Reklama

Tesla překvapivě propustila 400 lidí, i když absolutně nestíhá vyrábět

Tesla by nyní měla řešit hlavně to, jak co nejrychleji dostat nový Model 3 k více jak 400 tisícům vážných zájemců. Zpráva o propouštění tak přichází jako překvapení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla překvapivě propustila 400 lidí, i když absolutně nestíhá vyrábět

16.10.2017 | Petr Prokopec | 18 příspěvků

Tesla by nyní měla řešit hlavně to, jak co nejrychleji dostat nový Model 3 k více jak 400 tisícům vážných zájemců. Zpráva o propouštění tak přichází jako překvapení.

Tesla momentálně nezažívá zrovna nejlepší období. Prodeje jí sice stále stoupají, automobilka se ale musí potýkat se strastmi souvisejícími s přechodem z okrajového výrobce na firmu, která by měla produkovat 10 000 aut týdně. Z toho důvodu byl kupříkladu odložen debut elektrického tahače, neboť většina kapacit se musí soustředit na zrychlení výroby Model 3. Je proto velmi překvapivé, že minulý týden došlo v Palo Alto k propouštění zaměstnanců.

Pro automobilku v současné době pracuje okolo 33 000 lidí, nové zaměstnání si nyní bude muset hledat asi čtyři sta z nich. Je to skoro 1,5 procenta lidí, což není málo, navíc je tento počet rozložen mezi prakticky veškeré pozice - propouštění se netýká pouze dělníků na linkách, ale i manažerů, administrativních pracovníků, prodejců či techniků. I kdybyste to ale nevnímali jako podstatný úbytek, za výše popsané situace je krajně neobvyklý.

Nejde přitom o spekulaci či nepotvrzený drb, Tesla vše oznámila i v oficiálním tiskovém prohlášení. Dodala navíc, že daný krok je součástí maximalizace produktivity práce. Je tedy možné, že padáka dostali pouze ti zaměstnanci, kteří nejsou schopni vydržet „produkční peklo“, o kterém se již dříve zmiňoval šéf firmy Elon Musk. To už ale spekulujeme a podle všeho ne správně.

Někteří z lidí, kteří byli propuštěni, sdělil agentuře Reuters, že jejich práci se nedostalo negativního hodnocení a sami s ní neměli žádný problém. I zástupci Tesly byli údajně spokojení, propuštění je tedy o to překvapivější a může vést k dalším spekulacím - třeba že Musk jednoduše vyházel ty zaměstnance, kteří se pokoušeli zavést odbory. Ty by však šéfovi firmy mohly v budoucnu činit nemalé potíže, proto „vzpouru“ zlikvidoval již v zárodku.

Možných důvodů k propouštění je tedy řada, nicméně pokud Tesla vzápětí nepřistoupí k náboru nových lidí, popř. pokud to neudělala už v předchozích dnech (obojím by se ale nejspíše pochlubila), pak nám nad jejími kroky zůstává rozum stát. Jak jsme totiž zmínili výše, Tesla již se stávajícím stavem zdaleka nestíhá plnit své ani skromné cíle. Bylo by proto logické, kdyby přikročila spíše k rozšíření stavů, propouštění ji s dohnáním produkčního manka nemůže pomoci...

Tesla překvapivě propustila 400 lidí, i když absolutně nestíhá vyrábět - 1 - Tesla vyroba 01Tesla překvapivě propustila 400 lidí, i když absolutně nestíhá vyrábět - 2 - Tesla vyroba 02Tesla překvapivě propustila 400 lidí, i když absolutně nestíhá vyrábět - 3 - Tesla vyroba 03Tesla překvapivě propustila 400 lidí, i když absolutně nestíhá vyrábět - 4 - Tesla vyroba 04
Výroba Tesel je sice výrazně automatizovaná, přesto se bez dělníků neobejde. Je proto překvapivé, že značka nyní přistoupila k propouštění. Zvláště když to se týká i manažerů, techniků či prodejců a navíc přichází v době, kdy má Tesla s kapacitami problém

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama