Mercedes A25 AMG nabídne více než 340 koní a pohon 4x4

Automobilka Mercedes-Benz se zatím válce hot hatchů zdaleka vyhýbala. S novou, dynamičtěji střiženou třídou A to ale chce změnit. A to pořádně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mercedes A25 AMG nabídne více než 340 koní a pohon 4x4

5.2.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Mercedes A25 AMG nabídne více než 340 koní a pohon 4x4

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Automobilka Mercedes-Benz se zatím válce hot hatchů zdaleka vyhýbala. S novou, dynamičtěji střiženou třídou A to ale chce změnit. A to pořádně.

Není žádným velkým tajemstvím, že Mercedes pracuje na ostrém provedení zatím nepředstavené, leč už odhalené nové třídy A. V minulosti bylo možné spatřit jeho prototypy v hávu nového Béčka, které někteří mylně považovali za prototyp modelu B25 AMG (ten podle Mercedesu vůbec vzniknout nemá), a tak vskutku nebylo větších pochyb o tom, že automobilka na tomto voze pracuje. Dosud ale panovaly nejasnosti nad tím, co vlastně Áčkové AMG nabídne za techniku.

Nyní už je jasněji i v tom. Několik zajímavých informací se totiž podařilo vypátrat britskému Autocaru skrze odnož Mercedesu jménem HPE (High Performance Engine). Ta má jinak na starosti vývoj závodních motorů třeba i pro Formuli 1, nyní dostala za úkol stvořit pro divizi AMG právě srdce ostrého Áčka. Zadání šéfa sportovní divize je přitom jasné: dostat pod kapotu hatchbacku více výkonu, než kterým disponuje Audi RS3 a jenž by měl být vlastní chystanému BMW M135i F21.

V útrobách vozu pojmenovaného A25 AMG by se tak měl objevit dvoulitrový, turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec s vrtáním 83 mm, zdvihem 89 mm a stěnami válců o tloušťce 7 mm. S ohledem na výše zmíněné musí tento agregát dodat vozu více než 340 koní výkonu, neboť právě touto cifrou se chlubí RS3 od Audi. Tato porce by měla mířit na kola obou náprav, zřejmě bohužel výlučně přes automatickou převodovku. O dynamice je zatím předčasné spekulovat, pokud ale chce Mercedes alespoň papírově na vrchol, musí při akceleraci z místa pokořit metu 100 km/h za méně než 4,6 sekundy, což je cifra platná právě pro RS3.

Zajímavou informací jistě je i to, že agregát A25 AMG se má objevit i pod kapotou chystaného modelu CLC25 AMG, tedy chystaného kupé-sedanu střední třídy. Divize HPE se pak má vůbec začít více podílet na připravě techniky pro budoucí áemgéčka, což nakonec není až tak překvapivé - současný šéf AMG Ola Kallenius totiž dříve vedl právě HPE.

To je hudba poněkud vzdálenější budoucnosti, samotné A25 AMG bychom ale měli v celé jeho kráse spatřit ještě letos. Představit by se totiž mělo již v září na autosalonu v Paříži.


Mercedes A25 AMG nabídne více než 340 koní a pohon 4x4 - 1 - Mercedes-Benz A 2012 spy bez maskovani
Nedávno přistižený nový Mercedes třídy A byl očividně vybaven i paketem AMG. Skutečně ostré provedení by tak nakonec nemuselo vypadat zásadně odlišně.

Zdroj: Autocar

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše