Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima

Jestli je elektrický pohon pro něco opravdu nevhodný, tak jsou to vysoká a těžká nákladní auta. Jedním z takových je VW E-Crafter, za 1,7 milionu korun nabízí opravdu mizerné parametry a praxe není lepší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima

12.10.2021 | Petr Prokopec

Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima

/

Foto: Volkswagen

Jestli je elektrický pohon pro něco opravdu nevhodný, tak jsou to vysoká a těžká nákladní auta. Jedním z takových je VW E-Crafter, za 1,7 milionu korun nabízí opravdu mizerné parametry a praxe není lepší.

Svého času jsem pracoval jako řidič Fordu Transit, se kterým jsem musel najezdit pět až deset tisíc kilometrů týdně. Staral jsem se o doručování textilního zboží napříč celou republikou. Mnohdy jsem tak musel vstávat okolo čtvrté ranní, abych se stihl včas dostat do Karlových varů, kde jsem nabral i více než tunu balíků vlny, jíž následně bylo třeba rozvézt mezi Prahu, Brno, Břeclav a Českou Lípu. A aby toho nebylo málo, po zpáteční cestě jsem musel vyzvednout v České Třebové několik beden nití.

Nešlo pochopitelně o práci snů, řidičská praxe s ní ovšem byla spojená nemalá. Je jasné, že něco takového bylo možné jen za pomoci úsporného dieselového motoru a dostatečné nádrži. Podobné dodávky ale mají kvůli politickému tlaku na elektrifikaci všeho zmizet ze světa, přičemž na jejich místo jsou tlačeny vozy jako Volkswagen e-Crafter. Při pohledu na nejnovější video ukazující jízdu dodávky s elektrickým pohonem po Autobahnu je ovšem patrné, že nic srovnatelného z hlediska praktické využitelnosti nepředstavují ani omylem. O ekonomických aspektech ani nemluvě.

V prvé řadě tu máme cenu, která startuje na 66 500 Eurech (cca 1 687 000 Kč). To je suma, ze které se každému majiteli firmy podlomí kolena. A když zjistí, jaké jsou její schopnosti, začnou se mu rovnou dělat i mžitky před očima. Vůz je totiž osazen elektromotorem o výkonu 136 koní, jenž sice stačí takovému Volkswagenu e-Golf, ovšem e-Crafter nedokáže rozjet na více než stovku. Horší je to s kapacitou baterií, která činí pouhých 35,8 kWh. A také kvůli ní je takové auto naprostý nesmysl.

Abyste baterie rychle dobili, potřebujete stojan s výkonem alespoň 40 kW. I v takovém případě se ovšem dostanete na 80 procent kapacity až za 45 minut, což je doba, kterou řidič dodávky nemá ani na oběd. Navíc po ní nemůže počítat s plným dojezdem, nýbrž s omezeným. Ten teoretický přitom činí 173 kilometrů, realita však bude o poznání horší. Stačí se totiž zadívat na ono video, kde čtvrtina baterie zmizí po pouhých 9 minutách jízdy. A to je dodávka zcela prázdná.

Na dlouhé trasy se tedy e-Crafter není ani náhodou, ostatně i VW uvádí, že s ním cílí na městské kurýry. Ti přitom dle výrobce najedou denně okolo 70 km, k čemuž by jim kapacita baterií měla stačit. Ovšem realita je spíše dvakrát taková, kvůli čemuž je e-Crafter ve většině případů zcela mimo hru. I to je ostatně důvod, proč jsou jeho prodeje téměř nulové. Politici se ale ze svého zeleného snu probrat nechtějí, což povede k onomu zdražování - na místo jednoho dieselu totiž nastoupí několik elektromobilů.


Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 1 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 01Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 2 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 02Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 3 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 03Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 4 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 04Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 5 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 05Elektrická dodávka VW se ukázala v akci na německé dálnici, dojezd jí doslova mizí před očima - 6 - VW e-Crafter 2021 ilustracni foto 06
Parametry Volkswagenu e-Crafter jsou jak ze špatného snu. Za 1,7 milionu korun totiž dostanete mizerný dojezd i mizernou dynamiku. A pokud do něj naložíte udávaných 1 700 kilo, zhorší se data ještě více. Foto: Volkswagen

Zdroj: TopSpeedGermany@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše