Rychlá auta nejsou vůbec rychlá, říká James May. I když má několik supersportů

Kapitán Šnek z Top Gearu a The Grand Tour už s ohledem na svou přezdívku nikdy neměl k rychlosti příliš blízko, v tomto případě ale s nadsázkou sobě vlastní není až tak daleko od pravdy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Rychlá auta nejsou vůbec rychlá, říká James May. I když má několik supersportů

15.5.2018 | Petr Prokopec | 21 příspěvků

Kapitán Šnek z Top Gearu a The Grand Tour už s ohledem na svou přezdívku nikdy neměl k rychlosti příliš blízko, v tomto případě ale s nadsázkou sobě vlastní není až tak daleko od pravdy.

Pokud jste majitelem sportovního vozu, možná se vám již stalo, že jste třeba u Plzně či Brna předjížděli nějaký naprosto tuctový vůz třeba s pětinovým výkonem, který vás z nějakého důvodu zaujal. V té chvíli jste si jistě pochválili své rozhodnutí zvolit auto, kterému nedělá problém ani dosažení magické třístovky. O hodinu či dvě později jste ale svou koupi už tak výhodnou neshledali, když ona dávno předjeté auto zastavilo vedle vás na čerpací stanici či třeba parkovišti u obchodního domu prakticky ve stejný čas. Jeho majitel přitom nedělal nic zvláštního, přesto dorazil do cíle prakticky stejně rychle jako vy. Jak je to možné?

S vysvětlením přichází James May, dle kterého rychlá auta ve skutečnosti rychlá vlastně nejsou. Na tento „problém prvního světa“ se Kapitán Šnek zaměřil již před delší dobou, neboť mu přišlo podivné, jak je možné, že jeho žena je na chatě vzdálené necelých 160 kilometrů od londýnského bytu téměř stejně rychle jako on, a to přesto, že řídí Fiat Panda se 70 koňmi a maximálkou 164 km/h, zatímco on používá Porsche 911 Carrera S s 380 koňmi a nejvyšší rychlostí 300 km/h.

„Naše odjezdová rutina je pokaždé stejná: Bridget (změnil jsem jméno, abych chránil její identitu, ve skutečnosti se totiž jmenuje Sarah) vyrazí, zatímco já zkontroluji, že jsou zamčené všechny zámky. Poté ještě zavřu příjezdovou bránu a vyrazím. To celé zabere tři minuty,“ osvětluje James svůj průzkum. Zároveň dodává, že prvních zhruba 13 km se on i žena plahočí přes vesničky, poté se ovšem před dvojicí rozevře přibližně 64 km venkovských cest první třídy, kde si dovolí trochu více polechtat plynový pedál.

„Vždy jsem přitom ohromen, jak daleko se Bridget dostala, než její Pandu předjedu. Nicméně ji s máváním nechám za sebou a velmi brzy se napojím na dálnici, po které pokračuji dalších 72 kilometrů. Je to sice jedna z těch komunikací, kde místy dochází k měření průměrné rychlosti, nicméně i tak - jedu přece v 911, takže mám vyhráno,“ pokračuje May, dle kterého se dálnice následně změní v okresku s kamerami, nicméně jde již jen o několik málo kilometrů.

Po příjezdu na chatu James uklidí Porsche do garáže, ujde asi 50 kroků do ledničky pro vychlazený nápoj a... když se vrátí před dům, už tam stojí manželčina Panda. A naprosto stejně dopadne „závod“ manželů i v případě, že May jede s Ferrari 458, zatímco jeho žena řídí elektrické BMW i3. To je sice díky akceleraci italskému supersportu o trochu blíže než Fiat tomu německému, nicméně i tak by mnohý asi čekal daleko větší náskok sporťáků.

Jak tedy James dodává, pokud nežijete v Německu, kde máte k dispozici dálnice s neomezenou rychlostí, rozhodně nepočítejte s tím, že byste se svým sporťákem nějak výrazně ztrapnili motoristy v oněch obyčejných autech. Nakonec i jeden kolega kdysi říkal, že chtít něco víc než Škodu Rapid 1,2 TSI je tak trochu rozmar. Radary, policie a stále hustější doprava jsou totiž důvodem, že tytéž vozy, které vás doprovází na startu vaší cesty, uvidíte po svém boku i na jejím konci. A to i přes jejich výrazně nižší výkon a cenu.

Je to pochopitelně Mayův názor, se kterým můžete a nemusíte souhlasit. Má tedy dnes vůbec nějaký smysl si takový sporťák pro běžné ježdění kupovat? Krom pocitu, že jezdíte v něčem lepším?


Rychlá auta nejsou vůbec rychlá, říká James May. I když má několik supersportů - 1 - Porsche 911 991 oficialni 02Rychlá auta nejsou vůbec rychlá, říká James May. I když má několik supersportů - 2 - Porsche 911 991 oficialni 03Rychlá auta nejsou vůbec rychlá, říká James May. I když má několik supersportů - 3 - Porsche 911 991 oficialni 04
James May přiznal, že se svým Porsche 911 nedokáže až tak moc ujet...

Rychlá auta nejsou vůbec rychlá, říká James May. I když má několik supersportů - 4 - Fiat Panda 2012 nove 006Rychlá auta nejsou vůbec rychlá, říká James May. I když má několik supersportů - 5 - Fiat Panda 2012 nove 007Rychlá auta nejsou vůbec rychlá, říká James May. I když má několik supersportů - 6 - Fiat Panda 2012 nove 008
...mnohem slabšímu Fiatu Panda řízenému jeho ženou

Zdroj: DriveTribe

Petr Prokopec

Diskuze 21 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše