EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory

Nebude to konec úplný, přesto nejméně po celý jeden rok nekoupíte v Evropě vrcholné BMW řady 7 s jediným benzinovým motorem. Na vině je obvyklý podezřelý.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory

20.3.2018 | Mirek Mazal | 12 příspěvků

Nebude to konec úplný, přesto nejméně po celý jeden rok nekoupíte v Evropě vrcholné BMW řady 7 s jediným benzinovým motorem. Na vině je obvyklý podezřelý.

Na konci ledna jsme vás po diskuzích se zástupci několika automobilek informovali, že pokud si chcete koupit nové auto, bude lepší dlouho neváhat. V průběhu letošního roku totiž zmizí z nabídky nových vozů spousta motorů, které se do ní nevrátí buď nikdy a nebo až se značným časovým odstupem. Důvod je prostý - zbrklé zavádění nových testů spotřeby a emisí, které bylo Evropskou unií akcelerováno po vypuknutí kauzy Dieselgate.

Automobilky žádaly tři roky na to, aby novým pravidlům přizpůsobily svou nabídku, dostaly ale jen jeden. Od loňského září musí tedy být dle Světově harmonizované testovací procedury lehkých vozidel (platí jen v Evropě, ale říká se ji dále stejně, WLTP) v kombinaci s Real Driving Emissions (RDE) homologovány všechny automobily nově uváděné na trh, což problémy nezpůsobilo. Už od letošního září ale musí být takto schváleny všechny prodávané automobily bez ohledu na datum jejich původního uvedení na trh, a to automobilky doslova dusí - jakýkoli výrobce s květnatějším portfoliem má problém toto schválení stihnout.

Nejde totiž jen o to auta otestovat, ale často i upravit. Nové emisní normy Euro zejména limitují množství pevných částic benzinových motorů, a to vyžaduje instalaci jejich filtrů. V nabídce většiny značek je pak na takový termín zkrátka příliš mnoho aut v příliš mnoha verzích, aby bylo možné upravit a homologovat všechny. A tak firmy musí vybírat, co testy protlačí včas, co později a co také vůbec.

Pokud jde o model nabízený léta, který se nachází na sklonku svého životního cyklu, už zkrátka do jeho schválení vůbec neinvestují. To je případ třeba takového BMW M3, které na poslední rok možná dva výroby filtr pevných částic nedostane vůbec a za pár měsíců skončí. U dalších verzí musí automobilky hledět na to, co se prodává lépe a co hůře a upřednostnit populárnější provedení.

Tak se znovu u BMW stalo, že sedany nejvyšší řady 7 nebudou minimálně po celý jeden rok k mání s jediným benzínovým motorem. Varianty 740i, 750i a 760i skončí v nabídce průběhu letoška s nejasným termínem návratu do ní v průběhu příštího roku. Překvapivě ve stínu výše zmíněného může působit, že zatracované naftové varianty se budou vyrábět dále beze změn. Dieselové motory jsou po aféře VW na černé listině ekologů a vznětovým motorům se často dává za vinu znečištění ovzduší s následkem zpřísnění předpisů a nastolení nových měřících procesů. A teď jsou to paradoxně benzíny, na které dopadá sekyra.

I velkou řadu 7 tedy čeká v benzinových verzích zavádění filtrů pevných částic, které se s ohledem na nutné konstrukční změny protáhne. A automobilka nejspíše ani nemá motivaci se nějak zvlášť snažit, neboť prim v prodejích řady 7 v Evropě beztak hrají diesely. Nemusíme tedy ani dodávat, že omezení nabídky se dotkne jen trhů EU, neboť WTLP ani nové normy Euro se většiny zbytku světa netýkají.

Pokud tedy chcete nové BMW řady 7 s benzinovým motorem, máte nyní šanci, která se hned tak nebude opakovat. A neplatí to jistě zdaleka jen o tomto a dalších BMW - budeme se postupně teprve dozvídat, jaké motory budou novinkami ještě zasaženy. Obnovení dodávek benzinových sedmiček pro Evropu se očekává s příchodem faceliftu tohoto modelu, ke kterému dojde nejdříve v březnu 2019, tento termín ale zatím nebyl potvrzen.

EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 1 - BMW M760Li oficialni prvni 01EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 2 - BMW M760Li oficialni prvni 02EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 3 - BMW M760Li oficialni prvni 03EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 4 - BMW M760Li oficialni prvni 04EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 5 - BMW M760Li oficialni prvni 05EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 6 - BMW M760Li oficialni prvni 06EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 7 - BMW M760Li oficialni prvni 07EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 8 - BMW M760Li oficialni prvni 08EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 9 - BMW M760Li oficialni prvni 09EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 10 - BMW M760Li oficialni prvni 10EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 11 - BMW M760Li oficialni prvni 11EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 12 - BMW M760Li oficialni prvni 12EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 13 - BMW M760Li oficialni prvni 13EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 14 - BMW M760Li oficialni prvni 14EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 15 - BMW M760Li oficialni prvni 15EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 16 - BMW M760Li oficialni prvni 16EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 17 - BMW M760Li oficialni prvni 17EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 18 - BMW M760Li oficialni prvni 18EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 19 - BMW M760Li oficialni prvni 19EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 20 - BMW M760Li oficialni prvni 20EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 21 - BMW M760Li oficialni prvni 21EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 22 - BMW M760Li oficialni prvni 22EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 23 - BMW M760Li oficialni prvni 23
EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 24 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 01EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 25 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 02EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 26 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 03EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 27 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 04EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 28 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 05EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 29 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 06EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 30 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 07EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 31 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 08EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 32 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 09EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 33 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 10EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 34 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 11EU dál dusí výrobce aut. Vrcholné BMW brzy přijde o všechny benzinové motory - 35 - BMW M760Li Excellence 2016 oficialni prvni 12
BMW 740i, 750i a M760Li (na snímcích) nejsou s to ve své současné podobě obstát před novými testy emisí a jejich výroba bude na rok zastavena

Zdroj: BMW Blog

Mirek Mazal

Diskuze 12 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama