Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Odtahové služby hlásí další problémy s elektromobily, o nichž se dosud nehovořilo
4.1.2019 | Petr Prokopec
Stejně jako auta se spalovacími motory mohou i ta elektrická snadno zkolabovat a bránit dalšímu provozu. Jejich odstranění z ulic však již není tak jednoduché, jako konvenčních vozů.
V létě loňského roku se na světlo vynořil jeden dříve nepříliš zmiňovaný problém, jenž souvisí s nástupem elektromobility. Elektromobily totiž nejsou osazeny takovým množstvím komponentů jako auta se spalovacím ústrojím. Navíc řadu nedostatků u nich lze vyřešit skrze vzdálený přístup přes internet. To ohrozí existenci mnoha servisů, zvláště pokud jejich majitelé a zaměstnanci nebudou proškoleni v moderních technologiích. Mechanika se totiž začíná stávat věcí sekundární, prim přebírá elektronika.
Nyní tu máme další nesnáz, kterou si ani propagátoři elektromobility dosud neuvědomili. A pokud ano, zřejmě jí nepřikláněli větší význam. Mluví o něm majitelé odtahových služeb, kteří mají problém s naložením elektrických aut. Stávající chladné počasí jim snižuje dojezd, stejně jako topení pracující na daleko větší obrátky než na podzim. Někteří majitelé tak náhle zůstávají trčet na silnicích bez „šťávy“.
Pokud vozu s normálním spalovacím ústrojím dojde palivo, může jeho majitel situaci vyřešit hned několika způsoby. Pokud svým autem nikomu nepřekáží, bez nesnází jej uzamkne a s kanystrem dojde nebo se nechá odvézt pro pár litrů potřebných k dojetí nejen na čerpací stanici. Oslovit rovněž může známé či projíždějící, zda jej neodtáhnou na laně. A když není zbytí, stačí jeden telefonát a za pár desítek minut již vedle něj stojí odtahovka, která nepojízdný vůz ve většině případů snadno stáhne z vozovky.
U elektromobilů však nelze použít žádný z výše zmíněných způsobů. V prvním případě už jen proto, že baterie jsou povětšinou součástí podlahy a váží několik stovek kilogramů. Jejich výměnu tedy na ulici asi jen stěží zvládnete. Technicky možný, avšak výrobci obvykle zakazovaný je odtah na laně - pokud totiž kola setrvávají na vozovce, dochází k dobíjení, neboť hnací hřídel začne fungovat jako alternátor. A to ve výsledku může vést k poškození jednotky. Tím se logicky znesnadňuje i ono natáhnutí na odtahovku či jednoduchý odtah s dvojicí kol na vozovce. Přípustné je jen naložení mechanickou rukou, kterou ale zdaleka každý odtahový vůz není vybaven a i pokud je, jde o dost zdlouhavou operaci.
Majitelé odtahovek proto začínají danou situaci řešit speciální „nápravou“, která slouží k tomu, aby se nepojízdný elektromobil již nepohyboval přímo po vozovce. Ta sice výše zmíněnou komplikaci řeší, ovšem celá operace kvůli tomu též zabere o několik cenných minut více. Přesně o tu dobu přitom může být zablokována doprava. Odtahové služby proto apelují na výrobce, aby učinili hnaná kola odpojitelnými. Takové řešení však zatím neexistuje, a momentálně není jasné, zda vůbec kdy existovat bude.
Majitelé odtahovek si tak mezi sebou začínají stále více sdílet informace, jak se s elektrickými vozy neschopnými pohybu vypořádat. Stejně tak nabízí speciální trénink i Tesla, veškeré rady a postupy jsou ovšem spojeny jen s vozy této značky a u mnoha dalších nefungují. Univerzální řešení tak neexistuje.
Experti kromě toho dodávají, že problémy mohou vzniknout ve chvíli, kdy elektromobilu pouze nedošla energie, ale byl i nabourán. V takovém případě je nejprve zapotřebí důsledná kontrola vozu, zda nedošlo kupříkladu na odhalení některého kabelu vysokého napětí či poškození akumulátorů, na což si někdy přímo obsluha odtahovky netroufne. Uvolnění zablokované silnice se tím prodlužuje, což elektromobilům znovu nedává body k dobru.


Odtah elektromobilů není věcí jednoduchou...

...ideálně je k tomu zapotřebí speciální vozík, který operaci s vozem prodlužuje v době, kdy se to nejméně hodí
Zdroj: AD.nl
Bleskovky
Jak krásně zní? Chystané nové BMW M3 konečně natočili při testech v té „správné” verzi, tady už nadšenci nepohrdnou
dnes
Britové zkouší k neúspěchu téměř odsouzenou novinku zachránit s pomocí triku z 52 let starého českého filmu
včera
172 km/h a 21 předjetí přes plnou v Gotthardském tunelu? Tohle jsou pak následky
15.7.2026
Nejčtenější články
Těsně před krachem Saabu mělo firmu zachránit tohle auto. Přišlo už moc pozdě, 1 z pouhých 19 vyrobených kusů špičkové verze je teď k mání
18.6.2026
Většina nejvyššího vedení VW už přiznává, že firma bojuje o přežití, volá po radikálních změnách
18.6.2026
Mechanikovi se dostalo do rukou čínské auto s nájezdem 493 tisíc km. Popsal, v jakém je po takovém zápřahu stavu, co se na něm pokazilo
19.6.2026
Šéf FIA potvrzuje: F1 dostanou zpět motory V8 bez turba, ostře se opřel do absurdní složitosti dnešních pohonů aut
19.6.2026
Tohle auto mělo během pár let přejít jen na elektropohon, teď místo toho dostalo dva nové motory V8, diesel, benzin 2,7 a dál nic
19.6.2026
Živá témata na fóru
- Fiat a vše kolem nich 07.18. 18:08 - pavproch
- Přituhuje 07.18. 17:36 - Truck Daškam
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 07.18. 17:09 - mattonecz
- Za kolik jezdíte s benzínem? 07.18. 15:14 - abgx1
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 07.18. 14:11 - bojler
- S větrem ve vlasech.... 07.18. 13:25 - pavproch
- Rychlodotazy 07.17. 15:47 - HondaMan
- Politický koutek 07.17. 15:09 - pavproch
