Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Hyundai HCD-14 láká na technologie budoucnosti, ovládat jej lze i mrknutím oka (video)
30.1.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Představte si head-up displej, s nímž můžete komunikovat pohledem. Pohyb ruky sledovaný stropním senzorem pak dokoná zbytek.
Korejská automobilka je očividně mistrem v pokeru. Ačkoliv nám koncept HCD-14 představila na detroitské motor show ze všech stran včetně interiéru, největší trumfy dosud tajila. Tedy ne že bychom o ovládání zrakem nebo gesty dosud nevěděli, na jeho použití v tomto konceptu a konkrétní způsob jeho fungování jsme ovšem mohli leda sázet. Až doposud. Souběžně s videem portálu CNN Money totiž Hyundai vydalo tiskovou zprávu, ve které se o trumfovém esu, na něž hodlá vsadit také BMW, rozepisuje více.
Slovy samotné automobilky byste si přitom měli představit Toma Cruise ve filmu Minority Report, kdy stojí před obří obrazovkou. Veškeré ikony pak hollywoodská hvězda sice ovládá rukama, ovšem na dálku a bez jediného dotyku. A přesně takto systém v HCD funguje. K jeho aktivaci však musíte pěkně postaru stisknout tlačítko na odvrácené straně volantu.
Jakmile se tak stane, objeví se ve spodní části čelního okna čtyři ikony signalizující obsluhu telefonu, audio systému, klimatizace a navigace. Základem této technologie je přitom již dostupný head-up displej, ke kterému Hyundai přidalo senzor na volantu sledující řidičův zrak. Ten pak jen může sjet pohledem na danou funkci a současně uvolnit výše zmíněné tlačítko.
Pokud byste tedy chtěli třeba přenastavit klimatizaci, jednoduše kliknete na zadní část volantu, očima vyberete příslušnou ikonu a tlačítko uvolníte. Následně pohybem ruky před palubní deskou naznačíte pohyb od sebe či k sobě, který snímá senzor ve stropu. Díky tomu se přenastaví teplota, zatímco vy máte stále oči na silnici.
Celá záležitost má k realitě prozatím daleko a někomu by mohla připadat i komplikovaná. Hyundai však ve svém tiskovém prohlášení zmiňuje hráče počítačových her, pro něž by daná technologie neměla být problémem. Tím by tedy mohla být dána cílová klientela, pokud již pro velká Hyundai dorostla...
Zdroje: Hyundai, CNN Money
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Lamborghini našlo moderní náhradu plakátů na stěnách dětských pokojů, v budoucnu z toho může masivně profitovat
14.3.2026
Řidič si v běžném provozu spletl své auto s monopostem Formule 1, policie to ocenila na 5 tisíc
13.3.2026
U této čerpací stanice šlo koupit litr paliva za 0,24 Kč, lidé ji vzali útokem i s kanystry
12.3.2026
Nejnovější články
Zavřete všechny továrny v Německu až na dvě, radí VW najatá konzultační firma, která mu pomáhá dostat se z krize
před 2 hodinami
Ferrari ukázalo další nový model, který vypadá jako od Toyoty, nespletete si ho jen díky střeše
před 3 hodinami
Evropa je v tom sama. Prodeje elektromobilů celosvětové klesají, dolů jdou už ve všech ostatních významných regionech
před 5 hodinami
K mání je dodnes nejetá původní Škoda Octavia po jediném majiteli. Vzhledem ke své historii stojí skoro drobné
včera
Podívejte se, jak dopadlo Lamborghini, které si v autopůjčovně odkroutilo 85 tisíc km v rukou bezpočtu lidí
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
