Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video)

Trabant při své hmotnosti není úplně nedynamické auto, vysokých rychlostí ale běžně nedosahuje. Tento je evidentně výjimkou, i když na to nevypadá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video)

31.7.2014 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Trabant při své hmotnosti není úplně nedynamické auto, vysokých rychlostí ale běžně nedosahuje. Tento je evidentně výjimkou, i když na to nevypadá.

Tip: Přečtěte si také o Trabantu Turbo Quattro, který by vás předjel i při rychlosti podstatně vyšší...

Někteří by řekli, že Trabant i přes výkon dvoutaktního, vzduchem chlazeného dvouválce pouze 26 koní nemusí být úplně pomalý, neboť s lehkou plastovou karoserií váží okolo tři čtvrtě tuny. Na tom jistě něco je, ale povídejte to paní aerodynamice - v případě dosahování vysokých rychlostí nehraje hmotnost vozu prakticky žádnou roli a do křížku se dostávají hlavně výkon a odpor vzduchu. A tady je najednou 26 koní málo, navíc ani ona aerodynamika nebude úplně optimální - nakonec Trabant má tachometr cejchovaný jen do 120 km/h, s větší rychlostí se nepočítá ani v extrémních případech.

Přesto jsou tu případy dosvědčující, že podceňovat toto východoněmecké vozítko se nevyplácí. Měli jsme tu třeba Trabant RS, který ale s 220 koňmi dostal zcela nový vzhled a úplně pomale již nevypadal. Zajímavějším případem byl vůz upravený pro sprinty - je navzdory téměř obyčejnému vzhledu tak rychlý, že na 400 metrech zpráskal i takového přeborníka akceleračních bitev, jako je Nissan GT-R. Dnešní případ je ale snad ještě zajímavější, neboť tento Trabant vypadá už úplně obyčejně. A přesto obyčejný není.

Přesvědčil se o tom jeden Polák, který po dálnici se svou Hondou Civic jel až 183 km/h. Přesto jej dojel a - jak si sám po chvíli také natočil - nakonec i „pojel” Trabant. Co přesně má tohle auto v útrobách (a nejen v nich, neboť podvozek a další části sériového modelu jistě nejsou stavěné na jízdu takovými rychlostmi), netušíme, rozhodně se ale bude jednat o zásadní přestavbu, která na vnějším projevu není znát téměř vůbec. Tedy až na onu dynamiku - soudě podle okolností to vypadá, že tento Trabi uháněl po dálnici rychlostí kolem 190 km/h. A kdo ví, jestli jeho řidič nejel na půl plynu.

Až tedy příště někde okolo dvoustovky uvidíte ve zpětném zrcátku Trabant, nemusíte hned volat doktoru Chocholouškovi - i taková auta jsou na silnicích k vidění...


Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 1 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 00Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 2 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 01Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 3 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 02Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 4 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 03Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 5 - Trabant prss 180 kmh Honda Civic video PerexJedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 6 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 04
Displej tachometru jsme v hlavním obrázku zesvětlili, na přiloženém videu se ale můžete přesvědčit, že o nic menší číslovky neukazuje

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše