Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor

Svého času mohutně medializovaná idea Elona Muska, jak ulevit silniční dopravě, vypadala od začátku poněkud naivně. Teď se tvrdě setkala s realitou, stavby tunelů se odkládají na neurčito.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor

29.11.2018 | Mirek Mazal

Svého času mohutně medializovaná idea Elona Muska, jak ulevit silniční dopravě, vypadala od začátku poněkud naivně. Teď se tvrdě setkala s realitou, stavby tunelů se odkládají na neurčito.

Šéf Tesly Elon Musk se v minulosti prezentoval řadou bláznivých nápadů. Jedním z nich chtěl ulevit přehuštěné dopravě lidnatých měst tak, že její část přesune pod zemský povrch. Fungování této idey chtěl ověřit v Los Angles, kde se silnice ucpávají bez ohledu na denní dobu. O řešení se podle amerického vizionáře měla postarat jím založená The Boring Company, která měla vystavět vysokorychlostní tunely pod zemským povrchem. Auta by sestoupila pod zem pomoci výtahu na jakémsi elektrickém vozíku, který by je rychlostí až 200 km/h transportoval tunelem do cíle, kde znovu vyjedou na povrch.

Znělo to vážně bláhově, radnice ale byla takovým nápadem nadšena a rovnou posvětila první hloubení. Vypadalo to nadějně, ale reálný proces plánování takových staveb Muskově záměru rychle nastavil zrcadlo pravdy. Žádné množství prodaných plamenometů už nemůže zachránit jeho sen o vybudování tunelu pod dálnicí I-405 v Los Angeles. The Boring Company ve před pár dny oznámila, že kvůli žalobě proti projektu už nebude v přípravách stavby pokračovat.

Kompletní zrušení projektu je pro tunely jak z vědeckofantastických filmů nečekanou ránou. Podle NBC News vzalo vše rychlý spád poté, co společnost získala předběžnou výjimku neabsolvovat proces kontroly vlivu projektu na životní prostředí. Orgány města byly sice velkolepému záměru nakloněny, ale skupina obyvatel čtvrti Westside podala v květnu žalobu adresovanou úřadu na ochranu životního prostředí.

Hlavním argumentem skupiny bylo, že menší tunel pod Westside je součástí rozsáhlého komplexu, který představil sám Musk. Kalifornské přitom výslovně zákony zakazují schválení jednotlivých částí větších staveb bez posouzení jejich celkového vlivu na životní prostředí. Posouzení se podle platné normy „nelze vyhnout tím, že velké projekty budou rozděleny na menší, které se samy o sobě tváří, že nemají na životní prostředí významný dopad.“ Je trochu ironické, že se takto pokoušel obejít environmentální předpisy právě Musk, který aktivity své největší firmy prezentuje primárně jako nástroj boje proti globálnímu oteplování.

Žalobci se nedočkali pravomocného rozhodnutí, to ale proto, že ještě před ním došlo na dohodu všech dotčených stran. The Boring Company musela přislíbit ukončení projektu a veřejné distancování se od takového závěru. To se také stalo, kupodivu bez většího humbuku.

Muskova snaha ulevit dopravě Los Angeles tak skončila rychleji než mohla pořádně začít a soudě podle smírného řešení celé věci je Musk možná rád, že od dolování tunelů může dát alespoň na čas ruce pryč. Na realizaci dalších troufalých nápadů není prostor, když Tesla podle jeho vlastních slov ještě před pár týdny balancovala na pokraji krachu.


Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 1 - Musk nebude stavet tunely 01Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 2 - Musk nebude stavet tunely 02Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 3 - Musk nebude stavet tunely 03Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 4 - Musk nebude stavet tunely 04Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 5 - Musk nebude stavet tunely 05Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 6 - Musk nebude stavet tunely 06Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 7 - Musk nebude stavet tunely 07Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 8 - Musk nebude stavet tunely 08Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 9 - Tesla Truck The Boring Company 02Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 10 - Tesla Truck The Boring Company 03Muskovy plány na rychlé tunely pod L.A. skončily v koši, stačil jeden soudní spor - 11 - Tesla Truck The Boring Company 04
Plánovaný podzemní tunel Muskova společnost The Boring Company nakonec nebude realizovat, stačila jedna žaloba místních občanů na nevyřešení vliv stavby na životní prostředí

Zdroj: NBC News

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama