Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí

Že Tesla má problémy s kvalitou výroby, není nic nového. Dosud se mělo zato, že potíže budou spíše nahodilé, nyní ale víme, že se s nimi potýká neskutečných 86 procent celé produkce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí

22.8.2018 | Petr Prokopec

Že Tesla má problémy s kvalitou výroby, není nic nového. Dosud se mělo zato, že potíže budou spíše nahodilé, nyní ale víme, že se s nimi potýká neskutečných 86 procent celé produkce.

Americká automobilka má problémy s výrobou prakticky po celou dobu své existence, však o potížích majitelů slýcháme už léta. Donedávna ale značka vyráběla jen hrstku aut, s nástupem Modelu 3 se z ní konečně začíná stávat velký hráč. Nedá se ale říci, že by všechno šlo jako po drátkách, neboť právě navyšování produkce se stará o to, že o problémech slýcháme stále častěji. Když jsme se naposledy dozvěděli o tom, že jedno auto dostalo dveřní panely s nestejnými barvami, bylo to spíše k pousmání, z celkového stavu ale nikomu do smíchu být nemůže.

Špatná kvalita výroby totiž není spojena jen s několika kusy, jež opouští továrnu ve Fremontu. Dle dokumentů, které získal magazín Business Insider, bylo nutné z 5 000 vozů vyrobených během posledního týdne v červnu přepracovat neskutečných 4 300 aut. Právě toto období bylo z marketingového hlediska velmi důležité, neboť značka kvótu 5 000 vyrobených aut mnohokrát odložila další a další prodlevu si již nemohla dovolit.

Momentálně to ovšem vypadá, že snad raději měla snést ještě trochu kritiky, než výrobu takto uspěchat. Z výše zmíněného vyplývá, že sítem kontroly kvality prošlo pouze 14 procent všech vyrobených aut, což je neuvěřitelně malé číslo. Celých 86 procent aut pak z linky sjelo ve stavu, ve kterém nebylo možné je pustit do prodeje.

Samozřejmě, byl to jeden hektický týden, i kdyby ale běžná míra kvalitně vyrobených vozů dosahovala třeba dvoj- nebo trojnásobku, Tesla bude stále dalece za zbytkem světa. Podle Rona Harboura, zakladatele společnosti The Harbour Report, jenž se specializuje na globální výrobu, automobilky průměrně dosahují úrovně 65-80 procent kvalitně vyrobených aut. Ty nejlepší jsou pak nad 80 procenty, v jejich případě je tak v podstatě nutné opravit stejné množství aut, na jaké u Tesly pro změnu nemusí být sáhnuto.

Automobilka reagovala prohlášením, že korekce jsou pouze drobného rázu a průměrně si vyžádají 37 minut na jedno auto. Pokud to ale vynásobíme oněmi 4 300 vozy, máme tu 2 652 pracovních hodin, jež musela automobilka vynaložit na přepracování. Kupříkladu 110 zaměstnancům by tak veškeré modifikace zabraly tři osmihodinové pracovní směny. A to navíc za předpokladu, že by se vskutku jednalo jen o drobnosti, jak tvrdí Tesla.

Nicméně ani jednou opravou to končit nemusí, neboť nejčastěji chyby připadají do oblasti s vysokým podílem ruční práce zaměstnanců. To by samozřejmě mohla být voda na Muskův mlýn, který již od počátku mluví o stále větší automatizaci. Nicméně jak si šéf Tesly ověřil v posledních měsících, ani roboti nejsou stoprocentně spolehliví a navíc na některé činnosti se zkrátka nehodí.

Automobilka by možná proto měla zásadně změnit svůj postoj k zaměstnancům, kteří dle dosavadních zpráv nastupují k montážním linkám jen po velmi krátkém školení. Navíc nejsou zrovna přepláceni, jakkoliv je od nich vyžadována i práce přesčas. A to už ani nemluvíme o bezpečnosti na pracovišti, které v případě Fremontu i nevadské továrny Gigafactory patří statisticky k nejhorším v oboru.

Všechny tyto indicie naznačují, že někdejší zaměstnanec značky Martin Tripp nepřehání, když vynáší na světlo světa informace o tragických podmínkách v Tesle. Dle Muska bylo vše samozřejmě jen výmysl a snaha automobilku pošpinit. Tvrzení magazínu Business Insider už Tesla neodmítá, jen zlehčuje. Otázkou nyní je, do kdy budou budou investoři firmě věřit...


Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 1 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 01Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 2 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 02Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 3 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 03Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 4 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 04Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 5 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 05Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 6 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 06Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 7 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 07Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 8 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 08Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 9 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 09Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 10 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 10Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 11 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 11Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 12 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 12Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 13 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 13Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 14 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 14Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 15 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 15Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 16 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 16Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 17 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 17Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 18 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 18Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 19 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 19Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 20 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 20Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 21 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 21Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 22 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 22Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 23 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 23Uniklý dokument ukazuje, jak nekvalitní auta Tesla vyrábí. Míra chybovosti ohromí - 24 - Tesla zakulisni fotografie vyroby 24
Snímky Martina Trippa dokumentující tragickou kvalitu výroby Tesly a nedobré pracovní podmínky v továrně mohl Elon Musk odsoudit jako akci jednoho sabotéra. Nyní už to bude mít složitější

Zdroj: Business Insider

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama