Reklama

Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem

Němci v poslední době opakovaně řekli, že s downsizingem je u nich konec. V opačný trend nikdo nedoufal, jak je ale vidno, i na ten může dojít.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem

1.6.2017 | Petr Prokopec | 14 příspěvků

Němci v poslední době opakovaně řekli, že s downsizingem je u nich konec. V opačný trend nikdo nedoufal, jak je ale vidno, i na ten může dojít.

O novém Volkswagenu Arteon jsme se zprvu rozepisovali pouze v superlativech. Německá značka totiž přišla se vzhledem, který byl na její poměry až oslňující a dobrý dojem z něj nevyprchal ani poté, co se naplnilo očekávané - že za krásu se platí. Obojí jde ostatně ruku v ruce se změnou strategie značky, která se hodlá na trhu posunout k vyšším sférám. Tedy spíše směrem k Audi, než aby sestoupila blíže k Seatu či Škodě.

S tímto krokem jsou spojeny i některé expanzivní plány, které dokáží překvapit. Volkswagen sice již nějaký ten pátek hovoří o konci downsizingu, jenže to znamená jen zachování statu quo - nepřijde nic menšího než litrový tříválec, tříválcové diesely nedorazí vůbec a motory 1,6 TDI vymizí z nabídky. Nikdo rozumný ale nedoufal, že by tento stav mohl znamenat návrat větších motorů do nabídky kterékoli z větších značek, natož pak VW. Ten už léta nenabízí ani do Passatu nic více než čtyřválec, přitom ne zase tak dávno montoval pod kapotu i motor W8. Teď se ale ukazuje, že dojít může i na obrat.

Volkswagen při první novinářské prezentaci právě modelu Arteon ústy jednoho ze svých šéfů prozradil, že návrat šestiválců do modelů střední třídy je velmi reálnou věcí. Šéf produktové linie středních a velkých vozů Dr. Elmar-Marius Licharz konstatoval, že automobilka už má dokonce hotový prototyp Arteonu V6, který testuje s vyhlídkami na sériovou výrobu. O jaký motor jde? To není nutné číst mezi řádky: „Pokud nabídneme šestiválec - a o něčem takovém v případě modelu Arteon vážně diskutujeme - pak půjde o agregát, který bude možné použít v SUV Atlas i naopak,“ uvedl k nečekanému Licharz a jasně tím řekl, že se jedná o motor 3,6 V6 - právě ten je v Atlasu nabízen na trzích, kde je aktuálně k dispozici.

Zdá se tedy, že ono downsizingové šílenství, na jehož nesmyslnost poukazujeme již od jeho propuknutí, je opravdu definitivně u konce. Pro Volkswagen by se přitom jednalo o razantní změnu, neboť aktuálně nabízí více než čtyřválce jen v největších SUV. Zda ale k této změně skutečně dojde, to je zatím sporné. Stejně tak je ovšem otázkou i další expanze, jenž se modelu Arteon týká, a tou je jeho praktická varianta.

„Rád bych udělal Arteon ve stylu shooting brake - tyto plány jsou na programu dne, ale zatím ještě nejsou finalizovány,“ odkryl částečně karty pro budoucnost Licharz. Neuvedl ovšem bližší časový rámec, kdy bychom s druhou karosářskou variantou měli počítat. Dá se ale předpokládat, že pokud se Volkswagen rozhodne kladně, shooting brake by dorazil do 18 měsíců. Návrat šestiválce může proběhnout ještě dříve, hotový prototyp naznačuje, že poslání takového modelu do prodeje je více otázkou rozhodnutí vedení než technickou výzvou...

Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 1 - VW 36 VR6 navrat 01Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 2 - VW Arteon Variant kombi ilustrace 01
Volkswagen zvažuje expanzi u své vlajkové lodi, dorazit by tak mohlo stylové kombi, tak šestiválcový motor, který by Arteon dostal jako první model v portfoliu značky

Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 3 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 01Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 4 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 02Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 5 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 03Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 6 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 04Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 7 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 05Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 8 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 06Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 9 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 07Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 10 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 08Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 11 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 09Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 12 - VW Arteon Zeneva 2017 zive 10Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 13 - VW Arteon zive Zeneva 2017 01Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 14 - VW Arteon zive Zeneva 2017 02Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 15 - VW Arteon zive Zeneva 2017 03Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 16 - VW Arteon zive Zeneva 2017 04Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 17 - VW Arteon zive Zeneva 2017 05Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 18 - VW Arteon zive Zeneva 2017 06Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 19 - VW Arteon zive Zeneva 2017 07Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem - 20 - VW Arteon zive Zeneva 2017 08
VW Arteon v několika verzích na živých fotkách z jeho ženevské premiéry

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 14 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše