Reklama

Co Porsche nechtělo, abyste viděli na záběrech jeho rekordního kola z Ringu

Německá automobilka se minulý týden postarala o zápis do dějin, když s upravenou závodní 919 dalece překonala absolutní rekord Nordschleife. Viděli jsme ale všechno?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co Porsche nechtělo, abyste viděli na záběrech jeho rekordního kola z Ringu

2.7.2018 | Mirek Mazal | 18 příspěvků

Německá automobilka se minulý týden postarala o zápis do dějin, když s upravenou závodní 919 dalece překonala absolutní rekord Nordschleife. Viděli jsme ale všechno?

Asi vám neuniklo, že se Porsche minulý týden postaralo o stanovení nového absolutního rekordu Severní smyčky Nürburgringu. Stopky se po objetí celého kola zastavily na čase 5 minut a 19,55 sekundy, což znamenalo překonání dosud platného rekordu (6 minut a 11,13 sekund) Stefana Bellofa z roku 1983 o celých 52 sekund.

Nový rekord zajel Timo Bernhard, který naplno zužitkoval všechny své zkušenosti hlavně z vytrvalostních závodů. Rychlostní průměr mistrovské jízdy na Nordschleife vychází na 234 km/h, což je neuvěřitelné tempo. Některé sekce nejnáročnějšího okruhu světa projíždí o více než o 100 km/h rychleji, než je běžné a záznam rekordního kola připomíná zrychlený film nebo záznam z počítačové hry.

Kromě hromady dovedností zaslouží poklonu také automobil. Timo osedlal Porsche 919 Hybrid Evo, tedy dále vylepšený prototyp, který se dříve účastnil řady vytrvalostních závodů. Na svém kontě má vítězství ve 24 h Le Mans 2015, 2016 a 2017 a tři absolutní prvenství v mistrovství světa FIA WEC. Umí být rychlejší než Formule 1, ke stanovení nejlepšího času ovšem konstruktéři využili modifikace, které by jinak automobilová federace do závodního šampionátu nedovolila.

Překonání rekordu byla zpráva, která následně obletěla celý svět. Jde o výkon hodný obdivu, který byl potvrzen i záznamem rekordní jízdy, ale viděli jsme na něm celou pravdu? Podle Ala Clarka nikoli. Ten na Facebooku zveřejnil video s titulem „Co Porsche schovalo na onom palubním videu” a na záběrech vidíme, jak vůz místy musí je při pravém okraji, aby uvolnil cestu jiným vozům. Rekordmana s prstem v nose předjedou obyčejnější auta jako BMW 3 E36, Mitsubishi Lancer Evolution X nebo Ford Fiesta ST.

Pochopitelně, je to legrace, montáž, ale podle nás povedená. Na původních záběrech vidíme Porsche svištět až rychlostí 369 km/h, tady ale musí uhýbat borcům, kteří na Ringu trénují v rámci turistických jízd. A ti jsou, jak víme, vždy nejrychlejší...

Něco takového Porsche jistě nečekalo, ale občas je třeba spolknout i hořkou pilulku. Na pokoření Zeleného pekla se v Zuffenhausenu připravovali od zimy. Jako závodní tým neustále hledají nové výzvy a Nürburgring byl jednou z nich, sdělil ředitel Andreas Seidl. Prý nechyběla úcta k tomuto legendárnímu okruhu, který jim od minulého týdne leží u nohou. V této souvislosti ale stojí za to podotknout, že dřívější Beloffův rekord měl zcela jinou podstatu. Byl zajet v autě bez elektronických pomocníků, s manuální převodovkou, v rámci kvalifikace závodu, tedy s provozem na trati a na dobových pneumatikách. Také okruh jako takový byl pomalejší.

Bernhard měl oproti němu ideální podmínky, prázdnou trať, několik pokusů a supermoderní auto. Hodnotu jeho výkonu to nesnižuje, jenže v historii se na něj bude pamatovat spíše jako na marketingový úspěch Porsche a jeho 919ky. Jméno pilota v tomto případě hraje podružnou roli, protože hlavní zásluhu na konečném autě má technika. U Bellofa to bylo jiné. Taky měl rychlé auto, jenže současně uměl řídit jako nikdo jiný před a po něm.

Co Porsche nechtělo, abyste viděli na záběrech jeho rekordního kola z Ringu - 1 - Porsche 919 Hybrid Evo rekord NS parodie 01Co Porsche nechtělo, abyste viděli na záběrech jeho rekordního kola z Ringu - 2 - Porsche 919 Hybrid Evo rekord NS parodie 02Co Porsche nechtělo, abyste viděli na záběrech jeho rekordního kola z Ringu - 3 - Porsche 919 Hybrid Evo rekord NS parodie 03Co Porsche nechtělo, abyste viděli na záběrech jeho rekordního kola z Ringu - 4 - Porsche 919 Hybrid Evo rekord NS parodie 04Co Porsche nechtělo, abyste viděli na záběrech jeho rekordního kola z Ringu - 5 - Porsche 919 Hybrid Evo rekord NS parodie 05Co Porsche nechtělo, abyste viděli na záběrech jeho rekordního kola z Ringu - 6 - Porsche 919 Hybrid Evo rekord NS parodie 06
Rekordní kolo je mistrovský výkon, který budí respekt. Ne každá reakce ale znamenala bezmezný obdiv, Al Clark k tomu přistoupil s humorem

Zdroj: Al Clark@Facebook

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše