Reklama

Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou?

Zima je u nás minulostí, ale tohle je beztak jedna z těch věcí, kterou by nikdo neměl dělat, a tak ji také skoro nikdo nedělá. Co tedy stane, když to někdo skutečně zkusí?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou?

23.4.2018 | Mirek Mazal | 38 příspěvků

Zima je u nás minulostí, ale tohle je beztak jedna z těch věcí, kterou by nikdo neměl dělat, a tak ji také skoro nikdo nedělá. Co tedy stane, když to někdo skutečně zkusí?

Rozmanité rady našich otců, jak rozmrazovat a nerozmrazovat okna automobilu by daly na samostatnou knihu. Obecně se nedoporučuje polévat studené okno horkou vodou, protože by rychlá změna teploty mohla způsobit poškození - teplotní šok by mohl vést k prasknutí křehkého skla. Logiku to má, takže proč pokoušet štěstí a riskovat, když to může udělat někdo jiný.

Do experimentu na téma bleskového odmrazení se pustil nám už známý Rus, který se nebojí podobně ujeté nápady realizovat. Jeho rodiště navíc poskytuje i v tuto dobu lepší podmínky se do takového pokusu pustit, my si jeho výsledky můžeme zkusit zapamatovat na další sezónu.

Pokusná červená Lada zasypaná sněhem byla naprosto ideální předmět následnému testu. Ruský vědec-amatér z vozu odmetl sníh a na přední okno nalil vařící vodu přímo z rychlovarné konvice. Ozvalo se hlasité praskání, dle očekávání. Jenomže zvuky pocházely od ledu, nikoliv od skla. Jaké překvapení. Mýtus poškození skla změnou teploty se nepotvrdil, námraza zmizela, výhled z vozu se vyjasnil a poškození nikde.

Na řadu přišlo zadní okno. Opět se ozvalo praskání ledu a na pozadí i smích přihlížejících, kteří nevěřili vlastním očím. Sklo znovu vydrželo nápor horké vody. Rus mohl jen kroutit hlavou v dýmu vzniklé páry - čekal úplně jiný průběh, ale vůbec nic se nestalo.

Pochopitelně, tohle neberte jako radu, jak příští zimu sklo klidně odmrazovat - poznatky z tohoto pokusu nelze automaticky aplikovat na všechny automobily, riziko prasknutí skla je skutečné a nemá smysl jej pokoušet. Je ale zajímavé vidět, ze stokrát zmíněná domněnka nemusí v praxi platit, ani když se jí někdo snaží potvrdit. Tento experiment přesto nic nemění na tom, že škrabka je jistější řešení než láhev teplé vody...

Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou? - 1 - Co se stane se zamrzlym oknem pod teplou vodou 01Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou? - 2 - Co se stane se zamrzlym oknem pod teplou vodou 02Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou? - 3 - Co se stane se zamrzlym oknem pod teplou vodou 03Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou? - 4 - Co se stane se zamrzlym oknem pod teplou vodou 04Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou? - 5 - Co se stane se zamrzlym oknem pod teplou vodou 05Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou? - 6 - Co se stane se zamrzlym oknem pod teplou vodou 06Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou? - 7 - Co se stane se zamrzlym oknem pod teplou vodou 07Co se skutečně stane, když polijete namrzlé čelní sklo auta horkou vodou? - 8 - Co se stane se zamrzlym oknem pod teplou vodou 08
Rus v teplotě čtyři stupně pod nulou vyzkoušel, co udělá horká voda se zamrzlým automobilem. K prasknutí kupodivu nedošlo ani v jednom případě

Zdroj: Garage 54 ENG@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 38 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše