Reklama

Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní

Vzít starou škodovku a nadělit ji motor s výkonem 230 koní zní jako nápad na překvapivého krále sprintů. Kdyby ale zůstalo jen u toho.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní

13.5.2017 | Petr Miler | 41 příspěvků

Vzít starou škodovku a nadělit ji motor s výkonem 230 koní zní jako nápad na překvapivého krále sprintů. Kdyby ale zůstalo jen u toho.

Auta, která mají místo svého původního motoru nějaký jiný, výkonnější, máme obecně rádi. A máme je tím raději, čím extrémnější výsledek této operace je. Ukázali jsme vám jich už spoustu a nejzajímavější byly jistě ty, kdy nový motor znamenal proměnu z neškodného andílka v síru dštícího ďábla, jako třeba u VW Lupo 4,2 V8 nebo Trabantu Turbo Quattro. Jiný motor ale dostávají i auta schopná už v sériové verzi, která se s novým srdcem dostávají „jen” o něco dál, jako třeba BMW M3 E30 s V10 z M5 nebo BMW Z4 s 8,3 V10 z Viperu.

Chápeme nářky puristů nad tím, že jde o devastaci originálu, zvláště jedná-li se o něco jako M3 E30. Ale chápeme také úsměvy těch, kteří před sebou vidí prostě lepší a rychlejší auto, tedy je-li výměna motoru provedena opravdu kvalitně. Když jsme se tedy dozvěděli o původní Škodě Rapid s dvoulitrovým turbomotorem ze Saabu 9000 o výkonu 230 koní, pookřáli jsme. Však tento vůz měl z výroby nanejvýš 46 kW, tedy 63 koní a dělo by z něj udělala i zástavba 1,2 TSI z novějšího Rapidu. Jaké pak ale bylo naše zklamání, když jsme viděli výsledek...

Což o to, vůz avizovaný motor skutečně má a výměna nemusí být provedena nekvalitně. Jak takové auto jede, si ani nechceme představovat - i kdyby stroj prošel mohutným zpevněním, bude vážit okolo 1 tuny. Když si k tomu přidáte 230 turbokoní a pohon zadních kol s motorem za zadní nápravou, máte před sebou takové malé Porsche 911 Turbo - sprintera, na kterého by ani lecjaké skutečné Porsche nemuselo stačit. A auto by mělo moc překvapit každého, koho na silnici potká, protože od staré škodovky nečeká po dynamické stránce nikdo nic. Jenže nic takového se nekoná - na autě bylo krom motoru vyměněno... i skoro všechno ostatní.

Podívejte se na něj v galerii níže, tohle je podle nás tuning v té nejhorší podobě. Máme rádi technické přestavby a nenamítáme ani nic proti osvěžení vzhledu. Ale jakmile dojde na věci jako vytaženou přední kapotu, kompletní výměnu světel (podívejte se zejména na ta přední, to je bizarnost největšího kalibru - vypadá to, jako by tam žádná světla nebyla, realitou je ale umístění projektorových světel až kamsi do hloubi prostoru pro původní parabolu), absurdně velká kola s pneumatikami nevhodnými pro ráfky takové šíře nebo kompletní přestavbu interiéru na cosi pouťově vyhlížejícího (a také pouťově vyhrávajícího), není to náš šálek kávy.

Pochopitelně, může se vám to líbit, podle nás je to ale prostě škoda, s malým š. Kdyby původní auto dostalo jen onen motor, jehož olejová vana se nesměle rýsuje pod spodní hranou zadních částí karoserie, a k tomu související technické úpravy, mohl z toho být úžasný sleeper - auto, které zaujme až tím, jak jede. Takto je z toho UFO na kolech, které v prvé řadě zaujme tím, jak vypadá. A o to, jak jede, už se vlastně nikdo ani starat nebude.

Přestavba je to tak rozsáhlá, že vlastně ani přesně nevíme, co je to za model. Titulováno je jako Rapid-Garde a s ohledem na rok výroby 1984, může jít o obojí - Garde se tehdy ještě vyrábělo a Rapid se už vyráběl. S ohledem na první registraci až v prosinci toho roku hádáme, že jde o Rapid, ale může to být i dříve vyrobené a později prodané Garde.

Samotná zástavba motoru je ale pozoruhodná věc, auto dostalo i pětistupňovou manuální převodovku Saab. A pokud byly podobným způsobem nahrazeny i původní poloosy, diferenciál a další části, které na 230 koní prostě nejsou stavěné, může jít o dost zajímavý stroj. Pokud byste po něm zatoužili a třeba mu chtěli vrátit vzhled blízký originálu (to nebude zase tak složité, alespoň zvnějšku), můžete si jej koupit. Někdo tuhle žlutou věc prodává v Německu za 7 590 Eur, tedy lehce přes 200 tisíc Kč.

V autě jistě musí být „spáleno” dílů a práce za násobky této částky, takže čistě ekonomicky nepůjde o nezajímavou koupi a nemusí to být ani nezajímavé svezení. Jen si zkrátka nejsme jisti, jestli bychom se na tento tristně vyhlížející Rapid-Garde vydrželi dívat...

Díky za tip, Luboši!

Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 1 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 01Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 2 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 02Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 3 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 03Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 4 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 04Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 5 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 05Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 6 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 06Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 7 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 07Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 8 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 08Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 9 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 09Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 10 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 10Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 11 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 11Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 12 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 12Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 13 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 13Někdo dal do staré Škody Rapid turbomotor Saab, výsledek je i tak tristní - 14 - Skoda Rapid Garde motor Saab 9000 prodej 14
Škoda zřejmě Rapid s motorem 2,0 turbo ze Saabu 9000 je jistě zajímavá věc. Jen tato konkrétní je na pohled zajímavá až příliš...

Zdroj: Mobile.de

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 41 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše