Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Nizozemsko chce zakázat příliš těžká osobní auta, Hummer bude ilegální
17.9.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Osobní vozy s hmotností přes 3,5 tuny by v Nizozemsku podle plánu vůbec nemohly být registrovány.
Omezování velkých a těžkých osobních automobilů, tedy typicky SUV, je relativně běžnou praxí některých evropských států, zejména platí-li se daně z vozidel podle emisí automobilu, protože tato auta mívají vyšší spotřebu paliva. Forma takovýchto penalizací je většinou peněžní; daně, které musíte zaplatit, jsou jednoduše vyšší podle teorie, že si člověk dvakrát rozmyslí, jestli SUV opravdu chce.
Nizozemci ale chtějí jít ještě podstatně dále - od roku 2016 chtějí registrace osobních aut s maximální přípustnou hmotností nad 3 500 kilogramů zcela zakázat. To znamená, že zájemci o takový Hummer H2 nebo některé varianty amerických pick-up trucků by legální cestou nebyli schopni získat pro svůj vůz registraci. Tak hovoří návrh daňového plánu pro rok 2015.
Důležité je, že se to týká osobních aut - proto také hovoříme o „některých variantách” takových aut. Plán hovoří o tom, že zákaz by se týkal vozidel, která mají prostor pro posádku větší než pro náklad. Sem spadají pochopitelně všechna běžná auta včetně SUV, tedy i Hummeru H2. A také některé pick-up trucky, typicky varianty s větší kabinou (označovanou jako Crew Cab) a kratší korbou. Pokud má vůz zjednodušeně řečeno více prostoru pro náklad než pro posádku, tedy menší kabinu než korbu, byl by to nákladní automobil a nový zákaz by se ho nedotkl.
Samozřejmě hovoříme o standardním nastavení, sklopit zadní dvě řady sedadel u Cadillaku Escalade se nepočítá. Ten se však i v prodloužené variantě s pohonem všech kol do 3,5tunového limitu vejde, stejně jako Porsche Cayenne, Mercedes GL a podobná, na silnicích relativně běžně viděná SUV.
Nizozemsko je jednou ze zemí Evropy, kde se daně z vozidel vypočítávají na základě spotřeby paliva resp. emisí CO2, a to jak v případě registrační daně, tak roční daně z provozu. Vozy s nízkými emisemi, tedy typicky elektromobily a některé plug-in hybridy, které se do relativně přísného limitu papírově vejdou, jsou od daní osvobozeny. Pokud chcete registrovat diesel s emisemi do 85 g CO2/km nebo benzín do 85 g/km, neplatíte registrační daň. V případě roční daně z provozu je hranice na padesáti gramech pro oba typy paliva.
Tento zákaz je zatím ve stádiu návrhu, zatím to neznamená, že skutečně projde. Je to totiž docela radikální zvrat - omezení daňovými pákami a případně také sazbami pojištění tu s námi je už dlouho, ale absolutní zákaz je novinkou. Třebaže to podle nastaveného hmotnostního limitu vypadá, že se nedotkne velkého množství aut, nemůžeme říci, že bychom takovéto omezení schvalovali. V principu jsou nepřijatelná, takto by mohlo být za pár let zakázáno provozovat cokoli, třeba právě vaše auto...





Hummer H2 by v případě schválení zákazu pro osobní auta nad 3,5 tuny v Nizozemsku nebylo možné registrovat...




... Cadillac Escalade ESV 2015 by se však do limitu vešel, podobně jako snad všechna evropská SUV
Zdroj: Autoweek.nl
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nejnovější články
Hyundai odhalilo novou Elantru a sál ztichl. Je sotva rozpoznatelná jako Hyundai, uvnitř připomíná Škodu, na zádech si nese svůj kříž
včera
Koncern VW se dál rozpadá. Přišel o kontrolu nad velkou dceřinou firmou a šetří, jde se dá. Lidé to brzy poznají i na služebních autech
včera
Místo příkazů a zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je ani trochu nechtějí
včera
Uprchlý šéf Nissanu zareagoval na touhu akcionářů po jeho návratu do vedení. Je to jen projev zdravého rozumu, říká
včera
Nové BMW X5 bude daleko nejtěžší bavorák všech dob, absurdní hmotnost provalila nenápadná zpráva o recyklaci
včera
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.27. 11:30 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.26. 15:36 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.26. 15:16 - pavproch
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 13:54 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.26. 13:53 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
