Austrálie hodnotí odstranění omezení rychlosti, krvavá jatka nezpůsobilo

Šance na to, aby v Severním teritoriu zůstala na kousku dálnice neomezená rychlost, nejsou malé. V průběhu roku ke 204 km přibylo dalších více než 70.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Austrálie hodnotí odstranění omezení rychlosti, krvavá jatka nezpůsobilo

3.2.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Austrálie hodnotí odstranění omezení rychlosti, krvavá jatka nezpůsobilo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Šance na to, aby v Severním teritoriu zůstala na kousku dálnice neomezená rychlost, nejsou malé. V průběhu roku ke 204 km přibylo dalších více než 70.

Dvanácitměsíční zkušební doba neomezené rychlosti na dvou stovkách, později asi 280 kilometrech australské Stuartovy dálnice skončila a Severní teritorium začalo s hodnocením tohoto pokusu. V průběhu testu byla zaznamenávána data o rychlosti i nehodách a právě ta budou podrobena zkoumání vládou Severního teritoria. Na jejich základě se pak rozhodne o tom, zda bude ponechán „otevřený rychlostní limit”, nebo zda bude opět zavedena nějaká maximální dovolená rychlost.

Šance na ponechání neomezené rychlosti jsou poměrně dobré. „Návrat otevřených rychlostních limitů byl předvolební slib Gilesovy vlády. Je ráda, že ho plní, a to na základě pevných dat,” uvedl vloni v srpnu ministr dopravy Severního teritoria Peter Styles. Tehdy byl k původním 204 km mezi Alice Springs a Barrow Creek přidán další, 74 km dlouhý úsek. „Přídavek bude vítán zejména častými uživateli dálnice,” dodal Styles.

Původní více než dvousetkilometrový úsek totiž nebyl jediný, který vláda zvolila jako vhodný pro zkoušení znovuzavedení neomezené rychlosti. Dalších 74 kilometrů bylo vyhodnoceno a tedy i přidáno později. „Za posledních deset let na tomto úseku nezahynul jediný člověk v souvislosti s nepřiměřenou rychlostí,” nakousnul Styles odůvodnění, proč jeho ministerstvo vybralo zrovna toto místo.

Rozšíření pokusu s neomezenou rychlostí v půlce toho prvního do značné míry ukazuje, že s odstraněním limitu na zmíněných 204 kilometrech neodstartovala krvavá jatka, jak tvrdí chroničtí omezovači rychlosti a pachatelé dobra. Slova Raye Watta z Unie zaměstnanců v dopravě, který před zhruba rokem a půl dramaticky uvedl, že „lidé budou umírat”, se tak očividně nenaplnila.

Kdyby totiž počet mrtvých raketově vzrostl, jen těžko by vláda přidávala do pokusu další úseky dálnic. Bezpečnost na silnicích tento pokus však mohl dokonce i zvýšit, a to úpravami vozovky. V souvislosti s jeho spuštěním bylo investováno 1,55 milionu australských dolarů (cca 27,5 milionu korun kurzem v únoru 2014) do oprav svodidel a obnovení vodorovného značení. A jak ukazují česká data, právě tyto faktory jsou pro bezpečný provoz na dané silnici důležitější než rychlostní omezení.

„Chci připomenout obyvatelům Severního teritoria, že jim dáváme možnost si zvolit vlastní bezpečnou rychlost, ale je to svázáno s odpovědností. Není to povolení k bezohledné jízdě,” komentoval v půli loňského roku průběh pokusu Styles. V podstatě řekl, že vláda vrátila řidičům, lidem svéprávným a dostatečně inteligentním na to, aby získali řidičské oprávnění, svobodu se na základě podmínek na silnici a schopností svých a svého auta rozhodnout, jak rychle pojedou, tedy podle nás jediný správný přístup k rychlosti jízdy.

Argumentace pro zachování „otevřeného rychlostního limitu” má i základy v cestovním ruchu. Britská televizní show Top Gear v průběhu loňského roku natáčela jednu z epizod 22. série právě v Severním teritoriu. Nejvíce turistů sem údajně jezdí právě z Británie. Neomezená rychlost by tedy prý mohla přilákat návštěvníků ještě více, protože Top Gear má podle ministra cestovního ruchu Adama Gilese „ohromný mezinárodní dosah” - je sledován údajně až 350 miliony lidí ve 200 zemích světa. Organizace Tourism NT, která se stará o propagaci Severního teritoria jako turistické destinace, údajně na základě tohoto posílí své snahy.

Výsledky nechceme předjímat, doufáme ale nejen v to, že omezení nebudou zavedena, ale i v to, že budou limitu zbaveny další dálnice. Například Nový jižní Wales experiment Severního teritoria bedlivě sleduje a již v minulosti uvedl, že i na jeho území se nacházejí dálnice, kde by se mohla dovolená rychlost „měnit”.


Austrálie hodnotí odstranění omezení rychlosti, krvavá jatka nezpůsobilo - 1 - Dalnice Australie neomezena rychlost 01Austrálie hodnotí odstranění omezení rychlosti, krvavá jatka nezpůsobilo - 2 - Dalnice Australie neomezena rychlost 02Austrálie hodnotí odstranění omezení rychlosti, krvavá jatka nezpůsobilo - 3 - Dalnice Australie neomezena rychlost 03Austrálie hodnotí odstranění omezení rychlosti, krvavá jatka nezpůsobilo - 4 - Dalnice Australie neomezena rychlost 04Austrálie hodnotí odstranění omezení rychlosti, krvavá jatka nezpůsobilo - 5 - Dalnice Australie neomezena rychlost 05Austrálie hodnotí odstranění omezení rychlosti, krvavá jatka nezpůsobilo - 6 - Dalnice Australie neomezena rychlost 06
Je dobrá šance, že na kousku Stuartovy dálnice zůstane neomezená rychlost a že se další úseky přidají (ilustrační foto)

Zdroje: Motoring poprvé a podruhé

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.