Reklama

Teslu žaluje 126 zákazníků. Udávaný výkon i akcelerace jsou prý nesmysly

Po problémech s udávaným výkonem se nyní na Teslu valí problém spojený s udávanou akcelerací. Starší P85D prý stovku za 3,3 s nedá ani omylem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Teslu žaluje 126 zákazníků. Udávaný výkon i akcelerace jsou prý nesmysly

22.9.2016 | Marek Bednář | 23 příspěvků

Po problémech s udávaným výkonem se nyní na Teslu valí problém spojený s udávanou akcelerací. Starší P85D prý stovku za 3,3 s nedá ani omylem.

„Šílený režim” starší evoluce Tesly Model S jménem P85D není dostatečně šílený. Alespoň to tvrdí to početná skupina zákazníků firmy, přesně 126 lidí z Norska, kteří Teslu žalují. Žádají zatím blíže neupřesněná odškodnění, protože vůz v módu Insane neplní sliby, které dává reklama. „Má příliš nízký výkon”, uvádí Kaspar N. Thommessen, právník této skupiny zákazníků a dodává: „A samozřejmě, to ovlivňuje akceleraci.”

Jeden ze zákazníků pro norské noviny Dagens Næringsliv uvedl, že avizovaných 700 koní a čas zrychlení, tj. 3,3 s na 60 mph (97 km/h), jsou naprosté nesmysly. Jenže i praktické testy zrychlení těchto vozů ukazují úchvatná čísla a zrovna u P85D naměřila americká organizace Consumer Reports hodnotu 3,5 sekundy. To je sice více než 3,3, ale cokoliv, co má 2,2 tuny a umí to zrychlit na stovku pod pět vteřin, bychom si netroufli označit za pomalé auto.

Nařčení pochopitelně odmítá i Tesla: „Vůz plní požadavky dle měřících metod stanovených certifikačními autoritami,” říká mluvčí s tím, že udávané hodnoty zrychlení „byly přesné”. Zákazníci ale trvají na svém a bude soud.

Není to přitom první případ, kdy norští zákazníci Tesly ženou automobilku k soudu, protože podle nich slibovala něco jiného, než pak doručila. V červnu letošního roku dostal každý ze 150 žalujících odškodnění 50 tisíc norských korun, protože kombinovaný výkon auta nebyl 700 koní, tedy součet výkonů předních a zadních motorů, nýbrž „jen” 564 koní, které byly naměřeny na brzdě. Jak dopadne tento čerstvý spor, nevíme; soudní slyšení je naplánováno na prosinec.

Pro všechny ostatní zákazníky Tesly na světě ale budiž důležitější novinkou něco jiného - operační systém 8.0, který byl nedávno avizován novým Autopilotem. Automobily Tesla začaly dostávat aktualizaci softwaru na verzi 8.0 během noci na dnešek, samozřejmě ovšem nikoliv všechny najednou, protože jich je mnoho desítek tisíc. Podle Elona Muska verze 8.0 představuje „velké změny na všech úrovních”.

Největší novinkou je funkce, která umožní ovládání teploty stojícího auta v horkém počasí. Tesly budou regulovat teplotu tak, aby v kabině nebylo víc než 40 °C. Budou podle toho větrat a případně i pouštět klimatizaci, pokud budou zaparkované na slunci. Cílem je ochránit interiér - a případné děti a psy v něm - proti přehřátí.

Jestli tuhle funkci lze vypnout, zatím nevíme, Musk použil slova „vždy zapnuto”. Uvedl také, že plně nabitá baterie umí takhle vůz chladit až rok, kdyby stál pořád na jednom místě. Nevíme ale, jestli myslel rok ve Wisconsinu nebo v Texasu, ani jakou verzi Modelu S či X měl na mysli. Dost pravděpodobně to ale je teoretické číslo, protože za tak dlouhou dobu bychom pomalu mohli očekávat u samovolné vybití akumulátoru.

Příští aktualizace s číslem 8.1 by měla umět dělat to stejné, jen v zimě - automobil vytápět, aby nepromrzl. Obojí považujeme za zajímavý nápad, jak nejen pomoci případným zapomenutým dětem a psům, ale také jak zpříjemnit nástup do auta, pokud stálo na slunci, a prodloužit životnost jeho interiéru. Jak to ovšem bude fungovat ve skutečnosti, se nechme překvapit, nikdo nechce přijít k autu s vybitou baterií, tím spíše ne k elektromobilu...

Teslu žaluje 126 zákazníků. Udávaný výkon i akcelerace jsou prý nesmysly - 1 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 19Teslu žaluje 126 zákazníků. Udávaný výkon i akcelerace jsou prý nesmysly - 2 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 20Teslu žaluje 126 zákazníků. Udávaný výkon i akcelerace jsou prý nesmysly - 3 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 17Teslu žaluje 126 zákazníků. Udávaný výkon i akcelerace jsou prý nesmysly - 4 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 18Teslu žaluje 126 zákazníků. Udávaný výkon i akcelerace jsou prý nesmysly - 5 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 23Teslu žaluje 126 zákazníků. Udávaný výkon i akcelerace jsou prý nesmysly - 6 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 37
Tesla v mnoha případech dokázala, že akceleruje za hranicí očekávání. Norové to ale vidí jinak a není jich pár - 126 zákazníků je, zvlášť v případě Tesly, spousta lidí...

Zdroje: Bloomberg, Tesla Motors

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 23 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše