Austrálie chce zrušit rychlostní limity i na dalších místech, jatka stále nikde

Po úpravách značení a zatáček by mohl být zaveden „otevřený rychlostní limit” i na dalších místech Severního teritoria. Plány představil ministr dopravy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Austrálie chce zrušit rychlostní limity i na dalších místech, jatka stále nikde

10.7.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Austrálie chce zrušit rychlostní limity i na dalších místech, jatka stále nikde

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Po úpravách značení a zatáček by mohl být zaveden „otevřený rychlostní limit” i na dalších místech Severního teritoria. Plány představil ministr dopravy.

Australský experiment s odstraněním rychlostního limitu na 276 kilometrech Stuartovy dálnice se setkal s úspěchem. Třebaže oponenti tohoto návrhu předpovídali krvavá jatka, na tomto dlouhém úseku - českými měřítky, nikoliv australskými - za dobu trvání zkoušky nedošlo k jedinému zranění. Co víc, úsek se nestal ani improvizovaným Nardem, většina lidí se s rychlostí údajně držela pod 140 km/h.

Ministr dopravy Severního teritoria Peter Chandler nyní představil plány na rozšíření úseků bez omezení rychlosti. „Jsou tu sekce, které s pár úpravami značení a zatáček dosáhnou úrovně, při které bychom mohli zavést otevřený rychlostní limit,” uvedl Chandler pro ABC. Jistých úprav, které zlepšily bezpečnost a značení, se dostalo i úsekům již v současnosti neomezeným.

Samozřejmě se opět ozývá kritika ze strany Asociace silniční dopravy Severního teritoria (NTRTA). Tentokrát už nicméně odpůrci neargumentují imaginárními hromadami mrtvol, nýbrž finanční stránkou věci. „Musíme opravdu utrácet mnoho milionů dolarů, aby se pár lidí mohlo projet rychle?” ptá se Louise Billato, hlava NTRTA. Připomeňme, že na úpravy oněch 276 km bylo vynaloženo 1,55 milionu australských dolarů (cca 27,5 milionu korun kurzem v únoru 2014, kdy experiment začínal), což není zrovna „mnoho milionů”.

Nejde nicméně o to, aby pár lidí mohlo jet rychle, nýbrž o to, aby silnice byla bezpečnější pro všechny a aby se každý mohl svobodně rozhodnout, jak rychle pojede. Nikdo ho nenutí jet 200 km/h a je-li silnice bezpečná při této či vyšší rychlosti, je bezpečnější také ve sto dvaceti. To si uvědomuje i Nový Jižní Wales, odkud přichází potvrzení, že až skončí velké opravy silnic okolo roku 2020, rychlostní limity „budou zrevidovány”. I tam se tedy budou řidiči nejspíš moci těšit na více svobody.


Austrálie chce zrušit rychlostní limity i na dalších místech, jatka stále nikde - 1 - australie neomezena rychlostAustrálie chce zrušit rychlostní limity i na dalších místech, jatka stále nikde - 2 - Dalnice Australie neomezena rychlost 01Austrálie chce zrušit rychlostní limity i na dalších místech, jatka stále nikde - 3 - Dalnice Australie neomezena rychlost 02Austrálie chce zrušit rychlostní limity i na dalších místech, jatka stále nikde - 4 - Dalnice Australie neomezena rychlost 03Austrálie chce zrušit rychlostní limity i na dalších místech, jatka stále nikde - 5 - Dalnice Australie neomezena rychlost 05Austrálie chce zrušit rychlostní limity i na dalších místech, jatka stále nikde - 6 - Dalnice Australie neomezena rychlost 06
Značku o konci omezení rychlosti bude Severní teritorium pravděpodobně vídat ještě častěji

Zdroj: Car Advice

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše