Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho

29.8.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Jedna z vlajkových technologií Tesly se po kritice dočká nových omezení. Čistě teoreticky by alespoň část uživatelů od zneužívání Autopilotu odradit mohla.

Na Teslu se v posledních měsících sesypala kritika kvůli fungování jejího Autopilotu. Ten stál u několika nehod, které sice z podstaty nemohl zavinit, nicméně tím, jak se tvářil a co řidičům dovolil navzdory svým reálným možnostem problémům více či méně přispěl. Možná se to jednou zlepší, ale dnes nikdo plně autonomní auto udělat neumí a ani se nedá rozumně odhadovat, kdy se tak stane.

Zůstaňme však u stávající generace Autopilotu, kterou šéf automobilky Elon Musk nehodlá stáhnout z trhu, právě naopak. Tesla dokonce minulý týden přišla se zdražením, a to prý proto, že dosavadní cena neodrážela jeho skutečnou hodnotu. Možná dříve nebyla započítána schopnost dovézt řidiče až na onen svět, ale pryč se sarkasmem. Nově tu máme další zmínky o vylepšení aktuálního systému, které budou zakrátko k dispozici v rámci softwarového updatu v8.0. A ten má přes předchozí odmítání Elona Muska umět i zabránit řidičům, aby systém využívali nevhodným způsobem.

Autopilot nyní varuje řidiče, aby položil ruce na volant, pakliže je na něm položené nemá. Pokud se tak nestane, po určité době systém odstartuje 15sekundovou proceduru, při které dojde k vypnutí audiosystému, pozvolnému zpomalování vozu a řidič je opětovně vizuálně i zvukové vyzván k umístění rukou na volant. Až pak dojde k deaktivaci systémů, které navíc mohou být snadno reaktivovány.

Na základě dat ze zmiňovaných nehod však Tesla zjistila, že jejími pokyny se řídí málokdo a pokud na něco reaguje, tak až na úplné vypnutí Autopilotu jeho opětovným zapnutím. S novou verzí softwaru ovšem má dojít k rozšíření omezení, a to zejména v tom smyslu, že pokud řidič neuposlechne všech omezení, Tesla mu Autopilot prostě vypne. Ne však natrvalo - pokud řidič plně zastaví a zařadí „P“, bude moci opět prostřednictvím palubního systému Autopilot reaktivovat.

Pochopitelně, smyslem je, aby lidé cíleně neignorovali varování, což dnes s oblibou dělají. Prodlouží tak délku plně autonomního řízení a když to přeženou, systém znovu spustí. Když se budou stejně chovat s novým omezením, budou muset zastavit, což je jistě obtěžující a dá se očekávat, že se tomu budou chtít vyhnout a řízení se - alespoň na oko - budou věnovat více.

Jestli to něco vyřeší, uvidíme časem. Teoreticky by mohlo, alespoň u některých uživatelů. Ti, kteří ale autu z jakéhokoli důvodu věří a už dnes dělají všechno proto, aby kontrolní mechanismy obešli, to budou dělat i nadále. Proti takovým ovšem podobná omezení namířena nejsou a nebudou - takoví jednoznačně ví, co riskují a zřejmě jim to za ty chvilky pohody za volantem stojí...

Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 1 - autopilot tesla ilustracni 01Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 2 - autopilot tesla ilustracni 02Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 3 - Tesla Autopilot dalsi 01Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 4 - Tesla Autopilot dalsi 02Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 5 - Tesla Autopilot dalsi 03Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 6 - tesla funkce autopilota 01Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 7 - Tesla Autopilot dalsi 04Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 8 - Tesla Autopilot dalsi 05Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 9 - Tesla Autopilot dalsi 06Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 10 - Tesla Autopilot dalsi 07Tesla nakonec Autopilot vypne. Ale jen „zlobivým” řidičům a ne na dlouho - 11 - Tesla Autopilot dalsi 08
Autopilot Tesly se brzy dočká modernizace, ta ale zásadní problémy neřeší

Zdroj: Electrek

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Autobazar

zobrazit vše