „Atletická elegance“ daná krátkým předním a dlouhým zadním převisem je tím, nač Donckerwolke cílí, stejně jako osvalené tvary, klenuté blatníky či kabina posunutá dozadu. Důležitým prvkem je přitom linie vedoucí od čelní masky, jenž se za zadními dveřmi svažuje a kterou šéfdesignér značky popisuje jako „la parabólica“.

Dle této formule budou stylizovány budoucí vozy Genesis, které zároveň dostanou i další korporátní prvky. „Čtveřice světel vpředu i vzadu se stane naším podpisem,“ dodává šéfdesignér značky s tím, že dále je ve hře odklon od stávající šestiúhelníkové masky směrem ke štítu, jímž se chlubil koncept. Čekat ale nemáme „syndrom ruských matrjošek“, což je výrazný rozdíl proti koncernu VW Group, kde Donckerwolke dříve působil.

„Jednotlivé generace si nebudou navzájem tolik podobné, takže lidé okamžitě poznají, že jde o nový vůz. Stejné bude jen téma,“ říká někdejší designový šéf Lamborghini, Seatu či Bentley. Zároveň dodává, že další spojnicí bude i technika, především pak pohon zadních kol. Jen u této koncepce ale značka setrvávat nebude, do hry totiž v mezičase zasáhla popularizace elektrifikace. Podrobnosti ale Donckerwolke zatím tají.

Můžeme pak jen dodat, že ačkoliv je dvaapadesátiletý designér zatím spojen se značkou Genesis, do budoucna se nejspíše jeho pravomoce rozšíří. Jeho přítel a mentor Peter Schreyer, který dohlíží na styling všech tří korejských značek, totiž v příštím roce slaví pětašedesátiny a jeho důchod je nadohled. Je tedy možné, že do roku 2020, do kdy mají dorazit tři novinky Genesis, předá žezlo nad celou skupinou právě Donckerwolkemu - žádné větší jméno dnes Hyundai v řadách svých designérů nemá...

Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 1 - Luc Donckerwolke 01Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 2 - Luc Donckerwolke 02Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 3 - Luc Donckerwolke 03Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 4 - Luc Donckerwolke Hyundai 01
Má za sebou opravdu působivou kariéru, stojí za designem spousty aut od škodovek

Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 5 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 08Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 6 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 09Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 7 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 10Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 8 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 11Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 9 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 12Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 10 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 13Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 11 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 14Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 12 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 15Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 13 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 16Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 14 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 17Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 15 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 18Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 16 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 19Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 17 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 20Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 18 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 21Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 19 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 22Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 20 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 23Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 21 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 24Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 22 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 25Autor Octavie první generace prozradil, jak udělá z Hyundai výrobce luxusních aut - 23 - Hyundai Genesis GV80 Concept 2017 prvni sada 26
Koncept GV80 ukazuje, jakým směrem se značka Genesis do budoucna vydá po designové stránce

Zdroj: Car and Driver

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 29 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše