Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Hondě Jazz pro USA vymontují start/stop, zákazníci ho nechtějí, normy neocení
25.9.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Samočinné vypínání motoru zvyšuje cenu, hmotnost i složitost, zkracuje životnost a úsporu paliva nutně neznamená. A pokud s ním nepočítá norma...
Asi nebude velkým překvapením, když hned zkraje zmíníme, že nepatříme mezi obdivovatele systému start/stop. Automatické vypínání a zapínání pohonné jednotky podle nás jen narušuje kultivovanost a je další zbytečnou složitostí, která stojí peníze navíc. V dlouhodobém horizontu pak nemůže nesnížit životnost komponentů, které zaměstnává častěji, nebo intenzivněji. Jeho lepší stránkou je možné snížení spotřeby paliva, ovšem nikoliv do takové míry, jak se nám automobilky snaží namluvit. Museli byste jezdit prakticky jen v městských zácpách, abyste přínos start/stopu na účtech za palivo poznali a je navíc otázkou, zda i tak veškeré náklady na pořízení tohoto systému, jeho následný servis a možné negativní důsledky pro životnost kupříkladu motoru nakonec danou redukci žíznivosti nepřeváží.
Tento fakt dnes znovu pitvat nebudeme, považujeme jej zkrátka za daný. Automobilky systém montují do aut ne proto, že by po něm zákazníci toužili, ale jen proto, že snižuje spotřebu v normovaném eurocyklu, což má přímý dopad na pokuty za nadlimitní emise oxidu uhličitého. V momentě, kdy jeden litr paliva znamená emise okolo 25 g CO2/km a jeden gram znamená 95 Eur odvedený do eurokasy za každé prodané auto, se zkrátka vyplatí spotřebu paliva uměle snižovat, seč to jen jde.
Že jsme paranoidní a nemocní Bruselem? Ale kdepak, stačí se podívat za oceán, kde vše z dosud zmíněného potvrzuje přístup zákazníků a nakonec i mnohých automobilek. Právě kvůli odporu klientely ostatně BMW svého času přistoupilo k možnosti trvalého vypnutí tohoto systému, což je krok, o kterém si v Evropě můžeme nechat pouze zdát. Ještě dále ale jdou jiní výrobci - nejnověji je to Honda, která nový model Jazz nabídne na severoamerickém zcela bez samočinného vypínání pohonné jednotky. Spalovací motor tak bude vypínat pouze hybrid, ale to je podstata jeho fungování, hybrid je jeden velký start/stop.
Toto rozhodnutí má hned několik opodstatnění. V prvé řadě je to podle Hondy prodleva na semaforech, se kterou musí řidiči počítat. Opětovné nahození motoru totiž zabere několik zlomků sekundy, kvůli čemuž majitelé takto vybavených vozů zůstanou při souboji s řidiči vozů poháněných šestiválci potupně v prachu. Tohle ale bereme od Hondy jako nadsázku, Jazz ani bez start/stopu nebude patřit mezi rychlé stroje.
Mnohem zásadnější je důvod číslo dva. Agentura EPA dohlížející na normované měření spotřeby totiž dané vypínání a zapínání pohonné jednotky vůbec nebere v potaz. Implementace start/stopu se tak v USA nikterak neprojeví na normované spotřebě a případných pokutách za její nadlimitní výši, kvůli zákazníkům pak Honda start/stop nabízet nebude. Nechtějí ho, vědí, že finance do něj investované se jim nevrátí.
Ostatně i přímo inženýři Hondy jmenují řadu potíží. Automobily vyžadují kvůli start/stopu instalaci mnohem většího startéru, který přidává jak na hmotnosti, tak i na ceně. Potřebují také větří akumulátor se stejnými důsledky. Jeho životnost je pak nižší a konec konců ani startér používaný výrazně častěji než dvakrát denně nevydrží věky. Je tu také ztráta komfortu - při vypnutí pohonné jednotky totiž dochází rovněž k deaktivaci kompresoru klimatizace. Cestující ve voze tak sice nadále ovívá studený vzduch, ten ale prý již není tak „svěží“. Odpojení elektrického posilovače, jež zabraňuje možnosti otočit předními koly, je pak již jen drobností, stejně jako otřesy ve volantu při opětovném nahození motoru.
Honda takto veřejně proklamovaným vyřazením systému z nabídky pro USA vytváří docela zajímavý precedens, který by mohla následovat i řada dalších výrobců. Dosud se nenabízení start/stopu tiše přecházelo či možnost jeho úplné deaktivace podobně tiše nabízela. Honda se z téhož rozhodla udělat výhodu a po našem soudu dělá dobře. Povinný start/stop prakticky pro všechny je jedním z největších nesmyslů, který kdy automobily potkal...







































Benzinová verze Hondy Jazz dorazí do Spojených států bez systému start/stop, chybět dozajista nikomu nebude
Zdroj: Honda přes Autoblog
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Ein Volk, ein Reich, ein Auto: Audi Nuvolari se ukázalo v akci a je to zas jednou vůz, který vypadá líp v kamufláži než bez ní
včera
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
včera
Tesla se nedokáže zbavit vyrobených Cybertrucků v USA, tak je teď začala prodávat Kazachům
10.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Bulegova spanilá jízda pokračuje včera 20:47
- Debise vítězem soboty v Misanu, naši nebodovali včera 20:19
- Bulega získal Superpole v Misanu včera 11:55
- V Superbicích po pátku vede Bulega před Lecuonou 12.6.2026
- Superpole vítězem Öncü, 25. Vostatek, 33. König 12.6.2026
Nejnovější články
V luxusní francouzské silniční stíhačce jste mohli nahánět BMW M5 s palubním telefonem v ruce, jedno z pouhých 806 vyrobených aut je teď k mání
včera
Nový Lexus se pochlubil neobvyklým příslušenstvím, včetně opatření proti zapáchajícím spolujezdcům
včera
Rumuni ukázali prototyp auta s novým typem pohonu. Jezdí na vzduch a kola si protahuje jako běžec při strečinku
včera
Ein Volk, ein Reich, ein Auto: Audi Nuvolari se ukázalo v akci a je to zas jednou vůz, který vypadá líp v kamufláži než bez ní
včera
Dnes poněkud slabá kultovní Mazda s modernizací aspoň trochu posílila, nové generace se bojí i sama automobilka
včera
Živá témata na fóru
- Škoda Auto obecně 06.14. 01:13 - mattonecz
- BMW Divize 06.13. 13:01 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.12. 15:34 - pavproch
- IT poradna 06.12. 13:58 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 06.12. 11:06 - M.Z.
- Další zajímavá autovidea 06.11. 08:39 - spooon
- Dříve M135i, nyní ///M2 06.10. 17:16 - Eda
- Video a Nordschleife, the best of 06.10. 15:28 - Vrooom
