Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla?

Sám zakladatel a šéf firmy prozradil, že Tesla se vůbec nemusela jmenovat Tesla. Její současné jméno musel koupit a sám Musk má pocit, že správné je číst jej spíše po americku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla?

10.12.2018 | Mirek Mazal

Sám zakladatel a šéf firmy prozradil, že Tesla se vůbec nemusela jmenovat Tesla. Její současné jméno musel koupit a sám Musk má pocit, že správné je číst jej spíše po americku.

Elon Musk o víkendu vystoupil v pořadu 60 Minutes na americké celostátní televizi CBS News. V rozhovoru s uznávanou 76letou moderátorkou Lesley Stahl se jako obvykle vyjádřil ke kde čemu, nás ale z jeho slov zaujaly dvě věci. Tou první je jeho verze výslovnosti jména Tesla.

Americký vizionář původem z Jihoafrické republiky se při povídání dostal s moderátorkou do menšího sporu, neboť má pocit, že většina světa jméno „jeho” firmy čte špatně. Novinářka vyslovuje název podle vědce Nikoly Tesly, takže jej prostě čte tak, jak ho čteme my - {Tesla}, tedy jak se i píše. Musk se ale pozastavil nad písmenem S, podle něj je správné používat spíše anglickou výslovnost, tedy {Tezla}. Nakonec se dvojice domluvila na toleranci obou variant, ale drobná roztržka ubrala rozhovoru na uvolněnosti.

To ale berte spíše jako úsměvnou hříčku, zajímavá je spíše historie samotné jména. Původně firma z Fremontu měla či mohla nést jméno ctící amerického vědce Michaela Faradaye, který objevil elektromagnetickou indukci. „Náš alternativní název byl Faraday, který o několik let později použil konkurent,“ řekl na toto téma Musk jistě v narážce na firmu Faraday Future z Los Angeles.

Problém byl totiž v tom, že označení Tesla Motors měla už v době vzniku firmy registrovaná jiná společnost ze Sacramenta, která takto vzdávala hold srbskému vynálezci. A nechtěla se jej vzdát. Musk s ostatními spoluzakladateli ale o jméno hodně stáli a majitele firmy dlouze přesvědčovali, aby jim označení prodal.

V jednu chvíli si jej Musk podle svých slov pozval k sobě domů a snad v žertu mu řekl, že jej nenechá odejít, dokud mu ochrannou známku neprodá. Nakonec se - prý s velmi decentním gentlemanem, který i pod tlakem zůstával nad věcí - domluvili na koupi jména za 75 tisíc dolarů (1,7 milionu Kč). Solidní obnos, který tehdy pro Muska nepředstavoval větší problém, peněz měl ze svých předchozích aktivit dost. Později možná i takového výdaje litoval, teď jej zřejmě investice do vysněného jména nemrzí, třebaže Tesla je i po prvním pořádně ziskovém kvartálu po uši v dluzích.


Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla? - 1 - Elon Musk vysvetluje jmeno Tesla 01Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla? - 2 - Elon Musk vysvetluje jmeno Tesla 02Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla? - 3 - Elon Musk vysvetluje jmeno Tesla 03Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla? - 4 - Elon Musk vysvetluje jmeno Tesla 04Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla? - 5 - Elon Musk vysvetluje jmeno Tesla 05Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla? - 6 - Elon Musk vysvetluje jmeno Tesla 06Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla? - 7 - Elon Musk vysvetluje jmeno Tesla 07Elon Musk má pocit, že jméno Tesly čte řada lidí špatně. Jak k němu vůbec přišla? - 8 - Elon Musk vysvetluje jmeno Tesla 08
Elon Musk upozornil na špatnou výslovnost jména automobilky Tesla. Přidal i historku o získání názvu výrobce elektromobilů

Zdroj: CBS News

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama