Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video)

Trabant při své hmotnosti není úplně nedynamické auto, vysokých rychlostí ale běžně nedosahuje. Tento je evidentně výjimkou, i když na to nevypadá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video)

31.7.2014 | Petr Miler | 51 příspěvků

Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video)

/

Trabant při své hmotnosti není úplně nedynamické auto, vysokých rychlostí ale běžně nedosahuje. Tento je evidentně výjimkou, i když na to nevypadá.

Tip: Přečtěte si také o Trabantu Turbo Quattro, který by vás předjel i při rychlosti podstatně vyšší...

Někteří by řekli, že Trabant i přes výkon dvoutaktního, vzduchem chlazeného dvouválce pouze 26 koní nemusí být úplně pomalý, neboť s lehkou plastovou karoserií váží okolo tři čtvrtě tuny. Na tom jistě něco je, ale povídejte to paní aerodynamice - v případě dosahování vysokých rychlostí nehraje hmotnost vozu prakticky žádnou roli a do křížku se dostávají hlavně výkon a odpor vzduchu. A tady je najednou 26 koní málo, navíc ani ona aerodynamika nebude úplně optimální - nakonec Trabant má tachometr cejchovaný jen do 120 km/h, s větší rychlostí se nepočítá ani v extrémních případech.

Přesto jsou tu případy dosvědčující, že podceňovat toto východoněmecké vozítko se nevyplácí. Měli jsme tu třeba Trabant RS, který ale s 220 koňmi dostal zcela nový vzhled a úplně pomale již nevypadal. Zajímavějším případem byl vůz upravený pro sprinty - je navzdory téměř obyčejnému vzhledu tak rychlý, že na 400 metrech zpráskal i takového přeborníka akceleračních bitev, jako je Nissan GT-R. Dnešní případ je ale snad ještě zajímavější, neboť tento Trabant vypadá už úplně obyčejně. A přesto obyčejný není.

Přesvědčil se o tom jeden Polák, který po dálnici se svou Hondou Civic jel až 183 km/h. Přesto jej dojel a - jak si sám po chvíli také natočil - nakonec i „pojel” Trabant. Co přesně má tohle auto v útrobách (a nejen v nich, neboť podvozek a další části sériového modelu jistě nejsou stavěné na jízdu takovými rychlostmi), netušíme, rozhodně se ale bude jednat o zásadní přestavbu, která na vnějším projevu není znát téměř vůbec. Tedy až na onu dynamiku - soudě podle okolností to vypadá, že tento Trabi uháněl po dálnici rychlostí kolem 190 km/h. A kdo ví, jestli jeho řidič nejel na půl plynu.

Až tedy příště někde okolo dvoustovky uvidíte ve zpětném zrcátku Trabant, nemusíte hned volat doktoru Chocholouškovi - i taková auta jsou na silnicích k vidění...


Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 1 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 00Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 2 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 01Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 3 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 02Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 4 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 03Jedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 5 - Trabant prss 180 kmh Honda Civic video PerexJedete si 180 km/h po dálnici. A najednou vás předjede Trabant (video) - 6 - Trabant pres 180 kmh Honda Civic video 04
Displej tachometru jsme v hlavním obrázku zesvětlili, na přiloženém videu se ale můžete přesvědčit, že o nic menší číslovky neukazuje

Petr Miler

Diskuze 51 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše