- -

VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB

Němcům se daří, sekyra jménem Dieselgate houpající se nad jejich hlavami je ale nutí přemýšlet, jak zvýšit své notoricky nízké ziskové marže.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB

26.10.2016 | Petr Miler | 12 příspěvků

Němcům se daří, sekyra jménem Dieselgate houpající se nad jejich hlavami je ale nutí přemýšlet, jak zvýšit své notoricky nízké ziskové marže.

Nedá se říci, že by Volkswagen zažíval špatný rok. I v jedné z nejtíživějších situací své historie se mu daří prodávat stále více aut a je znovu největší automobilkou světa. Úspěšný je zejména v Evropě, ale boduje prakticky všude s výjimkou trhů sužovaných ekonomickými problémy (hlavně Brazílie a Rusku) a pochopitelně i s výjimkou USA, kde kvůli svému naftovému skandálu nedoplácí ani tak na ztrátu image jako na ztrátu možnosti prodávat podstatnou část modelů ze své nabídky. Jenže Spojené státy byly pro VW vždy okrajová záležitost a v celé jeho bilanci nehrají zase tak podstatnou roli.

Pro VW to působí skoro jako dobrý konec, jenže konec to není. Automobilka neztratila důvěru většiny zákazníků, očistit se před úřady pro ní ale bude ještě hodně drahé. Jen v USA bude muset najít na účtech stovky miliard Kč na domluvené kompenzace a cena aféry na Starém kontinentu také nebude nízká, třebaže bude schována za náklady obří svolávací akce milionů aut. Na tohle všechno Němci musí někde vzít, a tak se pochopitelně snaží vydělávat co nejvíce.

Nechtějí jít cestou destrukce svého impéria, jinak jim ale svaté není prakticky nic. Jejich účast na pařížském autosalonu chvílemi připomínala parodii, nehledě na to, že část značek nedorazila vůbec. Hovoří se také o tom, kde všude budou řádit škrty u Audi a podobný přístup pochopitelně nemine ani Volkswagen jako značku a její největší klenot - Golf.

Prakticky neporazitelný evropský bestseller je pro VW potenciálně největším zdrojem dodatečných příjmů a nejlépe to ví Herbert Diess, šéf Volkswagenu coby značky. Právě on uvedl, že jednou z cest k vyšší než současné 1,7procentní ziskové marži firmy je omezení komplexnosti nabídky Golfu, která postupně nabobtnala do poměrně obřích rozměrů. A nezůstane jen při tom.

„Musíme zjednodušit produktovou nabídku příštího Golfu a nabídnout méně variant, protože se musíme dopracovat k vyšší nákladové efektivitě,” řekl Diess a média se hádají, jestli mluvil o skutečně novém Golfu osmé generace, která dorazí v dalších letech, nebo už faceliftované verzi generace sedmé, která se ukáže během pár týdnů. Jedno je ale jisté - Golfů ubude: „Musíme být agilnější a inovativnější a toto je jedna z cest.”

Diess nebyl zcela přesný, co z nabídky Golfu zmizí, ale zase tak moc možností na výběr není. Kabriolet už to má spočítané a na páteř nabídky jako je hatchback sám, odvozený kombík či verze GTI VW asi nesáhne. Ostatní ale nemá jisté nic - v ohrožení je zejména nepříliš žádaný Alltrack a otazníky se vznáší také na vrcholným provedením R, za které by GTI alespoň v části případů zaskočilo s úspěchem.

Celé verze ale nejsou tím jediným, kde se bude škrtat. Z nabídky mohou vypadnout některé motory - Diess hovoří o „racionalizaci portfolia” - a technika vůbec může utrpět. Podle jeho slov šéf VW tlačí na techniky firmy, aby snížili náklady na stavbu platformy MQB, kterou považuje za příliš dobře udělanou na to, v jakých autech má sloužit. Co přesně to může znamenat v praxi, zůstává otázkou.

Diess ale nehledá úspory jen zde - do roku 2020 (jaká rychlost) by se chtěl domluvit s odbory na skromnějších nárocích zaměstnanců, neboť produktivita práce je dnes ve firmě nízká. A pochopitelně také na úpravy celé nabídky modelů - i když VW kalkuluje s tím, že móda SUV nevydrží věčně, teď ví, že největší marže skýtá právě jejich prodej, a tak v následujících letech jejich nabídku ještě rozšíří.

Co bude dál, jasné není - Diess říká, že značka se teprve připravuje na to, co by mohlo přijít po roce 2020 a upraví svou strategii podle toho, kam se bude ubírat další vývoj. Do té doby můžeme počítat s menší nabídkou Golfů s méně motory a možná i ořezanou technikou obecně. Jak moc riskantní pro VW tato strategie je, budete jistě tušit sami...

VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 1 - 2015 vw golf alltrack 01VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 2 - 2015 vw golf alltrack 02VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 3 - 2015 vw golf alltrack 03VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 4 - 2015 vw golf alltrack 04VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 5 - 2015 vw golf alltrack 05VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 6 - 2015 vw golf alltrack 06VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 7 - VW Golf Variant R GTD Alltrack nove 19VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 8 - VW Golf Variant R GTD Alltrack nove 20VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 9 - VW Golf Variant R GTD Alltrack nove 21VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 10 - VW Golf Variant R GTD Alltrack nove 22VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 11 - VW Golf Variant R GTD Alltrack nove 23VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 12 - VW Golf Variant R GTD Alltrack nove 24VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 13 - VW Golf Variant R GTD Alltrack nove 25VW ořeže nabídku Golfu. V ohrožení jsou verze, motory i platforma MQB - 14 - VW Golf Variant R GTD Alltrack nove 27
VW Golf Alltrack je jedním z modelů, kterým v dohledné době hrozí konec

Zdroj: Autocar

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše