Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima

Jestli je elektrický pohon pro něco opravdu nevhodný, tak jsou to vysoká a těžká nákladní auta. Jedním z takových je VW E-Crafter, za 1,7 milionu korun nabízí opravdu mizerné parametry a praxe není lepší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima

12.10.2021 | Petr Prokopec

Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima

/

Foto: Volkswagen

Jestli je elektrický pohon pro něco opravdu nevhodný, tak jsou to vysoká a těžká nákladní auta. Jedním z takových je VW E-Crafter, za 1,7 milionu korun nabízí opravdu mizerné parametry a praxe není lepší.

Svého času jsem pracoval jako řidič Fordu Transit, se kterým jsem musel najezdit pět až deset tisíc kilometrů týdně. Staral jsem se o doručování textilního zboží napříč celou republikou. Mnohdy jsem tak musel vstávat okolo čtvrté ranní, abych se stihl včas dostat do Karlových varů, kde jsem nabral i více než tunu balíků vlny, jíž následně bylo třeba rozvézt mezi Prahu, Brno, Břeclav a Českou Lípu. A aby toho nebylo málo, po zpáteční cestě jsem musel vyzvednout v České Třebové několik beden nití.

Nešlo pochopitelně o práci snů, řidičská praxe s ní ovšem byla spojená nemalá. Je jasné, že něco takového bylo možné jen za pomoci úsporného dieselového motoru a dostatečné nádrži. Podobné dodávky ale mají kvůli politickému tlaku na elektrifikaci všeho zmizet ze světa, přičemž na jejich místo jsou tlačeny vozy jako Volkswagen e-Crafter. Při pohledu na nejnovější video ukazující jízdu dodávky s elektrickým pohonem po Autobahnu je ovšem patrné, že nic srovnatelného z hlediska praktické využitelnosti nepředstavují ani omylem. O ekonomických aspektech ani nemluvě.

V prvé řadě tu máme cenu, která startuje na 66 500 Eurech (cca 1 687 000 Kč). To je suma, ze které se každému majiteli firmy podlomí kolena. A když zjistí, jaké jsou její schopnosti, začnou se mu rovnou dělat i mžitky před očima. Vůz je totiž osazen elektromotorem o výkonu 136 koní, jenž sice stačí takovému Volkswagenu e-Golf, ovšem e-Crafter nedokáže rozjet na více než stovku. Horší je to s kapacitou baterií, která činí pouhých 35,8 kWh. A také kvůli ní je takové auto naprostý nesmysl.

Abyste baterie rychle dobili, potřebujete stojan s výkonem alespoň 40 kW. I v takovém případě se ovšem dostanete na 80 procent kapacity až za 45 minut, což je doba, kterou řidič dodávky nemá ani na oběd. Navíc po ní nemůže počítat s plným dojezdem, nýbrž s omezeným. Ten teoretický přitom činí 173 kilometrů, realita však bude o poznání horší. Stačí se totiž zadívat na ono video, kde čtvrtina baterie zmizí po pouhých 9 minutách jízdy. A to je dodávka zcela prázdná.

Na dlouhé trasy se tedy e-Crafter není ani náhodou, ostatně i VW uvádí, že s ním cílí na městské kurýry. Ti přitom dle výrobce najedou denně okolo 70 km, k čemuž by jim kapacita baterií měla stačit. Ovšem realita je spíše dvakrát taková, kvůli čemuž je e-Crafter ve většině případů zcela mimo hru. I to je ostatně důvod, proč jsou jeho prodeje téměř nulové. Politici se ale ze svého zeleného snu probrat nechtějí, což povede k onomu zdražování - na místo jednoho dieselu totiž nastoupí několik elektromobilů.


Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 1 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 01Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 2 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 02Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 3 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 03Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 4 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 04Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 5 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 05Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 6 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 06
Parametry Volkswagenu e-Crafter jsou jak ze špatného snu. Za 1,7 milionu korun totiž dostanete mizerný dojezd i mizernou dynamiku. A pokud do něj naložíte udávaných 1 700 kilo, zhorší se data ještě více. Foto: Volkswagen

Zdroj: TopSpeedGermany@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.