Land Rover Defender možná skončí, po téměř 70 letech na trhu

Výkonný ředitel Land Roveru Colin Green v rozhovoru pro britský Auto Express uvedl, že firma bude muset něco udělat s nabídkou klasického Defenderu. Jednou z možností je i jeho úplné vyřazení z nabídky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Land Rover Defender možná skončí, po téměř 70 letech na trhu

1.8.2011 | Petr Miler | 9 příspěvků

Land Rover Defender možná skončí, po téměř 70 letech na trhu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Výkonný ředitel Land Roveru Colin Green v rozhovoru pro britský Auto Express uvedl, že firma bude muset něco udělat s nabídkou klasického Defenderu. Jednou z možností je i jeho úplné vyřazení z nabídky.

V době, kdy se i velmi ortodoxní off roady postupně stávají více či méně silničními SUV, působí Land Rover Defender jako auto z jiné doby. Není vůbec hezký, nedělá dojem ohromně velkého, drahého a luxusního auta a když se dostane do terénu, funguje jako nic jiného.

Že působí jako posel minulosti není náhodou, on jím skutečně je. Od uvedení na trh v roce 1947 sice prošel mnoha proměnami, jeho technický základ ale zůstává stále stejný. V tuto chvíli, kdy používá motory plnící emisní normu Euro V, která platí až do roku 2016, se jeho budoucnost může zdát ještě na chvíli jistá, není to ale tak docela pravda.

Šéf Land Roveru Colin Green totiž v rozhovoru pro Auto Express připustil, že již v tuto chvíli musí automobilka vymyslet, co bude s Defenderem dále dělat, neboť vůz oslovuje málo nových zákazníků a přízeň těch tradičních není pro firmu dostatečně obchodně zajímavá. Uvědomuje si přitom, že naložit s Defenderem správně je ohromnou odpovědností, neboť špatný krok by mohl vést ke zničení jedné z největších ikon celého segmentu.

Green tak předestřel tři cesty, kterými by se vývoj Defenderu mohl dále ubírat. První by byl pokus zachovat jeho funkční vlastnosti, ale přitom je zabalit do atraktivnější podoby schopné zaujmout nové zákazníky netoužící po tak dobře fungujícím voze. Nová generace by tedy mohla vyjet s docela odlišným designem na platformě současného Range Roveru Sport. Green ale dodává, že toto řešení by cenu vozu nutně zvýšilo, protože technika Range Roveru je citelně dražší.

Druhou alternativou je ponechal současný model beze změn a osadit jej motory plnícími normu Euro VI. Třetí možností je pak Defender zkrátka vyřadit z nabídky a tento segment trhu opustit. Colin Green k tomu poznamenal: „Je to námi nejméně preferovaná možnost, neboť jsme se o zákazníky v tomto segmentu pečovali po dlouhý čas. Na druhou stranu pro nás ale nemá smysl starat se o zákazníky a pomíjet obchodní stránku věci. Musíme vydělávat peníze, a tak jsou všechny tři předestřené možnosti na stole.”

Ať už to nakonec s Defenderem dopadne jakkoli, je velmi pravděpodobné, že se přinejmenším změní. Pokud automobilka otevřeně hovoří o zmíněných scénářích, je podle nás prakticky jisté, že nás připravuje na něco, co má přijít.

A co vy, postrádali byste Defender? Nebo jej považujete jen za ozvěnu minulosti, která je tak jako tak odsouzena k zániku? Podělte se s námi o svůj pohled na věc v diskuzi.


Land Rover Defender možná skončí, po téměř 70 letech na trhu - 1 - Defender Foto 1_ Land Rover DefenderLand Rover Defender možná skončí, po téměř 70 letech na trhu - 2 - Defender Foto 4_Land Rover DefenderLand Rover Defender možná skončí, po téměř 70 letech na trhu - 3 - Defender Foto 2_Land Rover DefenderLand Rover Defender možná skončí, po téměř 70 letech na trhu - 4 - Defender Foto 5_Land Rover DefenderLand Rover Defender možná skončí, po téměř 70 letech na trhu - 5 - Defender Foto 3 - Land Rover Defender
Land Rover Defender v aktuální edici Rough

Petr Miler

Diskuze 9 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.