Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší

Pokud si někdo myslel, že se celá kauza týká zlomku vyrobených aut, nebyl to úplně správná pocit. Nové dokumenty odhalují rozsah problému.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší

23.1.2018 | Petr Prokopec | 32 příspěvků

Pokud si někdo myslel, že se celá kauza týká zlomku vyrobených aut, nebyl to úplně správná pocit. Nové dokumenty odhalují rozsah problému.

Není již žádným tajemstvím, že motory Fordů Focus RS jsou poruchové. Po najetí zhruba 16 tisíc kilometrů u nich začíná do válců pronikat chladicí kapalina, což se zvenčí projevuje bílým kouřem plynoucím z výfuku. Poslední informace naznačovaly, že na vině je záměna u subdodavatele těsnění. Přestože jde o stejný 2,3litrový čtyřválec EcoBoost, jaký užívá také Ford Mustang, těsnění pod hlavou je u obou vozů modrého oválu jiné.

Nyní automobilka konečně zveřejnila dokumenty, které říkají, jakých aut se problém týká a jak je možné jej vyřešit. A majitelé z toho nadšení nebudou. Problémem jsou zasaženy všechny exempláře, jež byly vyrobeny mezi srpnem 2015 a červencem 2017. Jinými slovy, jde o dvouletou produkci, tedy naprostou většinu vyrobených vozů. Tím pádem není zrovna pravděpodobné, že by po celou tu dobu docházelo k montáži špatného těsnění, i když nemožné to také není. Kdo tedy udělal chybu, Ford nebo subdodavatel? To se stále s jistotou neví.

Nejde však o jedinou stinnou stránku řešení celé záležitosti. Ta další spočívá v samotné opravě. Ford dealerům přikazuje, aby u každého exempláře RS, který byl vyroben mezi 3. srpnem 2015 a 6. červencem 2017, vyměnil těsnění pod hlavou, a to zcela zdarma. Tato operace zabere zhruba 9,2 hodiny, přičemž následně má být proveden test na těsnost pohonné jednotky. V závislosti na výsledcích se pak odvíjejí další kroky.

Test zabere rovněž hezkých pár hodin, přičemž startuje instalací měřícího zařízení. Poté je chladicí systém natlakován na 20 psi, přičemž tato hodnota má vydržet pět hodin. Pokud po uplynutí této doby tlak ve válcích klesne o více než 4 psi, a je navíc ve válcích nalezena chladicí kapalina, dojde nejen k výměně těsnění, ale též celé hlavy válců. Za předpokladu, že tlak neklesne, či není ve válcích nalezena kapalina, dochází pouze k výměně těsnění.

Na první pohled by na této proceduře nemělo být nic špatného. Ford počítá se dvěma možnými variantami a je na ně zjevně připraven. Nicméně v uplynulých měsících bylo zjištěno, že únik chladicí kapaliny do válců v mnoha případech způsobil i deformaci bloku. Z toho důvodu jen prostá výměna těsnění nestačila a automobilka raději sáhla rovnou po novém motoru, který dostali zákazníci zdarma.

S něčím takovým aktuálně Ford nepočítá, majitelé inkriminovaných vozů tak možná nepojedou na nucený servis naposledy - pokud ani výměna hlavy nezabere, motor na počkání servis nevymění. Uvidíme tedy v příštích měsících, jak moc účinné řešení se Fordu podařilo najít. Aktuálně tak lze jen dodat, že pokud dojde i na výměnu hlavy válců, počítejte s dalšími 10 hodinami práce. V servisu tak váš Focus RS pobude zhruba dva dny a automobilka slibuje zapůjčení jiného vozu zdarma.


Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 1 - Ford Focus RS motor reseni problemu 01Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 2 - Ford Focus RS motor reseni problemu 02
Ford již začal obesílat majitele Focusu RS s pozvánkou do servisů

Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 3 - Ford Focus RS motor reseni problemu 03Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 4 - Ford Focus RS motor reseni problemu 04
Odhaleno bylo, jakých aut se závada může týkat i jak dlouhý servisní úkon bude

Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 5 - Ford Focus RS motor reseni problemu 05Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 6 - Ford Focus RS motor reseni problemu 06
Kromě toho můžeme odhalit také soupis měněných komponentů i následnou testovací proceduru

Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 7 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 01Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 8 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 02Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 9 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 03Ford zveřejnil více k vadným motorům Focusu RS. Většinu majitelů asi nepotěší - 10 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 04
Zabraní ale všechny tyto kroky skutečně tomu, aby již chladicí kapalina pronikala do válců?

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Diskuze 32 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama