BMW M3 F80 2013: jak vám zní přeplňovaný šestiválec? (video)

Už v příštím roce dorazí pátá generace jednoho z nejrespektovanějších sporťáků. Atmosférickou V8 mění za přeplňovanou řadovou šestku a tohle je její zpěv.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

BMW M3 F80 2013: jak vám zní přeplňovaný šestiválec? (video)

10.9.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

BMW M3 F80 2013: jak vám zní přeplňovaný šestiválec? (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už v příštím roce dorazí pátá generace jednoho z nejrespektovanějších sporťáků. Atmosférickou V8 mění za přeplňovanou řadovou šestku a tohle je její zpěv.

O připravovaném BMW M3 s kódovým označením F80 a karoserií sedan, která tentokrát dorazí o něco dříve než kupé přejmenované na M4 (F82), toho víme poměrně dost. Díky šikovnosti několika lidí schopných tvořit pomocí počítače zdařilé napodobeniny reality jsme si udělali přibližný obrázek o tom, jak bude neostřejší trojka nejspíše vypadat. Špionážní fotografové i náhodní svědci pro nás zase zachytili schopnosti mnichovské značky vyrábět a aplikovat kamufláž na vývojové prototypy, ale také ladit zvuk výfukového systému.

Podařilo se rozlousknout také konstrukci pohonné jednotky M3, když se hodně dlouho spekulovalo nad patentovými záběry vidlicového šestiválce z dílen BMW. Šéf severoamerického zastoupení Ludwigh Willisch existenci plánů na instalaci vidlicového motoru skutečně potvrdil (měl to být bi-turbo V6 vyvinutý z atmosférické S65B40 V8 o výkonu 420 koní ze současné M3), nakonec se ale prý ukázal být nevhodný z hlediska rozložení hmotnosti, a tak automobilka dala přednost své dlouholeté chloubě - řadovému šestiválci, i když tentokrát již s přeplňováním a nikoli atmosférickým plněními.

Pohon zadní nápravy skrze samosvorný diferenciál má opět zajišťovat šestistupňový manuál, za příplatek pak sedmistupňová dvouspojková převodovka známá ze současné M5 F10 i výběhové M3 E90/92. Výkon se má pohybovat na úrovni 450 koní, ale 460 nebo třeba 470 je rovněž docela reálné číslo vzhledem k dostatečnému papírovému náskoku M5.

Abychom tady ale pouze neteoretizovali, nabízíme vám možnost opět se podívat na novou M3 na dalším videosnímku z Nordschleife, ze zatáčky pojmenované Caracciola-Karussell. Autor záběrů si říká Nurburgdale a kromě vozu v pohybu se mu podařilo natočit také hodně zajímavou zvukovou stopu. Komentovat ji asi nemá význam. Bude lepší, když se podíváte a zaposloucháte do impozantně zpívajícího motoru sami. Docela by nás totiž zajímalo, jestli je to v pořádku anebo vám chybí vysokootáčkové vytí atmosféry.

Zdroj: Carscoop

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše