Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony

Čtete správně, třicet tisíc. Majitel je měl rozesetá doslova v každém koutu včetně koupelny a prádelny. A o míře své sběratelské vášně se nešířil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony

18.10.2016 | Marek Bednář | 11 příspěvků

Čtete správně, třicet tisíc. Majitel je měl rozesetá doslova v každém koutu včetně koupelny a prádelny. A o míře své sběratelské vášně se nešířil.

Když člověk někde najde sbírku aut, většinou čítá jednotky, někdy desítky, výjimečně stovky kusů. Dennis Eriksson z Minnesoty ovšem za svůj život nashromáždil 30 000 aut. Čtete správně, třicet tisíc. Ovšem, nebyl to ztracený potomek Rotschlidů ani Rockefellerů - jeho sbírku tvoří modely aut všech možných velikostí.

Eriksson vloni v prosinci zemřel ve věku 69 let. Byl jedináček a neměl ženu ani děti, takže svůj dům odkázal církvi, které byl členem celý svůj život; byl velmi pobožný. O jeho sbírce ale nikdo nevěděl - občas hovořil o tom, že modely aut sbírá, nikoho ale nenapadlo, jak obřích rozměrů jeho vášeň dosáhla. Najevo to vyšlo až ve chvíli, kdy Lisa Lundstrom, která se starala o finance této církve, poprvé vstoupila do domu. Realitu přehlédnout nešlo, autíčka byla prostě všude - v obýváku, v ložnici, ve vstupní hale, v koupelně, v prádelně, dokonce i v garáži vedle dvou skutečných automobilů.

Kromě autíček samotných si ke všem vedl také záznamy. Samozřejmě se nedá hovořit o servisních knížkách, pořád to jsou modely, ale každý kousek byl zapsaný v kartotéce. Také byla objevena obrovská hromada originálních prospektů k různým modelům. Ve dvou garážích bylo také několik skutečných aut - původní Ford Model T, Edsel z roku 1959, Rambler z roku 1966 a Pontiac Bonneville z roku 1977, který odkázal svému příteli, s nímž kdysi podnikl „roadtrip” právě v tomhle Bonnevillu.

O skutečná auta se pečlivě staral, stejně jako o modely. Většina z nich byla uložena ve vlastnoručně vyrobených vitrínách, které byly uzavřené, aby na autíčka sedalo co nejméně prachu. A všechna je pravidelně čistil. Byl to jeho největší koníček, sbírku odstartoval, když mu bylo devět. Podle výpočtů církve si koupil v průměru jedno autíčko denně po celý svůj život.

Pokud by vás napadlo udělat z této sbírky muzeum, jistě byste nebyli sami. Církev se ovšem rozhodla sbírku zpeněžit a finance použít na opravy a údržbu svých zařízení pro mládež. Nikdo by asi nekoupil takhle obrovskou sbírku jako celek a starosti s prodejem byly svěřeny aukčnímu domu Everything But The House, EBTH, který se specializuje právě na prodeje, resp. přesněji rozprodávání takovýchto sbírek a od kterého se o tomto nálezu dozvídáme.

Na webu byla zatím vystavena jen první část sbírky a aukce skončila před pár dny. Přihazování začínalo vždy od jednoho dolaru, tak levně se ale neprodalo snad nic. Jednotlivá autíčka z aukce si můžete prohlédnout zde a uvidíte, jak vysoko se ceny vyšplhaly - výjimkou nejsou ani stovky amerických dolarů. Uvidíte zde záplavu aut, ale zdaleka to nejsou všechna, jen prvních pár stovek. Další autíčka mají následovat, takže pokud patříte mezi sběratele podobných cenností, můžete si počkat na další várku.

Církev původně doufala, že prodejem sbírky získá církev „šestimístnou sumu”, tedy statisíce dolarů, v korunách miliony, možná i desítky milionů. Zdálo se to naivní, ale podívejte se na výsledky prvních aukcí - nedali jsme si tu práci sečíst celou utrženou sumu, ale z letmého pohledu nebude nemístné odhadovat průměrnou cenu jednoho autíčka na více jak 50 USD, tedy přes 1 200 Kč. Vynásobte si to 30 tisíci a jste na 36 milionech Kč...

Berte to jako tip, jak spořit na důchod. Každý den si kupte jeden angličák a na sklonku života se budete topit v penězích.

Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 1 - sbirka 30k modelu aut 01Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 2 - sbirka 30k modelu aut 15Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 3 - sbirka 30k modelu aut 02Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 4 - sbirka 30k modelu aut 04Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 5 - sbirka 30k modelu aut 05Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 6 - sbirka 30k modelu aut 06Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 7 - sbirka 30k modelu aut 07Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 8 - sbirka 30k modelu aut 08Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 9 - sbirka 30k modelu aut 09Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 10 - sbirka 30k modelu aut 10Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 11 - sbirka 30k modelu aut 11Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 12 - sbirka 30k modelu aut 12Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 13 - sbirka 30k modelu aut 13Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 14 - sbirka 30k modelu aut 14Církev našla v odkázaném objektu 30 tisíc aut, prodává je za miliony - 15 - sbirka 30k modelu aut 03
Na pár fotkách vidíme kousky Erikssonovy sbírky

Zdroj: EBTH

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše