Reklama

Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet

K nepoznání přepracovaný VW Passat je vážně bláznivým strojem. Kupodivu i se schválením pro silniční provoz se dočkal dalších modifikací a překonal vlastní Guinessův rekord.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet

14.5.2018 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

K nepoznání přepracovaný VW Passat je vážně bláznivým strojem. Kupodivu i se schválením pro silniční provoz se dočkal dalších modifikací a překonal vlastní Guinessův rekord.

Když přijíždíte do Velké Británie, rozhodně nemůžete počítat s extrémní vstřícností celních úředníků. O poznání vřelejší přijetí lze čekat na tamním dopravním inspektorátu, kde jde „na značky” dostat prakticky cokoliv. Registračce začínající písmenem „Q“ přitom odkazuje na produkty domácí výroby či takové, jež se opravdu výrazně vzdálily od dárcovského vozu. Stále pro ně sice platí pravidla o světlometech či dalších homologačních prvcích, mnohé je ale jen na majiteli.

Tímto způsobem mohl Kevin Nicks z vesnice Chipping Norton přestavět letitý VW Passat na chatu na kolech. Přestavba zabrala 12 měsíců, během kterých muž utratil 5 000 GBP (cca 144 700 Kč), což s ohledem na radikální změnu povozu nezní jako příliš drastická částka. Na druhé straně v to sice nejsou započítány výdaje za dárcovský vůz, nicméně ten byl původně pořízen na náhradní díly, extrémně drahý tedy dozajista nebyl - i přes 2,8litrový šestiválec pod kapotou.

S touto pohonnou jednotkou Nicks původně dosáhl rychlosti 88,086 mil v hodině (141,7 km/h) a už to jej katapultovalo do role světového rekordmana. Nicméně agregát, osazený navíc Nitrem, velkou zátěž nevydržel a odporoučel se. Kevin se tedy vrátil do dílny, kde strávil déle času než v první etapě. Vnějšek chaty se nezměnil, úřadovalo se pouze pod kapotou - ovšem razantně. „Lidový“ motor byl nahrazen motorem z Audi RS4, jehož výkon nyní činí 400 koní.

Tato modifikace vyšla Kevina daleko dráže než ta první, celá výměna agregátu včetně jeho ladění stála 8 tisíc liber (231 600 Kč). Vyjma motorového prostoru byl navíc modifikován i podvozek. Vše se ovšem vyplatilo, neboť Nicks o víkendu na pláži Pendine Sands překonal svůj původní rekord a dosáhl rychlosti 101 mph (162,5 km/h). Jak přitom po své jízdě uvedl, stabilitou chaty během tohoto tempa byl velmi překvapen. Samozřejmě příjemně.

Lze jen dodat, že písečné pláže Pendine Sands jsou ve Velké Británii synonymem pro stanovování nových pozemských rychlostních rekordů, a to již od 20. let minulého století, kdy se tu proháněl Sir Malcom Campbell se svým legendárním Bluebirdem. Vesnička Chipping Norton by pak pro změnu mohla být mekkou všech automobilových nadšenců - kromě Kevina Nickse v ní sídlí i Jeremy Clarkson...

Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 1 - Chata na kolech novy rekord 2018 01Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 2 - Chata na kolech novy rekord 2018 02Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 3 - Chata na kolech novy rekord 2018 03
Kevin Nicks dosáhl se svým přepracovaným Volkswagenem Passat, kterému ovšem nově pod kapotou bije srdce z Audi RS4, na písečné pláži Pendine Sands nového rychlostního rekordu

Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 4 - Chata na koleckach VW Passat Variant 01Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 5 - Chata na koleckach VW Passat Variant 02Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 6 - Chata na koleckach VW Passat Variant 03Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 7 - Chata na koleckach VW Passat Variant 04Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 8 - Chata na koleckach VW Passat Variant 05Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 9 - Chata na koleckach VW Passat Variant 06Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 10 - Chata na koleckach VW Passat Variant 07Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 11 - Chata na koleckach VW Passat Variant 08Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 12 - Chata na koleckach VW Passat Variant 09Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 13 - Chata na koleckach VW Passat Variant 10Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 14 - Chata na koleckach VW Passat Variant 11Díváte se na nejrychlejší chatu světa. Je k nevíře, kolik se s tímhle dá jet - 15 - Chata na koleckach VW Passat Variant 12
Starší snímky stroje dovolují prohlédnout si jej detailněji

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše