Další automobilka se rozhodla zcela obejít dealery, auta začíná prodávat bez nich

Automobilový svět se v posledních letech mění rychle a změny se netýkají jen samotných aut. Výrobci se při prodeji aut stále více snaží obejít dealery a Ford je dalším z nich.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Další automobilka se rozhodla zcela obejít dealery, auta začíná prodávat bez nich

6.10.2018 | Petr Prokopec

Automobilový svět se v posledních letech mění rychle a změny se netýkají jen samotných aut. Výrobci se při prodeji aut stále více snaží obejít dealery a Ford je dalším z nich.

Automobilový průmysl jako takový po dlouhá léta užíval osvědčeného modelu, kdy automobilka vůz vyrobila, zatímco její dealeři měli na starosti prodej a servis. Jenže tyto zavedené pořádky čeká v nejbližších letech razantní změna, ze které nebudou nadšeni právě prodejci. Ty totiž víceméně čeká přerod na pouhé opravny či výdejní místa. Samotný prodej chtějí ale vzít na svá bedra výrobci, kteří touží navýšit své marže.

V čele změn kráčí Tesla, která od počátku své existence s dealery vůbec nepočítá. Tento obchodní model má i řadu nevýhod, jak jsme si ale ale nedávno ukazovali na srovnání s BMW, mnichovská automobilka má kvůli tradičnímu způsobu prodeje na každém voze bez příplatkové výbavy menší marži než samotný dealer. Není tak divu, že i ona uvažuje o změně.

Automobilkám se samozřejmě ani nedivíme, že chtějí zavedený model zrušit. Zatímco dříve pro ně byl výhodný, neboť jednoduše neměly kapacity na provoz showroomu v kdejakém zapadákově, dnes žijeme v digitální době. Auto lze tedy snadno objednat a zaplatit přes internet, přičemž jeho dodáni následně zařídí spediční firmy najaté automobilkou.

Lze samozřejmě podotknout, že tímto způsobem přichází o možnost vůz před koupí vyzkoušet, i tato věc ale v dnešní době hraje stále menší roli. Nemělo by nás proto překvapit, že dealery nově hodlá obejít i Ford. Začíná s tím ve Velké Británii, nedá se ale předpokládat, že by podobnou možnost případě úspěchu nenabídl i jinde.

Podstatou novinky je specializovaná webová stránka přístupná z celého světa nově spuštěný Digital FordStore, jenž nabízí několik modelů doprovázených interaktivními displeji pro vaši větší informovanost. Aby si navíc britské zastoupení Fordu úspěch pojistilo, bude zákazníkům i na internetu nabízet možnost pořízení vozu pomocí financování PCP (Personal Contract Purchase). Ve své podstatě jde o operativní leasing pro soukromníky, kdy na konci smlouvy se můžete rozhodnout, zda si vůz odkoupíte, nebo zda přejdete na nový. I u nás se takto auta dají koupit, v Británii jde ale už dnes o nejpopulárnější metodu pořízení nového auta.

V případě pořízení auta touto cestou - bez ohledu na způsob financování - se automobilka postará o dodání vozu až na vybrané místo, klidně před dveře vašeho domu. Dealeři jsou tedy v tomto procesu opravdu zcela eliminování, u jiných automobilek s podobnými programy auta alespoň předávají. Zde už se s nimi počítá jenom v případě budoucích servisních zásahů.

Jak jsme již naznačili, Ford předem říká, že pokud bude novinka úspěšná, rozšíří se napříč celou Evropou. Spojené státy ale mají smůlu, přestože v podstatě právě tam ona myšlenka díky Tesle vznikla. Kalifornská značka ale právě kvůli tomu má problémy s úřady v řadě států, které přímý prodej bez dealerů zakazují. Tomu se Ford chce vyhnout, v Evropě ale podobná omezení neexistují, a tak s programem začíná právě zde. Čas ukáže, jak moc s ním bude úspěšný.


Další automobilka se rozhodla zcela obejít dealery, auta začíná prodávat bez nich - 1 - Ford prodej po internetu 01Další automobilka se rozhodla zcela obejít dealery, auta začíná prodávat bez nich - 2 - Ford prodej po internetu 02Další automobilka se rozhodla zcela obejít dealery, auta začíná prodávat bez nich - 3 - Ford prodej po internetu 03Další automobilka se rozhodla zcela obejít dealery, auta začíná prodávat bez nich - 4 - Ford prodej po internetu 04Další automobilka se rozhodla zcela obejít dealery, auta začíná prodávat bez nich - 5 - Ford prodej po internetu 05Další automobilka se rozhodla zcela obejít dealery, auta začíná prodávat bez nich - 6 - Ford prodej po internetu 06
Máte již odvahu nakupovat auta přes internet? Ford si myslí, že takových, kteří na tuto otázku odpoví „ano”, už je dost

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama