Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Toto není práce zlodějů

Když se vrátíte do vozu a najdete jej ve zpustošeném stavu, jako první vás napadne, že se na něm vyřádili zloději či vandalové. Jenže realita může být mnohem prostší, tady „řádil” jen jeho náklad.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Toto není práce zlodějů

26.7.2018 | Mirek Mazal | 9 příspěvků

Když se vrátíte do vozu a najdete jej ve zpustošeném stavu, jako první vás napadne, že se na něm vyřádili zloději či vandalové. Jenže realita může být mnohem prostší, tady „řádil” jen jeho náklad.

Lidé se ne a ne poučit z chyb jiných a v autech nechávají zamčené různé věci, osoby či zvířata. Tato hloupost se opakuje pravidelně, když během léta zůstávají uvnitř aut živí tvorové, kteří musí spoléhat na všímavost kolemjdoucích. V lepším případě si zloději rozbitým okénkem berou viditelně odložené hodnotné věci, ani to ale po návratu do vozu jistě nepotěší.

Člověk ale nemusí být hloupý, aby v autě nechal věc, kterou by v něm rozhodně nechávat neměl. Dokazuje to Marc Kossover, nepochybně inteligentní vědecký pracovník ověšený tituly z univerzit, který několik let na vysoké škole sám učil. Věnuje se výzkumu využívání obnovitelných zdrojů, právě jeho záliba ve sluneční energii ho ale málem stála jeho vlastní automobil.

Když vzdělaný badatel zaparkoval na rozpáleném parkovišti Subaru Outback, asi na chvíli přestal přemýšlet. Marc převážel v kufru velké parabolické zrcadlo, od kterého se odrazily sluneční paprsky způsobem, o který se parabolické zrcadlo rádo postará. Udělalo s nimi něco jako lupa a interiér SUV přetvořilo v tekutý smradlavý sliz. Plastové obložení nákladového prostoru okamžitě podlehlo tavení sluncem a div automobil nezačal hořet. Metr široký prohnutý reflektor pokrytý odrazivým filmem odrazil zaostřený bod světla a rozpustil zadní části Subaru jako lacinou zmrzlinu.

Bývalý pedagog a zapálený výzkumník svým entuziasmem málem přišel o auto. Marc není z těch, kteří by vlastními chybami nechtěli poučit jiné, a tak se veřejně přiznal k tomu, co se mu „podařilo”. Docela nepravděpodobný případ se stal, když si zrcadla vezl do práce v San Francisku a tušil, že mohou být nebezpečná. Po chvíli stání ale jeho myšlenky zaujaly něco jiného a tavící obří parabolu v Subaru nechal déle, než by bylo vhodné.

Chyba se ukázala po usednutí za volant. Majitel se podíval do zpětného zrcátka a nestačil se divit, v jaké stavu je záď jeho vozu. Dnes říká, jaké měl štěstí, že ho z práce nezavolali hasiči od Outbacku v plamenech. Pro nás je to nejlepší připomenutí, že je třeba dávat velký pozor na to, co v autě v létě necháváme. Sluneční svit a velké horko dělá pustošící „zbraně” i z docela nevinných věcí. Nakonec, loni jsme tu měli případ, kdy auto kompletně zdemoloval pouhý osvěžovač vzduchu...


Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Toto není práce zlodějů - 1 - V lete nenechavat veci v aute 01Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Toto není práce zlodějů - 2 - V lete nenechavat veci v aute 02Dávejte si pozor, co necháváte v horku v autě. Toto není práce zlodějů - 3 - V lete nenechavat veci v aute 03
Extrémní případ s dobrým koncem znovu ukazuje, že není radno cokoliv nechávat uvnitř vozu. V létě snad nejlépe vůbec nic

Zdroj: Gizmodo

Mirek Mazal

Diskuze 9 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama