Reklama

Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování”

Razantní personální změny na takových pozicích nejsme zvyklí vídat. Aféra šéfa amerického Fordu je pozoruhodnější o to více, že automobilka jmenovala důvod.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování”

22.2.2018 | Mirek Mazal | 5 příspěvků

Razantní personální změny na takových pozicích nejsme zvyklí vídat. Aféra šéfa amerického Fordu je pozoruhodnější o to více, že automobilka jmenovala důvod.

Změny na personálních pozicích ve firmách nejsou nic zvláštního, však jeden člověk obvykle vystřídá za život několik zaměstnání. A mimořádné není ani to, když někdo to či ono místo neopustí z vlastní vůle, ale je propuštěn. Méně běžné už je, když se tak stane náhle a pro nějaké zásadní pochybení, zcela neobvyklé ale je, když se takový krok dotkne jednoho z nejvýše postavených lidí obří korporace. A přesně to před pár hodinami stalo.

Změny na těchto pozicích jsou prováděny obvykle decentně a po vzájemne domluvě. Hlavní motivací pro poklidný postup bývá snaha nerozrušit investory, kteří budou na okamžité propuštění špičkového manažera nutně ragovat panikou. I velmi závažná pochybení na této úrovni jsou tedy typicky řešena v ústraní a tak, aby všichni dotčení byli s výsledkem spokojeni a neměli důvod celou věc vytahovat na světlo. Proto se musíme ptát, co se asi stalo u Fordu, když s okamžitou platností vyhodil svého viceprezidenta. A ještě naznačil, proč.

Řeď je o nejvyšším šéfovi automobilky Ford pro Severní Ameriku a viceprezidentovi celé firmy. Raj Nair byl s okamžitou platností propuštěn, což firma zdůvodnila „anonymní stížností na nevhodné chování”. Situaci dále komentoval generální ředitel Fordu Jim Hackett: „Toto rozhodnutí jsme učinili po důkladném posouzení a pečlivém zvážení. Ford je pevně odhodlaný zachovávat bezpečnou a uctivou firemní kulturu a očekáváme, že naši hlavní představitelé budou tyto hodnoty plně respektovat,“ řekl Hackett.

Je opravdu zajímavé, že Ford jednoho ze svých nejvyšších představitelů vyhodil takto rychle a takto veřejně, s takovým zdůvodněním. Co přesně mohlo být oním „nevhodným chováním”, není jasné a nemáme ani žádné zákulisní informace. Ale soudě podle posledního vývoje v americké společnosti, kde stále naplno hoří aféra nazvaná MeToo, lze s ohledem na vysvětlení automobilky očekávat důvody z toho ranku.

Vyhozený zaměstnanec reagoval s pokorou. „Upřímně lituji, že došlo k situacím, kdy jsem nevykazoval vůdčí chování v podle zásad, které jsem já sám v souladu s Fordem vždy zastával. I nadále mám velkou důvěru v lidi pracující pro Ford Motor Company a přeji jim hodně úspěchů do budoucna,“ řekl Nair.

Raj Nair zastával pozici předsedy Severoamerického trhu od 1. června 2017. Předtím působil jako vedoucí globálního vývoje produktů a dohlížel na uvedení nových modelů jako Focus RS, F-150 a zejména se zasloužil na znovuzrození Fordu GT - před pár dny si dokonce sám převzal jeden první z kusů omezené edici sportovní legendy dostupné jen pro zaměstnance.

Lidé pracující u Fordu mohou být odměněni unikátním provedením v kombinaci barev Liquid Red, Frozen White a Lightning Blue. Speciální lakování doplní nápisy GT na dveřích a americká vlajka. Nair ještě zaměstnanec obdržel takový vůz v barvě závodního týmu, a aby toho nebylo málo, jedná se o první model produkce pro rok 2018. Teď už působí jako dárek na rozloučenou...

Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 1 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 01Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 2 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 02Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 3 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 03Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 4 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 04Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 5 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 05Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 6 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 06Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 7 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 07Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 8 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 08Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 9 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 09Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 10 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 10Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 11 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 11Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 12 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 12Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 13 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 13Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 14 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 14Ford na hodinu vyhodil svého viceprezidenta, pro „nevhodné chování” - 15 - Reditel Fordu pro Severni Ameriku dostal padaka okamzite 15
Anonymní stížnosti na chování Raje nabraly rychlý spád. A to se ještě před pár dny nechal zvěčnit vedle Fordu GT ve speciálním provedení se sériovým číslem 0001. Dnes už jsou oba na dlažbě...

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše