Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná

Ne snad, že by Rusové došli k závěru, že to zrovna u nich půjde bez odklízení sněhu, jen zkouší nový způsob ošetřování komunikací. Stroje vyjedou, ale bez řidičů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná

28.12.2018 | Mirek Mazal

Ne snad, že by Rusové došli k závěru, že to zrovna u nich půjde bez odklízení sněhu, jen zkouší nový způsob ošetřování komunikací. Stroje vyjedou, ale bez řidičů.

K zimě patří zasněžené silnice stejně neodmyslitelně jako vzpínající se koník k Ferrari. A k zasněženým silnicím zase patří pluhy, které bílou nadílku odklízejí. V takových strojích obvykle sedí řidiči, kteří s vrtochy přírody srdnatě bojují, v Rusku ale došli k závěru, že by to mohlo jít i bez nich. Konkrétně se to stalo v katastru obce Rjazaň, kde začali testovat první bezpilotní sněžné pluhy.

Starobylé město s asi půlmilionem obyvatel tak slouží jako testovací polygon pro místní firmy. Už tuto zimu se tam zapojilo do odklízení sněhu několik autonomních sypačů přímo ve městě, uvedení do provozu je pro brzkou budoucnost ale hlášeno také v dalších oblastech.

K projektu bezpilotní údržby silnic se přidá i Moskva a Tatarstán, řekl zástupce ruské národní technologické iniciativy. „Z bezpečnostních důvodů bude v této fázi zařízení na automatické odstraňování sněhu pracovat v noci a pouze s malým množstvím nadílky. Zároveň budou instalovány speciální dopravní značky v okruhu 50 metrů, které obeznámí občany o blízké přítomnosti bezpilotních vozidel. Všechny stroje budou vzdáleně kontrolovány dispečerem.“

Zatím tedy jde o zkušební provoz, cíl je ale jasný - nechat stroje silnice odklízet bez lidské obsluhy. Od zavedení robotizované techniky si Rusové slibují především efektivnější úklid. Podle dosavadních informací se odstranění bílé pokrývky z nežádoucích míst zrychlí o 35 % kvůli častějšímu a delšímu nasazení bez směnného provozu živých řidičů.

O dohled nad bílou nadílkou se starají svérázně vyhlížející auta firmy Avrora Robotics právě z Rjazaně - prostor pro řidiče vůbec nemají a lidštější se snaží být nanejvýš svým designem a uspořádáním světel. Pro Avroru Robotics to není první použití takových aut - už dosud nabízela své autonomní vozy zemědělcům, stejné počítačem řízené stroje ale budou nyní používány také jako bezpilotní sněhové pluhy či frézy s přídavným vybavením pro zimní údržbu. S jakou se setkají odezvou, teprve uvidíme.


Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 1 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 01Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 2 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 02Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 3 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 03Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 4 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 04Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 5 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 05Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 6 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 06Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 7 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 07Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 8 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 08Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 9 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 09Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 10 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 10Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 11 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 11Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 12 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 12Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 13 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 13Rusové zkouší přežít zimu i bez silničářů, jejich náhrada je svérázná - 14 - Avrora Robotics Agrobot Rusko 14
Ruská firma Avrora Robotics staví robotické pracovní vozy, její Agrobot tu můžeme vidět v akci na poli. Stejný model se zapokjí i do úklidu sněhu

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama