Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se

Musel to být obrovský žár, který tento vůz během chvíle zničil skoro za hranici identifikovatelnosti. Jak je tedy možné, že i při tom „nepropálil” led a neskončil na dně jezera?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se

3.3.2019 | Mirek Mazal

Musel to být obrovský žár, který tento vůz během chvíle zničil skoro za hranici identifikovatelnosti. Jak je tedy možné, že i při tom „nepropálil” led a neskončil na dně jezera?

Klub fanoušků Tesly vynesl na světlo světa detaily k pozoruhodnému požáru jednoho z aut této značky. Člen fóra zveřejnil fotky spálených trosek automobilu na ledovém jezeře. Zpočátku nebylo lehké říci, co se přesně se tady stalo a jaká Tesla se vlastně vzňala, pravda ale postupem času vyšla najevo.

Oheň zářící na ledové hladině Champlainova jezera byl zpozorován v neděli okolo osmé hodiny večerní. Oslnivé světlo zaujalo na kilometry daleko, proto člen fanklubu pod přezdívkou GreenMtnM3 vzal dalekohled a zaostřil směrem k zálivu. Uviděl hořící vůz doprovázený drobnými výbuchy, proto na místo zavolal hasiče.

Ti požár uhasili, ale pod proudem vody zůstala jen hromádka dílů vzdáleně připomínajících auto. Většina konstrukce shořela, plamenům odolala jen drobná část nehořlavého materiálu, ze které vyšetřovatelé identifikovali Teslu. „Následujícího rána jsem se vydal na led, abych se na auto podíval a zjistil, že ano, skutečně to byla Tesla Model X. Byla úplně spálená, karoserie zmizela a trosky umožnily zjistit jen to, kde je výztuž z oceli,“ popsal den poté autor fotografii.

Policejní oddělení v Shelburne mezitím objasnilo i další nejasnosti případu. Majitel vozidla vyvezl Teslu na led během rybářské výpravy. V určitém okamžiku ale auto trefilo vyčnívající kamen a z útrob elektromobilu se začaly ozývat neobvyklé zvuky. Chrastění brzy vystřídal požár, při kterém nebyl nikdo zraněn. Po nárazu do pevné překážky se zřejmě poškodila lithium-iontová baterie umístěna pod podlahou a rozbitý akumulátor zažehl první jiskru.

V reakci na výše zmíněné se mnozí diví, že auto vůbec zůstalo na zamrzlé hladině jezera. Už ze zbytků vozu je evidentní, že jej musel zachvátit enormní žár, který by pouhou zmrzlou vodu měl roztavit jako nic, i kdyby ledový krunýř byl metry silný. Byl to tedy ještě záhadnější požár, než se na první pohled zdá? Nikoli, všechno vysvětluje už znalost základů termodynamiky.

I když na místě musel panovat extrémní žár, pořád platí, že teplo ohně míří vzhůru, citelné bude i zboku, ale nikoli zespod. Proto můžete držet hořící sirku v ruce směrem vzhůru až do chvíle, kdy vám dohoří k prstům, i když nad ní neudržíte ruku ani pár sekund. Ze stejného důvodu můžete držet tělo hořící svíčky pevně v ruce a stejné důvody stojí i za různými kejlkemi polykačů ohňů.

Také v tomto případě teplo mířilo nahoru a led okolo, jak je vidno z fotografií, jen lehce „olízlo”. Žádné velké mystérium se tedy nekoná, tento požár Tesly nebyl až tak výjimečný. Hořet na místě konvenční auto, dopadne to velmi podobně.


Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 1 - Tesla Model X trosky po pozaru dalsi 01Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 2 - Tesla Model X trosky pozaru 01Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 3 - Tesla Model X trosky pozaru 02Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 4 - Tesla Model X trosky pozaru 03Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 5 - Tesla Model X trosky pozaru 04Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 6 - Tesla Model X trosky pozaru 05Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 7 - Tesla Model X trosky pozaru 06Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 8 - Tesla Model X trosky pozaru 07Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 9 - Tesla Model X trosky pozaru 08Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 10 - Tesla Model X trosky pozaru 09Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 11 - Tesla Model X trosky pozaru 10Lidé se diví, že Tesla na troud shořela na zamrzlé hladině jezera a nepropadla se - 12 - Tesla Model X trosky pozaru 11
Jen hromada popela se zbytkem konstrukce zůstalo po požáru Tesly Model X. do ledu se nepobořila z ryze fyzikálních důvodů

Zdroj: Tesla Motors Club

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše