Reklama

BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem

BMW ústy šéfa divize M GmbH vzkázalo americkým zákazníkům, že příští generace M5 a M6 nedostanou manuální převodovku ani jako možnost volby.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem

22.6.2012 | Miro Mihálik | 2 příspěvky

BMW ústy šéfa divize M GmbH vzkázalo americkým zákazníkům, že příští generace M5 a M6 nedostanou manuální převodovku ani jako možnost volby.

Ne, že by nás to jakožto Evropany nějak zvlášť překvapovalo, neboť my už jsme nějakou chvíli „na svém”, teď už to ale vědí i v Americe: pro mnichovskou automobilku je zjevně důležitější, co chce většina a ne jak si minorita představuje, že by to mělo být. Tak nějak by se dalo interpretovat sdělení Alberta Biermanna, šéfa sportovního oddělení BMW. Ten v rozhovoru pro Inside Line jasně řekl, že M5 (a tím pádem ani odvozená M6) nebude dělat ústupky a manuální řazení zkrátka nedostane.

Pokud si tedy někteří klienti v USA mysleli, že ke sportovnímu vozu, i když je maskován jako luxusní sedan, patří manuální převodovka, tak si to podle BMW mysleli špatně. Automobilka nejlépe ví, co řidiči M5 a M6 potřebují a chtějí.

Jeden by si možná myslel, že tady mluvíme o jednotkách, maximálně desítkách aut. Realita? „Loni mělo manuální převodovku patnáct až dvacet procent amerických M5,“ tvrdí samotný Biermann v interview a vzápětí dodává: „Letos to možná bude patnáct procent. Klesá to. Problém je, že nikdo v Evropě nebo kdekoli jinde manuál nechce, takže to bude naposledy, co jej nabízíme i pro naše tvrdé jádro zákazníků ve Spojených státech.“

Takto podáno by to možná i smysl dávalo. Kde není poptávka, nebude ani nabídka. Anebo ne? Pokud bychom nebrali v úvahu zvyšující se zájem o manuály v USA, víte třeba, jakými slovy uvedlo BMW manuální šestikvalt v nejnovější pětce? „Manuální převodovka byla u minulé generace populární volbou amerických zákazníků a stále je jedinečnou nabídkou v tomto segmentu.“

Takže patnáct až dvacet procent je „populární volba“, ale patnáct procent (s prominutím vycucaných z prstu, protože M5 F10 se v USA začala prodávat před pár týdny) je najednou problém.

Přít se v tuto chvíli o tom, co je pro sportovní auto lepší, jestli manuál, nebo prokazatelně rychleji řadicí dvouspojková převodovka, by bylo jako dohadovat se, jestli byla první slepice nebo vejce. Jednoznačná odpověď prostě neexistuje. Navíc v tomto případě bychom se možná mohli v klidu pohádat i nad tím, zda M5 je nebo není sportovní auto. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že BMW na jisté skupině zákazníků prostě nezáleží, protože je důležitější, kolik to stojí a jaké to produkuje papírové emise. Jinak řečeno, je to taková mnichovská parafráze slov „image je na nic, poslouchej žízeň”. A účetního, chce se dodat...

Tip: Kdybyste chtěli okusil slast možnosti vybrat si a prohlédnout „svou” novou M5 s manuální převodovkou, podívejte se do amerického konfigurátoru em-pětky, kde už je tato možnost v sekci Options k dispozici.

BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem - 1 - BMW M5 manual nova
M5 a M6 mají manuál naposled, nová M3 jej ještě dostane: „M3 potřebuje řadicí páku, vždycky bude mít řadicí páku,” horlivě ujišťoval Biermann v rozhovoru s Inside line. Věříte mu?

BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem - 2 - BMW M5 F10 2012 oficialni 001BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem - 3 - BMW M5 F10 2012 oficialni 003BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem - 4 - BMW M5 F10 2012 oficialni 004BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem - 5 - BMW M5 F10 2012 oficialni 005BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem - 6 - BMW M5 F10 2012 oficialni 006BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem - 7 - BMW M5 F10 2012 oficialni 020BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem - 8 - BMW M5 F10 2012 oficialni 021BMW M5 a M6: další generace obou vozů už budou k mání jen s automatem - 9 - BMW M5 F10 2012 oficialni 023
S ničím jiným než voličem automatu příští M5 a M6 neuvídí už ani USA

Zdroje: Inside Line přes Motor Authority

Miro Mihálik

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše