Kdepak Italové udělali chybu? Alfa Giulia QV se zasekla na nevinném nájezdu (video)

Giulia QV se honosí špičkovými systémy kontroly trakce i vektorování točivého momentu, které by ji měly přenést i přes hory. Nezvládnou ale ani drobný obrubník.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Kdepak Italové udělali chybu? Alfa Giulia QV se zasekla na nevinném nájezdu (video)

15.11.2016 | Petr Prokopec | 63 příspěvků

Kdepak Italové udělali chybu? Alfa Giulia QV se zasekla na nevinném nájezdu (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Giulia QV se honosí špičkovými systémy kontroly trakce i vektorování točivého momentu, které by ji měly přenést i přes hory. Nezvládnou ale ani drobný obrubník.

Italské automobily jsou opředeny řadou mýtů, jež povětšinou zmiňují pohledný zevnějšek a pod ním se skrývající haprující techniku. Nejinak je tomu v případě Alfy Romeo, kdysi nadmíru slavnou značkou. Postupně padla až na dno, ze kterého se odráží za pomoci nového sedanu Giulia a SUV Stelvio, jež bude v řádu hodin odhaleno v Los Angeles.

My se ovšem nyní budeme držet pouze existujícího modelu, který rozhodně dává vzpomenut na „staré zlaté časy“. Máme tu totiž působivý design, se kterým navíc dorazil pohon zadní nápravy. U vrcholné verze Quadrifoglio Verde přitom dostala pohon na starosti pohonná jednotka s kořeny u Ferrari. Produkuje 510 koní a Giulia je s ní schopna pokořit Nürburgring za 7 minut a 32 sekund.

Startovní předpoklady má tedy dobré, nicméně je tu také stinná stránka celé věci, o které příznivci značky nejspíše nebudou chtít slyšet. Giulii doprovází i selhávání techniky, jimiž byly známé modely posledních let a za nějž může značka vděčit své nelichotivé pověsti.

Ostatně již krátce po příchodu vozu na trh jsme zmiňovali, že některým testovacím exemplářům přestal fungovat palubní systém, multimédia či tempomat. Tehdejší šéf značky Harald Wester přitom vše vysvětloval komplikovaným softwarem vozu, jenž má prý dvojnásobné množství řádek zdrojového kódu než dopravní letadlo.

To je samozřejmě možné, nicméně pokud chce Alfa zpátky na vrchol, musí v prvé řadě ohromit zejména novináře, nikoliv jim nabídnout k testům nedotažené vozy. To se ale v květnu letošního roku rozhodně nestalo. A nejinak je tomu i nyní, neboť s problémy se na svém účtu na Instagramu ozval Jason Cammisa z amerického Motor Trendu.

Známý novinář měl zapůjčenou variantu QV, kterou hodlal zaparkovat u svého domu. Bohužel ve chvíli, kdy vůz zamířil z běžné vozovky na příjezdovou cestu, která je ohraničena menším chodníkem, uvázl. Nikoliv však kvůli nízké světlé výše a posazení „na břicho“. Místo toho se problém týká levého zadního kola, které zůstalo ve vzduchu a volně se protáčelo - ať dělal Camisa cokoli.

Jak jsme si ovšem řekli výše, nová Giulia je osazena pohonem zadních kol. Dále je vybavena vektorováním točivého momentu a trakční kontrolu. Jak se ukazuje, systémy, které umí pomoci v zatáčkách, jsou zmatené v okamžiku, kdy jedno z kol ztratí trakci úplně. V případě Cammisova vozu nedošlo k přesměrování výkonu na to kolo, které by jej z nesnází vyprostilo - místo toho Alfa Romeo Giulia QV zůstala zaseknutá na drobném vyvýšení, což vypadá směšně i smutně zároveň.

Jelikož jde jen o pár hodin starou záležitost, italská automobilka se k celé záležitosti dosud nevyjádřila. Dá se ale předpokládat, že opětovně zazní slova o příliš komplikované technice a elektronice. Znovu je přitom můžeme chápat, znovu se ale musíme ptát, proč značka lépe nedbá na svou pověst, zvláště na tak důležitém trhu, jakým jsou USA...


Kdepak Italové udělali chybu? Alfa Giulia QV se zasekla na nevinném nájezdu (video) - 1 - Alfa Romeo Giulia QV zasekla obrubnik video 01Kdepak Italové udělali chybu? Alfa Giulia QV se zasekla na nevinném nájezdu (video) - 2 - Alfa Romeo Giulia QV zasekla obrubnik video 02Kdepak Italové udělali chybu? Alfa Giulia QV se zasekla na nevinném nájezdu (video) - 3 - Alfa Romeo Giulia QV zasekla obrubnik video 03Kdepak Italové udělali chybu? Alfa Giulia QV se zasekla na nevinném nájezdu (video) - 4 - Alfa Romeo Giulia QV zasekla obrubnik video 04
I velmi malý obrubník zjevně stačí k tomu, abyste se svou Alfou Romeo Giulia zůstali „viset“

Zdroj: Jason Cammisa@Instagram

Petr Prokopec

Diskuze 63 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.