Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Mercedes G 65 AMG nekončí, jeho V12 se naopak nově chystá i do USA
3.9.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
Sláva každému dvanáctiválci, který přežije. Legendární třída G od Mercedesu si ho nejenže ponechá, v roce 2016 s ním dokonce zamíří i za oceán.
Nedlouho zpět jsme řešili, že zatímco Land Rover se svým ikonickým Defenderem vyklidí pole, aby mohl představit nástupce, Mercedes se k umístění legendárního krabicoidního off-roadu G-Klasse do domova důchodců ještě nechystá. Některé zprávy z minulosti hovořily o opaku, ale ty nejmladšího data výroby králi terénu fandí až do roku 2026 včetně.
Za dva roky mu zřejmě už poslední síly do života vetknou ve Stuttgartu v rámci faceliftu a zajímavé je, že se navzdory tlaku EU ve výrobě udrží i dvanáctiválcové provedení G 65 AMG vyráběné od roku 2012. Co víc, ono se vrcholné provedení v rámci modernizace ještě dočká premiéry ve Spojených státech, kde ho dosud mohli pozorovat leda přes internet a časopisy. My jen dodáme, že z každého zachovaného dvanáctiválce na jakémkoliv (nejlépe našem) trhu lze mít v současnosti jedině upřímnou radost.
Tahle hranatá věcička se možná nezdá, ale v současné době je se svým šestilitrovým motorem V12 bi-turbo o výkonu 612 koní a maximálním točivém momentu přiškrceném na tisícovce newtonmetrech tím nejsilnějším SUV na trhu. Služeb tohoto mocného agregátu využívají ostatně i další díla z Affalterbachu - například S 65 AMG Coupe a SL 65 AMG, se nimiž hýbe pozoruhodným způsobem. Výkon splašeného paneláku je přes sedmistupňový automat 7G-Tronic posílán na všechna čtyři dvacetipalcová kola s pneumatikami 275/50, které zajistí zrychlení z 0 na 100 za 5,3 sekundy a nejvyšší, elektronicky omezenou rychlost 230 km/h. To nejsou tak špatná čísla, když uvážíme, že jde o 2 850 kg vážící vůz s aerodynamicky dost nepříhodnými tvary.
Díky sedmnáctilitrové normované spotřebě jen nelze čekat zrovna rekordní efektivitu a kvůli ceně, která u nás v současnosti činí 6,96 milionu korun, ani supervýhodnou koupi století. V USA bude ovšem pravděpodobně levnější, neboť odhadem by tam G 65 AMG mělo vycházet na něco málo přes 250 tisíc dolarů (5,3 milionu korun).












Brutální Mercedes G 65 AMG s dvanáctiválcem o výkonu 612 koní ještě bude žít. Vůz má odejít do důchodu až v roce 2027
Zdroj: Auto News
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Majitel vzácného auta může děkovat zlodějům, že mu ukradli auto, po 33 letech se mu vrátilo v lepším stavu jako poklad za miliony
včera
Britové proti sobě postavili dvě z mála sériových aut s obřími motory V10 bez turba. A děly se věci
22.8.2026
Nové Audi RS5 utrpělo kruté fiasko zrovna ve chvíli, kdy se mělo předvést před fanoušky z celého světa
21.8.2026
Nejčtenější články
Mercedes v nouzi skutečně nevyplatí lidem prémie a chce, aby pracovali déle bez odměny. A žádá i další věci. „Proč my?” ptají se zaměstnanci
27.7.2026
Při nehodě, která znetvořila moderátora Top Gearu a ukončila celý pořad, seděli v autě dva lidé. Tím druhým byl Stig
27.7.2026
K mání je dodnes nejetý vrchol dieselové éry, raketa s nejsilnějším nafťákem historie se v takovém stavu už nevidí
27.7.2026
Člen Pink Floyd si před léty koupil unikátní McLaren za 20 milionů. Dvakrát ho naboural, přesto se teď má prodat za tři čtvrtě miliardy
27.7.2026
Investor a influencer rozpůlil své Ferrari za 10 milionů o strom. Odešel nezraněn, i když se kusy auta válely po celém okolí
28.7.2026
Živá témata na fóru
- Lampárna (stěžovatelna) 08.25. 13:05 - abgx1
- S větrem ve vlasech.... 08.25. 10:56 - pavproch
- Politický koutek 08.25. 09:38 - HondaMan
- Za kolik jezdíte s benzínem? 08.25. 09:30 - HondaMan
- Elektromobily a vse kolem nich 08.25. 08:50 - řidičBOB
- Lyžárna 08.25. 05:46 - pavproch
- Toyota obecně 08.24. 16:07 - Stepan
- Banky, peníze, finance, investice... 08.24. 14:31 - pavproch
