Merkelová zřejmě EU „porazí”, pouhé odložení nových limitů CO2 ale mnoho neřeší

Vypadá to, že vlk se nažere, ale koza zůstane celá. Jinými slovy, limit ve výši 95 gramů CO2 na kilometr zřejmě platit bude, ale až od roku 2024.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Merkelová zřejmě EU „porazí”, pouhé odložení nových limitů CO2 ale mnoho neřeší

15.10.2013 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Merkelová zřejmě EU „porazí”, pouhé odložení nových limitů CO2 ale mnoho neřeší

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vypadá to, že vlk se nažere, ale koza zůstane celá. Jinými slovy, limit ve výši 95 gramů CO2 na kilometr zřejmě platit bude, ale až od roku 2024.

Asi již nemusíme zmiňovat, že emisní limity nastavené Evropskou unií nejsou ani tak snahou o lepší životní prostředí, jako spíše multimiliardovým byznysem. Proti stále většímu, zjevný smysl postrádajícímu utahování opasku se ovšem otevřeně stavíme nejen my, ale už i vedení části automobilek a dokonce také někteří vrcholní politici. Svůj odpor tak již vyjádřil šéf Opelu, ke kterému se záhy přidala německá kancléřka Angela Merkelová. Ta šla dokonce tak daleko, že začala jednání o nových limitech blokovat a místo toho přišla s vlastním návrhem.

Ten ovšem není až tak radikální, přeci jen ani Merkelová nemůže ztratit tvář před „zeleným“ lobby. Namísto roku 2020, kdy by měla platit norma počítající s maximálním množstvím 95 gramů emisí CO2 na kilometr, totiž německá kancléřka navrhuje čtyřleté mezidobí, po jehož uplynutí - tedy v roce 2024 - by začala platit pravidla navržená Evropskou unií. Až poté by tedy musely automobily vykazovat průměrnou spotřebu pod 4 l/100 km, jinak mohou jejich výrobci počítat s penalizací.

Tento návrh se nepřekvapivě nesetkal s pozitivním přijetím ve Francii a Itálii, neboť pro tamní (ve Francii dokonce i částečně státem vlastněné) značky jsou prioritou především malé vozy, jež s dosažením limitů navrhovaných EU nebudou mít v laboratořích problém, naopak jim to na trzích dopřeje umělé zvýhodnění. Země galského kohouta však nakonec dozajista bude s odložením souhlasit už kvůli spolupráci francouzských automobilek s těmi německými.

Na stranu Německa se přidala také Velká Británie, ovšem pouze výměnou za podporu při hlasování o navrhovaném zmrazení bankovních bonusů, s nímž ostrovní království nesouhlasí. Dá se tedy předpokládat, že plán Angely M. nakonec projde, přičemž řešení prý politici mají nalézt během pár týdnů. Jsme tedy opravdu zvědavi, s čím nakonec přijdou.


Merkelová zřejmě EU „porazí”, pouhé odložení nových limitů CO2 ale mnoho neřeší - 1 - Angela Merkel IAA 2013 01Merkelová zřejmě EU „porazí”, pouhé odložení nových limitů CO2 ale mnoho neřeší - 2 - Angela Merkel IAA 2013 02Merkelová zřejmě EU „porazí”, pouhé odložení nových limitů CO2 ale mnoho neřeší - 3 - Angela Merkel IAA 2013 03
Znovuzvolená německá kancléřka Angela Merkelová si nakonec zřejmě prosadí svou. Její návrh však počítá jen s odkladem, nikoliv zrušením nesmyslných norem

Zdroj: Autonews

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.